+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Resmi olarak boşanan kişinin dini nikah hükmü nedir,bu boşanmada dini nikah düşermi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Resmi olarak boşanan kişinin dini nikah hükmü nedir,bu boşanmada dini nikah düşermi?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Resmi olarak boşanan kişinin dini nikah hükmü nedir,bu boşanmada dini nikah düşermi?


  Reklam  Cevap: Resmi nikahla boşanma geçerlidir. Ancak resmi nikahın geçerli olması için dinin nikahla koyduğu şartlara uygun olması gerekir.
  Bir insan karısını bir veya iki talakla boşadığı takdirde tekrar evlenebilir. Üç talakla boşadığı zaman artık dinen kadınla erkeğin bir araya gelmesi mümkün değildir.

  Mahkemeye baş vurmadan önce veya sonra üç defa hanımını boşayan kimsenin dinen hanımıyla bir araya gelmesi mümkün değildir. Hukuken mümkün olması bağlayıcı değildir.

  Mahkemeden önce veya sonra hanımını boşamamış ise boşanmak için mahkemeye müracaat ettiği zaman boşanma yetkisini hakime verdiği için yani onu vekil olarak tayin ettiği için, hakim onu boşadığında bir talâk gider.

  Ama daha iki talâk hakkı vardır. Buna göre hanımıyla bir araya gelmelerinde kanunen bir sakınca olmadığı gibi dinen de bir sakınca yoktur. Yalnız mahkemece vaki olan boşama şeklini -yani talâk bain mi, rîc'i mi- bilmediğimiz için biraraya gelmek azmedildiği takdirde tecdidi nikâh yapmak lazımdır.

  İslam dinine göre bir erkek hanımını üç talak ile boşarsa bu insanın tekrar hanımıyla beraber olması belirli şartlara bağlıdır. Bu şart ise, kadının başka birisi ile evlenip normal bir şekilde boşanmaları veya kocanın ölmesi sonucu eski kocasına varabilir.

 3. oguz26
  acemi mücahid
  arşivden alıntı notu düşmüşsünüz ancak bu fetvaa kaynağını belirtirmisiniz lütfen ..şu an lazım bana

 4. aziz83
  Emekli
  Halil Gönenç, - Günümüz Meselelerine Fetvalar – s: 132

 5. oguz26
  acemi mücahid
  Allah cc razı olsun kardeşim...

 6. Misafir
  Annem benim babamla ayri ama arada sirada beraber yatiyorlar biz Allah katinda evliyiz diyerek esim diyolar birbirlerine. Ama babam resmi nikahla baskasiyla evli ve 2 cocugu var. babamdan nefret ediyorum cunku napacagimi bilemiyorum napacam

+ Yorum Gönder
resmi boşanma olunca dini nikah düşer mi,  resmi boşanmada dini nikah düşer mi,  dini nikah,  boşanınca dini nikah düşer mi,  resmi nikahtan boşanınca dini nikah düşer mi,  resmi nikahla boşanınca dini nikah düşermi,  resmi boşanınca dini nikah düşer mi