+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda sevgili olmanın birlikte vakit geçirmenin hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda sevgili olmanın birlikte vakit geçirmenin hükmü nedir?


 2. Altundal
  Devamlı Üye

  Cevap: İslamda sevgili olmanın,birlikte vakit geçirmenin hükmü nedir?


  Reklam  Cevap: Islam Açısından Flört

  Islâm, yalnızca ortaya çıkan sorunlara çözümler getiren bir inanç ve hukuk sistemi değil, aksine, getirdiği kurallarla öncelikle sorunların ortaya çıkmasını önleyen bir dindir. İslam'ın bu özelliği kadın-erkek ilişkileri alanında da kendini göstermekte, Islâm toplumlarında, Batı örneği câhili toplumların karşı karşıya geldiği sorunların ortaya çıkmasına imkan tanımamaktadır.

  Islâm, toplumun çürümesine neden olan başlıca amillerden birisi kadın-erkek arasındaki gayr-i meşrû cinsel ilişkiyi (zina, fuhuş) yasaklamış, caydırıcı bir etken olarak cezaî müeyyideler getirmiştir. Fakat asıl önemlisi bireyleri bu tür fiillere götürecek bütün yolları kapatması, oluşmasını önleyici tedbirler almasıdır. Bu tedbirlerin başında karşıt cinsteki yabancı kişilerin yalnız başlarına bir arada bulunmaması kuralı gelir. Hz. Peygamber, böyle bir durumun doğuracağı tehlikeli sonuçlara dikkat çekmek üzere, "Çünkü -bu takdirde- üçüncüleri şeytandır" (Ibn Hanbel, Müsned, I, 227, III, 339) buyurur. Diğer bir önleyici kural da tesettür ve sürekli bakış gibi uyarıcı davranışlardan kaçınma (en-Nur, 24/30-31) kuralıdır. Dokunma, el sikisma ve benzeri fiziki temas yasağı da başka bir önlemdir (el-. Mavsılî, el-Ihtiyarî Ta'lili'l-Muhtar, IV, 156). İslam'ın kadın-erkek ilişkileri hakkında getirdiği hüküm ve kurallar açısından bakıldığında flörtün bütünüyle Islâm sınırlan dışında kaldığı görülür: Çünkü, biçimi, şartlan ve sonuçlan bakımından İslam'ın hüküm ve kurallarına ters düşen bir ilişki biçimi olarak ortaya çıkmaktadır.

  Islâm insanın cinsel yönünü görmezden gelip bu alandaki ihtiyaçlarını yok saymaz. Tersine, bu yönünün meşrû' ve hem birey, hem de toplum için yararlı olabilecek biçimde tatminini öngörür. Evlilik kurumunun önemli varlık nedenlerinden birisi de insanın cinsel ihtiyaçlarının böyle bir yönde karşılanmasıdır. Bu nedenle Islâm'da evlilik teşvik edilmiş, olabildiğince kolaylaştırılmaya çalışılmıştır.

 3. Misafir
  Tesekkurler bunlar dogru ama icinde yasadigimiz zaman ve toplumda bu nasil mumkun?

 4. Misafir
  acaba elele dolasmak durumu da aynı mı

 5. Misafir
  Allah razı olsun.bu devirde bizlerden bir kaç yaş büyük olan veya evli olan nikahımızın düştüğü insanlara sarıl elini ver ne olacakki o senin Abi'n diye hafife alınıyor

+ Yorum Gönder
islamda sevgili,  islamda sevgili olmak,  islamda sevgililik,  dinimizde sevgili olmak,  dinde sevgililik,  dinde sevgili,  islamda sevgili ilişkileri