+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gelen her akıntı gusülü gerektirirmi,gusulü gerektirmeyenler hangileridir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gelen her akıntı gusülü gerektirirmi,gusulü gerektirmeyenler hangileridir?


 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Gelen her akıntı gusülü gerektirirmi,gusulü gerektirmeyenler hangileridir?


  Reklam  Cevap: Sadece meni şehvetle dışarı çıkarsa gusül gerekir. Diğer hiç bir akıntı cünüp yapmaz. Mezi ile vedi sadece namaz abdestini bozar. Bu iki sıvının hükmü aynen idrar gibidir ve kirlettikleri yerin temizlenmesi icap eder.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Meni, mezi, vedi ve guslü gerektiren durumlar hakkında bilgi

  Buluğ çağma ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.


  1- İdrar, 2- Meni, 3- Mezî, 4- Vedî.


  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:


  1- Sıçrayarak çıkması,


  2- Hazzın hasıl olması.


  3- Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.


  Vedî. idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.


  Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.


  Guslü Gerektiren Haller:


  1. Cinsel ilişkide bulunmak:Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir.

  Resulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa gusül, lazım gelir. "(1)


  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Evet gerekir" diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Ona gusül gerekmez" dedi.."(2)


  (1) Buhârî, Gusl 28; Müslim, Hayz 87; Ebu Dâvud, Taharet 84; Nesâî, Taharet 129; Ibn Ma'ce, Taharet 111; Muvatta, Taharet 71


  (2) Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82


 4. Misafir
  Aklimdaki soru isaretleri sizin sayenizde gitti tesekkur ederim

 5. Misafir
  Altımdaki kıyafette ıslaklık yaş ve kuru iken aynı kokuyor bu meni midir mezi midir?

 6. Selam2
  Devamlı Üye
  Yukardaki açıklamalara bakarak hangisi olduğunu senin çözmen gerekiyor.

 7. Misafir
  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir.
  Yukarıda böyle yazıyor.Yani şunu mu anlamalıyız.Meni şehvetle çıkarsa gusül abdesti gerekir Meni şehvetsiz çıkarsa gusül abdesti gerekmez böyle mi?

 8. arifselim
  Yönetici
  Evet kardeşim. Meni şehvetle çıkmazsa gusül gerektirmez. Meni şehvetle yani orgazm halinde olacak şekilde boşalma olursa o zaman cünüp yapar ve gusül gerektirir.

 9. Misafir
  soru: İstemeden meni gelir mi?
  cevap: İstemeden yani irade dışında ancak uyku halinde meni gelebilir bu gusül gerektirir. Veya bu bir hastalık halinde ve şehvetsiz halde gelebilir bu gusül gerektirmez.

  1. arifselim Yukarıdaki soruya bu cevabı verdiniz.Benim kafama şu takılıyor.Bu soruya cevabınızı tam anlamadım.Yukarıda sorulan bir soruya şöyle cevap verdiniz meni şehvetle çıkmazsa gusül gerektirmez diye benim anlamadığım kısım şu İstemeden yani irade dışında ancak uyku halinde meni gelebilir bu gusül gerektirir diyorsunuz hem de meni şehvetle çıkmazsa gusül gerektirmez diyorsunuz ben bunu anlamadım.Zaten İstemeden yani irade dışında ancak uyku halinde meni gelebilir demek meni şehvetsiz olmuyor mu?

  2. Bu iki dediğiniz arasında bir çelişki olmuyor mu? 1. dediğiniz: İstemeden yani irade dışında ancak uyku halinde meni gelebilir bu gusül gerektirir 2.dediğiniz: Meni şehvetle çıkmazsa gusül gerektirmez

  3. İstemeden yani irade dışında ancak uyku halinde meni gelebilir demek gelen meni şehvetsiz olmuyor mu?
  Bu sorularımı tam cevaplarsanız aklımdaki soruları gidermiş olacağım.Şimdiden Allah razı olsun.

 10. arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum kardeşim. Uyku halinde iken meninin nasıl çıktığını kişi bilemediği için yani şehvetle mi yoksa şehvetsiz mi çıktığını bilemediğinden dolayı her halükarda kişi cünüp sayılır ve yıkanmak zorundadır. Uyku dışında istemsiz ve şehvetsiz bir şekilde gelen meninin durumu ise farklıdır. Şehvetsiz gelen meni zaten genellikle bir hastalıktan dolayı akar ve bu cünüp yapmaz. Uyku halinde gelen meninin surumu çok farklıdır bunu uyanık halde gelen meni ile karıştırmamak gerekir.

 11. Misafir
  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir.
  Ama burada şehvetle diyor.

  soru:2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir.
  Yukarıda böyle yazıyor.Yani şunu mu anlamalıyız.Meni şehvetle çıkarsa gusül abdesti gerekir Meni şehvetsiz çıkarsa gusül abdesti gerekmez böyle mi?
  cevap: arifselim Evet kardeşim. Meni şehvetle çıkmazsa gusül gerektirmez. Meni şehvetle yani orgazm halinde olacak şekilde boşalma olursa o zaman cünüp yapar ve gusül gerektirir.

  Böyle cevap verdiniz. Sonra son cevabınızda farklı bir şeyler söylediniz. Ben bunu anlamadım. Nasıl anlayabilirim?

 12. arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşim. Bir yanlış anlaşılma var sanırım.

  - Uyku halinde gelen meni ne şekilde gelirse gelsin gusül gerektirir. (inşallah çok net olmuştur)

  - Meni uyku dışında şehvetsiz halde çıkarsa (genelde bir hastalıktan dolayı olur) o zaman gusül gerekmez.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kazi nedir gusul gerektirirmi,  kazi nedir gusül gerektirirmi,  şehvetsiz gelen akıntı gusul gerektirirmi,  akıntı gelince gusül gerekir mi,  sehvetle gelen akinti,  şehvetle gelmeyen akıntı,  erkeklerde akıntı gusul abdesti bozar mı