+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Boş ve yararsız şeylerden yüz çevirmek Boş durmamakile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Boş ve yararsız şeylerden yüz çevirmek Boş durmamakile ilgili hadisler


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Boş ve yararsız şeylerden yüz çevirmek Boş durmamakile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap:
  BOŞ VE YARARSIZ ŞEYLERDEN YÜZ ÇEVİRMEK

  Allah’ın halifesi olan müminin kalbi, boş ve yararsız şeylere ilgi duymaz ve bu tür şeylerle tatmin olmaz. İnkarcılar için çok büyük önem taşıyan dünya işleri, mümin için ancak dinin menfaatleri gerektirdiğinde ilgilenilecek, onun dışında zerre kadar değer taşımayacak konulardır. İşte bu nedenledir ki Kuran, müminleri, “onlar, ‘tümüyle boş’ şeylerden yüz çevirenlerdir” diye tarif eder. (Müminun, 3)
  Ayet, müminin boş ve yararsız bir konuşma veya olayla karşılaştığında bundan yüz çevirip, kendini faydalı bir işe kanalize etmesi gerektiğini vurguluyor. Bu her zaman Allah’ın rızasına en uygun tavırdır. Müminin bunu yapması için kendini hiç boşlamaması, sürekli dikkat halinde ve ne yaptığını bilen bir tutum içinde olması gereklidir. Basit insanlarla basit tartışmalara girmek, dinin menfaatleri dışında herhangi bir konunun mücadelesini vermek mümine yakışmaz. Kuran, örnek mümin tavrını şöyle tarif eder:
  "Boş ve yararsız olan sözü’ işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve: “Bizim yapıp-ettiklerimiz bizim, sizin yapıp-ettikleriniz sizindir; size selam olsun, biz cahilleri benimsemeyiz” derler. (Kasas, 55)
  "Ki onlar, yalan şahitlikte bulunmayanlar, boş ve yararsız sözle karşılaştıkları zaman onurlu olarak geçenlerdir." (Furkan, 72) Mümin bir işi bitirdiği zaman da, hiç durmadan başka bir işle uğraşmaya başlamalıdır. “Şu halde boş kaldığın zaman, durmaksızın (dua ve ibadetle) yorulmaya-devam et”. Ve yalnızca Rabbine rağbet et” hükmü, bunu gerektirir. (İnşirah, 7-8)


+ Yorum Gönder
boş işlerle ilgili ayetler,  bos islerle mesgul olma