+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yalan yere yemin ettim ne yapmalıyım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yalan yere yemin ettim ne yapmalıyım?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Yalan yere yemin ettim ne yapmalıyım?


  Reklam  Cevap: YALAN YEMIN

  Yalan yere yemin eden kişi, Allah`ı yeminine şahid göstererek insanları kandırmak istediği için O`nun mukaddes adını istismar etmekte, O`na iftirada bulunmaktadır. Bu nedenle Hz. Peygamber, büyük günahların en büyüklerinden birinin de yalan yemin olduğunu söylemiştir. (Buharî, Edeb, 6). "Birbirinizi aldatmak için (yalan) yemin etmeyin, bu yüzden yere sağlam basan ayak sürçebilir ve Allah yolundan alıkoymanıza karşılık kötü bir azab tadarsınız. Bunun için size (ahirette de) büyük bir azab vardır" (Nahl,16/94) âyeti, yalan yeminin cezasının ilahî azab olduğunu belirtmektedir.

  Bir kimse geleceğe yönelik yaptığı bir yemini bozduğunda, kefaretini ödemek suretiyle yeminin günahından kurtulur (bk. Yemin Keffareti); fakat yalan yemin öyle büyük bir günahtır ki, onun cezasını keffaret dahi düşüremeyeceği için, yalan yeminde keffaret olmaz. Böyle bir günah işleyen kişi, yalanına şahid gösterdiği Allah`a tevbe etmeli, af dilemeli ve bir daha bu günahı işlememelidir. Onun günahını ancak Allah affedebilir. Yalan yeminle başkalarının hakkı alınmışsa, velev ki bu kanun yoluyla olsun, ikinci bir günah daha işlenmiş olur. Haksız yere elde edilen bu hak, sahibine ödenmedikçe tevbe ile kurtuluş olmaz. Mesela bir kimse, ödemediği borcunu bile bile "ödedim" diye yemin etse, karşı taraf da alacağını isbat edemese ve hâkim, yalan yemin edenin borçsuz olduğuna hükmetse, bu kişi iki büyük günahı birden işlemiş olur. Bir de dikkatsizlik, kötü alışkanlık, hata... gibi sebeplerle yalan yere yemin etmek durumuna düşülür. Şüphesiz ki bunun günahı diğeri gibi değildir. Fakat gelişi güzel, lüzumsuz yere Allah`ın adını anmak da bir günahtır. Bu nedenle dile hakim olmalı, yemini alışkanlık haline getirmemeli, ancak çok önemli durumlarda yemin etmelidir. Yeminde niyet, yemin ettirenin maksadına göredir. bu nedenle, yemin eden kişi kalbinden başka şeyleri geçirerek yemin ederse yine yalan yemin etmiş olur. Mesela, Ahmed`e olan borcu için yemin ettirilen kişi, Mehmed`e ödemiş olduğu,borcu kasdederek, borcumu ödedim diye yemin ederse, yalan yemin etmiş olur (Ayrıca bk. Yemin md.).
  Yazar: İslam Fıkhı Ansiklopedisi 3. Misafir
  Lütfen bana yardim edim zor durumda kamdim sevdigim kiz bana yalan bir yemin etdirdi ilk yemin etmek istemedim sonra bidaha dedi bende vallaha dedim yoksa kalbi cok kirilirdi ama cok pisman oldum iki saat sonra dpgruyu söyledim.ona helalik istedim ondan ve tövbe etdim ayni gecede bi daha yapmicam cok pismanim günlerce agliorum depresyondayim af diliorum allah bu kadar büyük günahi afeder mi ? Yokda ahiretdeki hayatimi ebediyi yakdimmi ben cok pismanim ne yapicami bilmiorum hocaya gitdim kefareti vardir dedi benim okudum kadariyla yok ama ne yapicami bilmiorum cok pismanim

 4. arifselim
  Yönetici
  Artık bu günah için yapman gereken şey samimi bir tövbe etmendir. Bir daha tekrar etmemelisin Bu konudaki en ağır uyarı peygamber aleyhisselamın şu hadisidir:

  Hz. Peygamber, büyük günahların en büyüklerinden birinin de yalan yemin olduğunu söylemiştir. (Buharî, Edeb, 6).

+ Yorum Gönder
yalan yere yemin ettim ne yapmalıyım,  yalan söyledim yemin ettim