+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuğuma tuvalet alışkanlığını nasıl öğretebilirim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuğuma tuvalet alışkanlığını nasıl öğretebilirim?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Çocuğuma tuvalet alışkanlığını nasıl öğretebilirim?


  Reklam  Cevap: Çocuklarda yaşanan bu soruna 'enüresiz' denir. Eğer çocukta troid bezi ve hormon problemleri, idrar yolu ve böbrek enfeksiyonları, genetik etmenler gibi tıbbi bir sorun yok ise; bu durum psikolojik nedenlere dayanıyor olabilir.

  ONUNLA İNATLAŞMAYIN
  Özellikle "söylemeyeceğim" ifadesini kullanması sizinle inatlaşma ya da rekabet içinde olduğu izlenimini veriyor. Ya da siz bu durumu fazla abartıp onun bu durumu kullanmasına neden oluyor olabilirsiniz. Öncelikle tıbbi bir değerlendirme alın. Sorunun tıbbi bir nedeni olmadığı konusunda net bir fikre sahip olun. Daha sonra bu sorunu hangi ortamlarda gösterdiğini tespit edin. Çiş yaptığında kendinizin ya da çevrenizdekilerin tepkilerini inceleyin. Kesinlikle abartılı ya da aşırı tepki vermekten kaçının. Bu sorunu evde en azından 10 gün hiç konuşmayın. O sırada farklı şeylere ilgisini çekmeye çalışın. Mesela bir hayvan alın ya da ev içi etkinliklerinizi arttırın. Yapmadığı zamanlara dikkatini çekerek ödüllendirin. Yaptığı zamanlarda "olabilir" tarzı yaklaşımlarda bulunun. "Söylemeyeceğim" diye inatlaştığında diyaloğa girmeyin.


 3. Mürid74
  Devamlı Üye
  oğlum 4 yaşında kakasını altına yapıyor bilerek yapıyor tuvalete yapmıyor nasıl öğretebiliriz
  Benim üc cocugumdan olan kizim suan 4,5 yasinda ve yaklasik 6 ay öncesine kadar aksamlari altina yapiyor ve pisligi ile misil misilda uyuyordu.Bu bizi cok geriyor ve kizmamiza sebeb oluyordu, fakat bunun yanlis oldugunu idrak ettikden sonra kizimiza bu gibi durumlarda daha sicak bir yaklasim gösterip tuvaletini nereye yapicagini her gece sabir ile anlattik.
  Artik bu sorunu Allahin (c.c.) izniyle hep beraber cözmüs olduk.


  Allah (c.c.) yardimcimiz olsun!!!

+ Yorum Gönder
gece çişini nasıl öğretebilirim