+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yanlış oy kullanmanın dini hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yanlış oy kullanmanın dini hükmü nedir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Yanlış oy kullanmanın dini hükmü nedir?


  Reklam  Cevap: SORU: Hocam, şu an içinde bulunduğumuz ülkede oy kullanma diye bir durum söz konusu biliyrosunuz. Bu oy kullanma husunda nasıl hareket etmeliyiz? Kullanmalı mı? Yoksa çekimser mi olmalıyız? Kullanırsak tağuta mı destek vermiş oluruz? Kullanmadığımızda da söz sahibi olma hakkımızı mı yitiririz?

  CEVAP:
  yaşadığımız şartların getirdiği yeni sorunlar hakkında iki ayrı sorundan söz edebiliriz. Bunların birincisi, açık bir şirk veya haram olan sonuçlara götüren sorunlardır. Bu tür sorunları aslında sorun olarak görmenin de bir gereği yoktur. Müslüman’ın tavrı açık ve nettir. Mesela faiz, ekmek, su gibi çıkmıştır önümüze. Ama bizim tavrımız bellidir. Kıyamete kadar faiz haramdır. Bu kadar.

  İkinci tür sorunlar, Müslümanların aralarında görüş ayrığına neden olan, ulemanın farklı içtihatlar yaptığı konulardır. Demokratik bir eyleme iştirak etme veya demokrasiyi kullanma gibi konular böyledir. Bu durumda Müslümanlar olarak kesinlikle birbirimizi incitmeyiz. Tabi olduğumuz âlimlerin görüşüne göre hareket ederiz. Bizim izlediğimiz yolun doğru olduğunu ama diğerlerinin izlediği yolun da doğru olabileceğini, bir noktadan sonra yanıldığımızı anlarsak taassuba kaçmadan o görüşe intikal edeceğimizi bilmeliyiz. Nefislerimize uymadan, şeytanı sevindirmeden yol almanın usulü budur. Allah’a emanet olunuz.

  Nureddin Yıldız


+ Yorum Gönder