+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İsot kelimesi nerden gelmektedir ve nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İsot kelimesi nerden gelmektedir ve nasıl yapılır


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: ısot kelimesi nerden gelmektedir ve nasıl yapılır


  Reklam  Cevap: ISOT KELİMESİ NERDEN GELMEKTEDİR VE NASIL YAPILIR
  Kelimenin eski türkçe kökenli olduğu ve ‘ısı’ ve ‘ot’ ısı+ot=ısıtan ot diye açıklanmakta. Yaz aylarında Urfa biberi güneş gören yerlerde içindeki tohumu çıkarılarak uygun bir zemin üstünde kurutulur. Güneşte bekletildikçe sihaylaşır ve kararır. Sonrasında ise siyah isot ortaya çıkmış olur.
  Acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloit madde ”kapsaisin”in, kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununda olumlu etkiye sahip olduğu bildirildi.
  Acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloit madde ”kapsaisin”in, kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununda olumlu etkiye sahip Örneğin ağrı kesici ve iltihap çözücü etkisini P- maddesi yok ediyor, kanser önleyici etkisini ise içindeki kırmızı karotenoid maddesi sağlıyor.
  Ayrıca kırmızı biberin kolesterol düşürücü, mide asidini düzenleyici ve mikrop öldürücü etkilere sahip. Sanıldığının aksine kırmızı biber zayıflatıcı etki de gösteriyor. ABD’de bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonucuna göre, kırmızı biberin içinde etkin olarak bulunan ve acılığını veren bir maddenin, prostat kanseri hücrelerinin ”intiharına” neden olduğunu ortaya çıkarıldı

+ Yorum Gönder