+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yatsı namazını geç saate (12 gibi) bıraksak sevabı azalır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yatsı namazını geç saate (12 gibi) bıraksak sevabı azalır mı?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Yatsı namazını geç saate (12 gibi) bıraksak sevabı azalır mı?


  Reklam  Cevap: Yatsı namazını gece yarısından sonra kılmak mekruh mu?

  Yatsı vakti, Hanefîlerde fetvaya esas olan görüşe ve diğer mezheplere göre, batı ufkunda kırmızı şafağın kaybolduğu andan itibaren başlar ve fecr-i sadığın doğmasından biraz önceki zamana kadar devam eder. Delil Abdullah b. Ömer'den nakledilen şu hadistir: "Şafak kırmızılıktır. Şafak kaybolunca yatsı namazını kılmak farzolur" (es-San'ânî, I,114).

  Diğer yandan yatsı namazı için Tercih edilen vakit, gecenin üçte biri veya yarısı geçinceye kadar devam eder. Çünkü Allah elçisi şöyle buyurmuştur: "Ümmetime zorluk vermesem, yatsı namazını gecenin üçte birine veya yarısına kadar geciktirmelerini onlara emrederdim"(eş-Şevkânî, a.g.e., II,11). Enes (r.a), Hz. Peygamber'in yatsı namazını gecenin yarısına kadar geciktirip, sonra kıldığını bildirmiştir (eş-Şevkânî, II,12). Hz. Aişe (r.anhâ)'den de şöyle dediği nakledilmiştir. " Hz. Peygamber bir gece yatsı namazını geciktirdi. O kadar ki mescidde bulununlar uyumuştu. Sonra çıkıp namaz kıldı ve şöyle buyurdu: Eğer ümmetime zorluk vermesem bu vakit yatsı namazının vaktidir" (Buhârî, Mevâkît, 24; eş-Şevkânî, I, 12).

  Vitir namazının başlangıcı yatsı namazından sonradır, vaktinin sonu ise, sabah vakti girmeden hemen öncesine kadar olan zamandır

  ( Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslâm İlmihali, İstanbul 1991, 313 vd.).


 3. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  ALLAH C.C razı olsun arada geciktiriyordum efendimizin sünnetinide eda ediyormuşuk demekki

 4. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  Allah razı olsun.

 5. Misafir
  Allah razi olsun yardimci olddunuz

+ Yorum Gönder
yatsı namazını geç kılmak sevap mıdır,  yatsı namazını geç kılmak sevap mı,  yatsı namazını geç kılmak,  yatsı namazını geç kılmanın fazileti,  yatsı namazını geciktirmek,  yatsi namazini gec kilmak,  yatsı namazını geciktirmek sevap mı