+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kafirlerle helalleşmek gerekir mi? Kafirin gıybetini yapmak caiz midir? Ayrıca yarın kıyamet gününde kafirler Müslümanla Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kafirlerle helalleşmek gerekir mi? Kafirin gıybetini yapmak caiz midir? Ayrıca yarın kıyamet gününde kafirler Müslümanla

  Sual: Kafirlerle helalleşmek gerekir mi? Kafirin gıybetini yapmak caiz midir? Ayrıca yarın kıyamet gününde kafirler Müslümanlardan haklarını nasıl alacaklar ve aldıkları bu hakkın onlara faydası olacak mıdır? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Kafirlerle helalleşmek gerekir mi? Kafirin gıybetini yapmak caiz midir? Ayrıca yarın kıyamet gününde kafirler Müs


  Reklam  Cevap: Kafirde olsa onların haklarına girmek caiz değildir. Dinimiz hak konusunda Müslüman, kafir ayrımı yapmamış ve hak konusunda herkese eşit davranmıştır.
  Bu devlet işsiz olduğunuzdan dolayı size para veriyorsa ve sizin bir işte çalışmanızdan dolayı normal şartlarda bu para size ödenmeyecekse, yanlış beyanda bulunup bu parayı almak doğru değildir.
  Kul hakkı kişinin kendi hakkı olduğu için, gerek Müslüman olsun gerek gayri müslim olsun buna riayet etmeleri gerekir. Haksızlık yapan kişi kim olursa ahirette bunun heabını verecektir.

  İmâm-ı Âzam ile İmâm-ı Muhammed'e göre Müslüman olmayan bir memlekette bulunan bir Müslümanın, Müslümanları aldatıp mallarını çalması veya gasb etmesi caiz olmadığı gibi, gayri müslimlerin mallarını da çalması veya gasb etmesi caiz değildir. Çünkü İslâm dini müsamaha ve fazilet dini olduğu için hiyâneti, aldatmayı, gayri ahlâkî ve çirkin şeyleri her yerde yasaklamaktadır.

  Hatta bir kimse meselâ Avrupa'ya giderse, orada devlete veya şahsa ait bir şey bulursa, onu sahibine vermeye mecburdur. (Hidâye c. 2, s. 66)


 3. mfcanbaz
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun

  Syg

+ Yorum Gönder