+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Altın suyuyla sırlama yapılan çatal,kaşık kullanmak caizmidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Altın suyuyla sırlama yapılan çatal,kaşık kullanmak caizmidir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Altın suyuyla sırlama yapılan çatal,kaşık kullanmak caizmidir?


  Reklam  Cevap: Günümüzde mutfak eşyası satan işyerleri arasında altın ve gümüş ya da altın ve gümüşle kaplanmış kaplar bulundurmayan bir işyeri yok gibidir. Zenginlerin evleri ve birçok otel de bu durumdadır. Hatta bu çeşit kaplar insanların davette birbirlerine verdikleri en değerli hediyeler arasında sayılır olmuş! Bazı insanlar da bu kapları kendi evlerinde bulundurmazlar fakat başkalarının evinde ve davetlerinde kullanırlar. Bunların hepsi şeriatta haram kılınmış şeylerdir. Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den bu kapların kullanımıyla alakalı şiddetli bir uyarı gelmiştir. Ümmü Seleme (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Altın ve gümüş kaplarda yiyen veya içen şüphesiz ki karnında cehennem ateşini fokurdatır’ buyurdu.”
  Müslim: 3/1634
  Bu hüküm; tabak, çatal, kaşık, bıçak, servis tepsisi, düğünlerde tatlı sunulan kaplar ve benzeri yemek takımları için geçerlidir.
  Bazıları “Biz bu kapları kullanmıyoruz, sadece süs olarak vitrine koyuyoruz” diyorlar. Kullanımına yol açabileceği için bu da caiz değildir.

+ Yorum Gönder