Konusunu Oylayın.: Esmaül Hüsna'nın Türk'çe karşılıklarını istiyorum verirmisiniz?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Esmaül Hüsna'nın Türk'çe karşılıklarını istiyorum verirmisiniz?
 1. 30.Nisan.2011, 12:56
  1
  Misafir

  Esmaül Hüsna'nın Türk'çe karşılıklarını istiyorum verirmisiniz?


  Esmaül Hüsna'nın Türk'çe karşılıklarını istiyorum verirmisiniz? Mumsema Ben Esmaül Hüsna'nın Türk'çe anlamlarını istiyorum verirmisiniz?


 2. 30.Nisan.2011, 13:33
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,685
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Esmaül Hüsna'nın Türk'çe karşılıklarını istiyorum verirmisiniz?
  3-ER RAHİM: RahimÇok merhamet eden, büyük nimetler veren.
  Maddi ve Manevi Rızıklar için okunur.
  Ya Rahim ismini zikretmeye devam eden kişi; belalardan, kazalardan ve afetlerden korunur. 4-EL MELİK: MelikBütün Kainatın Tek Sahibi ve mutlak hükümdarı.


  5-EL KUDDÛS: KuddusHatadan, gafletten, aczden ve her türlü eksiklikten pek uzak, pek temiz

  Günahlardan kurtulmak ve kalp temizliği için okunur.

  6-ES SELAM: SelamKullarını selamete çıkaran, Cennetteki bahtiyar kullarına selam veren
  Korkulan her şeyden korunmak için okunur.

  7-EL MÜ’MİN: Mü’minGönüllerde iman ışığı uyandıran, kendine sığınanları koruyup rahatlatan
  Kötü hastalıklara düşmemek için okunur.

  8-EL MÜHEYMİN: MüheyminGözeten ve Koruyan
  İnsanların düşüncelerini anlar korunur.
  Ya Müheymin zikrine devam eden unutkanlıktan kurtulur. Bu zikre bir Ulema ile devam eden gizli sırlara vakıf olur. Yatsı namazının ardından 145 defa okuyup konuşmadan, sağ tarafına yatıp uyuyana rüyasında olacak hadiselerden haber verilir. Günde 100 defa tenha bir yerde okuyanın kalbi nurlanır.
  9-EL AZÎZ: AzizMağlup edilmesi mümkün olmayan galip
  Düşmanlara galip gelmek için okunur.
  10-EL CEBBÂR: CebbarEksikleri tamamlayan, dilediğini zorla yaptırmaya müktedir olan
  istek ve arzuların olması için
  Ya Cebbar ismini zikreden kişiye bütün insanlar itaat edeler, o kişiye kötülük yapmaya cesaret edemezler. Ya Cebbar ismi bir düşmanın helakı için 206 defa okunur. Ya Cebbar ve Zülcelali Vel İkram isimlerini beraber yazıp üzerinde taşıyan bütün insanlara güzel görünür. Her gören saygı ve sevgide bulunur.

  11- EL MÜTEKEBBİR: MütekkebbirHer şeyde ve her hadisede büyüklüğünü gösteren
  günde 662
  İzzete ve refaha nail olmak için okunur.Ya Mütekebbir ismini hergün okuyan konuştuğu zaman karşısındakileri tesiri altında bırakır.

  12-ELHÂLIK: HalikBütün varlığı, halleri ve hadiseleri, tayin ve tesbit eden hepsini yoktan var eden.
  Günde zikir sayısı : 731
  İşlerde üzüntüden ve sıkıntıdan kurtulmak için okunur.

  13- EL BÂRİ’: Bâri
  Eşyayı ve herşeyin vucüdunu herşeyin birbirine uygun halde yaratan

  14- EL MUSAVVİR: Musavvir
  Tasvir eden, herşeye bir biçim ve özellik veren

  15- EL ĞAFFÂR: Gaffar
  Mağrifeti pek çok
  Bağışlanmak ve günahlardan korunmak için okunur.
  16- EL KAHHÂR: Kahhar
  Herşeye her istediğini yapacak şekilde galip ve hakim olan
  günde 306
  Zalimleri kahretmek için
  Kahhar ismi; düşmanı kahretmek ve düşmanı helak etmek gibi bir tesire sahiptir. Ya Kahhar ismini her gün okuyanların kalbinde dünya sevgisi kalmaz. Nefsine yenik düşmez. Düşmanlarını hezimete uğratır. Düşmanına karşı beddua da bulunsa düşmanı helak olur. Şehvet ve hırstan kurtulur.

  17- EL VEHHÂB: Vehhab
  Her türlü nimeti devamlı bağışlayan
  Sıkıntısız borçsuz bir hayat için okunur.
  Ya Vehhab ismini sürekli zikreden kişinin rızkı artar, maddi sıkıntılarından kurtulup, refaha erer. Mahlukata karşı güçlü ve heybetli görünür. Dua edilirken 7defa zikr olunursa duanın kabulune vesile olur. Zeka ve anlama güçlüğü olanlara yazılarak içilirse faydası olur.

  18- ER REZZÂK: Rezzak
  Yaratılmışlara faydanılacak şeyleri ihsan eden
  Bol rızıklı ömür için okunur.
  Her sabah namazından sonra 308 defa Ya Rezzak ismini zikredenin rızkı artar, maddi sıkıntıları sona erer. Aç karnına günde 20 defa okuyanın zekası ve zihni açılır. İşini gördüreceği kişinin yüzüne 26 defa okunursa işi görülür. Kötülüklerden ve fitnelerden korunmak için sabah namazı vakti girmeden evin dört tarafına onar defa Ya Rezzak ismi okunarak üflenir. Ya Fettah Ya Rezzak isimlerini hergün beraber okuyana; kapalı kapılar açılır, maddi sıkıntıya uğramaz, rızkı artar.

  19-EL FETTÂH: Fettâh
  Her türlü zorlukları açan ve kolaylaştıran
  Maddi manevi hayırlar için okunur.
  Ya Fettah isminin zikrine devam edene Allah hayır ve bereket ihsan eder. Darlık ve sıkıntı çekmez. Okuyanın kalbi nurlanır, işleri kolaylaşır. Makam ve mertebesi yükselir, kimseye muhtaç olmaz. Sabah namazlarının ardından sağ elini kalbine koyarak 71 defa okuyanın kalbi temizlenir. Yatarken okuyana rüyasında bilmediği şeyler gösterilir. Zor bir durumdan kurtuluşa ermek için niyet ederek utarit saatinde 489 defa okunur. Düşmanının dost olması niyetiylede utarit saatinde 489 defa okunmaya devam edilirse düşmanı dost olur.
  20-EL ALÎM: Alim
  Her şeyi çok iyi bilen
  ilim zenginliği için okunur.
  Ya Alim zikrine devam eden gizli sırlara vakıf olur. Herşey ona beyan olur. Okuyanın ilmi artar, hikmetli konuşur ve yüce makamlara erişir. El Alim ismini yazıp suda silip içenin anlayışı ve zekası artar.

  21-EL KÂBID: Kâbid
  Sıkan, Daraltan
  Zalimin zülmünden kurtulmak için
  Ya Kabid ismini okumaya devam eden kişi heybetlilik ve celallik kazanır. Kimse düşmanlık etmeye, hakkında dedikodu yapmaya cesaret edemez. Okuyan kötü huylarından kurtulur. Düşman şerrinden korunmak için 903 defa okunur. İki ay günde 10000 defa okuyana bazı sır perdeleri açılır.

  22-EL BÂSIT: Bâsit
  Açan, Genişleten
  İşlerin büyümesi mal ve paranın bereketi için okunur.
  Ya Basıt ismini zikreden kişi korktuğu şeylerden emin ve güven içinde olur. Kalbindeki korku ve endişeler gider. Kalbi geniş olur. Keyfi ve neşesi artar. Sıkıntılarından kurtulur. Rızkı ve itibarı artar. Kalp gözü açılır. Hergün sabah namazından sonra 72 defa Ya Basıt ismini zikredenin rızkı bollaşır.

  23- EL HÂFIZ: Hafıd
  Yukardan aşağıya indiren alçaltan
  Kötüden ve belalardan korunmak için okunur.
  Ya Hafız ismini zikreden; korku, telaş, kötülük ve fenalıklardan emin olur ve korunur. Okuyana düşman saldıramaz. Cin, şeytan ve insan şerrinden korunur. Bu isim; korunması için, neye okunursa, o şey muhafaza olur, korunur.
  24- ER RÂFİ’: Râfi
  Yukarı kaldıran, yükselten
  İnsanlar arasında ve işinde yükselmek için okunur.
  Ya Rafi ismini zikreden her türlü hayırlara vesile olur. Rızkı ve derecesi artar. İnsanlar arasında yüksek mertebelere ulaşır. Düşmanlarının kalbinde korku ve ürperti olur. Fakirlikten ve zalim şerrinden muhafaza olur.

  25- EL MUİZZ: Muiz
  İzzet veren, ağırlayan
  Fakir ve zelillikten kurtulmak için okunur.
  Ya Muizz zikrine devam eden kişi aziz olur. Gücü, kuvveti artar. Kadri yücelir. Mahlukata karşı heybetli görünür. Kimseden korkmaz.

  26- EL MUZİLL: Müzil
  Ya Muzill ismini zikreden kişiye, istediği düşmanını Allah zelil kılar. Düşman ve zalim şerrinden emin olur, korunur. Düşmanını hezimete uğratır.

  27- ES SEMî’: Semi
  Herşeyi iyi işiten
  günde 180
  Duaların kabulu için okunur.
  Ya Semi ismini zikredenin duaları kabul olur. 7 gün oruç tutup, halvete girerek Ya Semi ismini zikreden ulvi ruhların sesini işitir.

  28- EL BASÎR: Basir
  Her şeyi iyi gören
  Acziyetin kalkması için okunur.
  Ya Basır ismini zikredenin dünya ve ahiret korkuları kalmaz. Basiret gözü açılır. Tüm kötülüklerden korunur. İstek ve arzuları gerçekleşir. Ya Basır ismini her sabah 302 defa zikreden gizli husus ve hadiseleri öğrenir. Ya Allahü Ya Basır isimlerini zikredenin içi temizlenir. Allah’ın rahmetini kazanır. Gözleri nurlanır.

  29- EL HAKEM: Hakem
  Hükmeden, hakkı yerine getiren

  Haklı davasını kazanması için okunur.
  Ya Hakem ismini zikredenin içi, alemin sırlarıyla dolar. Sözü geçerlive tesirli olur. Allah katında mertebesi yükselir. Eşyaların sırrına vakıf olur. Anlama ve kavrama gücü artar.

  30- EL ADL: Adl
  Çok Adaletli
  Adaletli olmak için
  Ya Adl ismini zikredenin maddi ve manevi hali düzelir. Hakim ve hükümet görevlileri her gün sabahları 104 defa Ya Adl ismini zikrederlerse, adalet üzere hareket ederler, adaletten ayrılmazlar. Gece yarısından sonra 104 defa Ya Adl ismi zikredildikten sonra bir zalime beddua edilirse; o zalim perişan olur.

  31-EL LATÎF: Latif
  En ince işlerin bütün nceliklerini bilen, kullarına iyilikler ulaştıran
  Dileklerin olması, kısmet ve rızık için Okunur.
  Ya Latif ismi; insana her hususta fayda veren, havassı en çok olan isimlerden biridir. Ya Latif ismini zikreden huzura kavuşur, her şeyde başarılı olur. Maddi durumu düzelir. Hasta olan iyileşir. Sıkıntı ve bunalımdan kurtulur. Arzu ve isteklerine kavuşur. Günde 16641 defa okunması tavsiye edilmiştir

  32- EL HABİR: Habir
  Herşeyin iç yüzünden gizli taraflarından haberdar
  Hafıza ve idrakin genişlemesi için

  33- EL HALÎM: Halim
  Suçlara karşı hemen ceza vermeyen yumuşak davranan, süre veren
  Ahlak ve hılim / huy güzelliği için okunur.
  Ya Halim ismini zikreden arifler zümresinden olur. Merhametli ve sözü geçen bir kişi haline gelir. Dünyayı bırakıp, tâata yönelir. Sinirli ve asabi olan kişiler okursa durumları düzelir.

  34- EL AZİM: Azim
  Çok Azametli
  Sözünün tesirli ve sayırlı olmak için
  Ya Azim ismini zikreden korktuğu ve çekindiği şeylerden korunur. Hastaysa şifa bulur. İnsanlar arasında itibarlı olur, şerefi yücelir. İstek ve arzularına kavuşur. İşlerinde başarıya ulaşır. Yüksek mertebelere ulaşır.

  35- EL GÂFÛR: Ğafur
  Affı ve mağfireti pek çok
  Günahların affı, kötü ahlakı bırakmak için okunur.
  Ya Gafur ismini zikredeni Allah af ve mağfirette bulunur. Fakirlikten kurtulur. Korktuklarından emin olur, korunur. Şiddet ve öfkeli kişilere karşı Ya Gafur ismi okunursa öfkeleri yatışır. Her farz namazının ardından Ya Gafur ismini okumaya devam edene; ruhaniler gelerek isteklerini yerine getirir.

  36- EŞ ŞEKÛR: Şekûr
  Kendi rızası için yapılan iyiliklere daha fazlasıyla karşılık veren
  Talihin açıklığı, bol rızık için okunur.
  Ya Şekur ismini zikreden kişinin refahı artar, sıhhat ve huzur içinde olur. Her işinde kolaylık bulur. Kazandığını kaybetmez. Nimetleri eksilmez. Zalim ve düşman şerrinden korunur.

  37- EL ALİYY: Aliyy
  Pek yüce, Pek yüksek
  Zilleten kurtulmak ve ilim için
  Ya Aliyy ismini zikreden kişi hor görülmez, onu gören herkez sever, sayar. Sözü dinlenir. Ahlakı düzelir, hikmetli konuşur. Kısmeti açılır, kötü huylarını bırakır.

  38- EL KEBÎR: Kebir
  En büyük, pek büyük
  Hürmet görmek için okunur.
  Ya Kebir ismini zikredenin ilmi ve bilgisi artar. İnsanlardan hürmet görür. Onu görenler, ondan çekinir. Yüce mertebelere erer. Borçlu kişiler günde 1000 defa okurlarsa borçlarını ödemeye muvaffak olurlar. İşinden haksız yere uzaklaştırılanlar, görevlerine ve işine geri döner.

  39- EL HAFÎYZU: Hafız
  Yapılan işleri bütün tafsilatıyla tutan,herşeyi belli bir vakte kadar bela afetten koruyan
  Nefsinin ve malının korunması için okunur.
  Ya Hafıd ismini zikreden kişi; zalim ve kötülerin şerrinden korunur. Düşmanlarına güçlü görünür ve düşmanlarına karşı üstün olur. Bir zalime beddua ederse, bedduası gerçekleşir.

  40- EL MUKÎT: Mukit
  Her yaratılmışın gıdasını, azığını veren
  Muhtaç olunan şeyi kazanmak için
  Ya Mukit ismini zikredenin rızkı artar, malı eksilmez. Açlık hissetmez. Fenalıklardan korunur, rızkı kolaylaşır, bereketi artar.

  41- EL HASÎB: Hasib
  Herkesin hayatı boyunca yapıp ettiği herşeyin hesabını bütün detayları ile bilen
  Herkese karşı alnı açık olmak için okunur.
  Ya Hasib ismini her gün zikredenin duaları kabul olur. Başkaları tarafından sevilip, sayılır. Düşman şerrinden korunur. Kötülüklerden muhafaza olur. Rızkı çoğalır.


 3. 30.Nisan.2011, 13:33
  2
  Silent and lonely rains  3-ER RAHİM: RahimÇok merhamet eden, büyük nimetler veren.
  Maddi ve Manevi Rızıklar için okunur.
  Ya Rahim ismini zikretmeye devam eden kişi; belalardan, kazalardan ve afetlerden korunur. 4-EL MELİK: MelikBütün Kainatın Tek Sahibi ve mutlak hükümdarı.


  5-EL KUDDÛS: KuddusHatadan, gafletten, aczden ve her türlü eksiklikten pek uzak, pek temiz

  Günahlardan kurtulmak ve kalp temizliği için okunur.

  6-ES SELAM: SelamKullarını selamete çıkaran, Cennetteki bahtiyar kullarına selam veren
  Korkulan her şeyden korunmak için okunur.

  7-EL MÜ’MİN: Mü’minGönüllerde iman ışığı uyandıran, kendine sığınanları koruyup rahatlatan
  Kötü hastalıklara düşmemek için okunur.

  8-EL MÜHEYMİN: MüheyminGözeten ve Koruyan
  İnsanların düşüncelerini anlar korunur.
  Ya Müheymin zikrine devam eden unutkanlıktan kurtulur. Bu zikre bir Ulema ile devam eden gizli sırlara vakıf olur. Yatsı namazının ardından 145 defa okuyup konuşmadan, sağ tarafına yatıp uyuyana rüyasında olacak hadiselerden haber verilir. Günde 100 defa tenha bir yerde okuyanın kalbi nurlanır.
  9-EL AZÎZ: AzizMağlup edilmesi mümkün olmayan galip
  Düşmanlara galip gelmek için okunur.
  10-EL CEBBÂR: CebbarEksikleri tamamlayan, dilediğini zorla yaptırmaya müktedir olan
  istek ve arzuların olması için
  Ya Cebbar ismini zikreden kişiye bütün insanlar itaat edeler, o kişiye kötülük yapmaya cesaret edemezler. Ya Cebbar ismi bir düşmanın helakı için 206 defa okunur. Ya Cebbar ve Zülcelali Vel İkram isimlerini beraber yazıp üzerinde taşıyan bütün insanlara güzel görünür. Her gören saygı ve sevgide bulunur.

  11- EL MÜTEKEBBİR: MütekkebbirHer şeyde ve her hadisede büyüklüğünü gösteren
  günde 662
  İzzete ve refaha nail olmak için okunur.Ya Mütekebbir ismini hergün okuyan konuştuğu zaman karşısındakileri tesiri altında bırakır.

  12-ELHÂLIK: HalikBütün varlığı, halleri ve hadiseleri, tayin ve tesbit eden hepsini yoktan var eden.
  Günde zikir sayısı : 731
  İşlerde üzüntüden ve sıkıntıdan kurtulmak için okunur.

  13- EL BÂRİ’: Bâri
  Eşyayı ve herşeyin vucüdunu herşeyin birbirine uygun halde yaratan

  14- EL MUSAVVİR: Musavvir
  Tasvir eden, herşeye bir biçim ve özellik veren

  15- EL ĞAFFÂR: Gaffar
  Mağrifeti pek çok
  Bağışlanmak ve günahlardan korunmak için okunur.
  16- EL KAHHÂR: Kahhar
  Herşeye her istediğini yapacak şekilde galip ve hakim olan
  günde 306
  Zalimleri kahretmek için
  Kahhar ismi; düşmanı kahretmek ve düşmanı helak etmek gibi bir tesire sahiptir. Ya Kahhar ismini her gün okuyanların kalbinde dünya sevgisi kalmaz. Nefsine yenik düşmez. Düşmanlarını hezimete uğratır. Düşmanına karşı beddua da bulunsa düşmanı helak olur. Şehvet ve hırstan kurtulur.

  17- EL VEHHÂB: Vehhab
  Her türlü nimeti devamlı bağışlayan
  Sıkıntısız borçsuz bir hayat için okunur.
  Ya Vehhab ismini sürekli zikreden kişinin rızkı artar, maddi sıkıntılarından kurtulup, refaha erer. Mahlukata karşı güçlü ve heybetli görünür. Dua edilirken 7defa zikr olunursa duanın kabulune vesile olur. Zeka ve anlama güçlüğü olanlara yazılarak içilirse faydası olur.

  18- ER REZZÂK: Rezzak
  Yaratılmışlara faydanılacak şeyleri ihsan eden
  Bol rızıklı ömür için okunur.
  Her sabah namazından sonra 308 defa Ya Rezzak ismini zikredenin rızkı artar, maddi sıkıntıları sona erer. Aç karnına günde 20 defa okuyanın zekası ve zihni açılır. İşini gördüreceği kişinin yüzüne 26 defa okunursa işi görülür. Kötülüklerden ve fitnelerden korunmak için sabah namazı vakti girmeden evin dört tarafına onar defa Ya Rezzak ismi okunarak üflenir. Ya Fettah Ya Rezzak isimlerini hergün beraber okuyana; kapalı kapılar açılır, maddi sıkıntıya uğramaz, rızkı artar.

  19-EL FETTÂH: Fettâh
  Her türlü zorlukları açan ve kolaylaştıran
  Maddi manevi hayırlar için okunur.
  Ya Fettah isminin zikrine devam edene Allah hayır ve bereket ihsan eder. Darlık ve sıkıntı çekmez. Okuyanın kalbi nurlanır, işleri kolaylaşır. Makam ve mertebesi yükselir, kimseye muhtaç olmaz. Sabah namazlarının ardından sağ elini kalbine koyarak 71 defa okuyanın kalbi temizlenir. Yatarken okuyana rüyasında bilmediği şeyler gösterilir. Zor bir durumdan kurtuluşa ermek için niyet ederek utarit saatinde 489 defa okunur. Düşmanının dost olması niyetiylede utarit saatinde 489 defa okunmaya devam edilirse düşmanı dost olur.
  20-EL ALÎM: Alim
  Her şeyi çok iyi bilen
  ilim zenginliği için okunur.
  Ya Alim zikrine devam eden gizli sırlara vakıf olur. Herşey ona beyan olur. Okuyanın ilmi artar, hikmetli konuşur ve yüce makamlara erişir. El Alim ismini yazıp suda silip içenin anlayışı ve zekası artar.

  21-EL KÂBID: Kâbid
  Sıkan, Daraltan
  Zalimin zülmünden kurtulmak için
  Ya Kabid ismini okumaya devam eden kişi heybetlilik ve celallik kazanır. Kimse düşmanlık etmeye, hakkında dedikodu yapmaya cesaret edemez. Okuyan kötü huylarından kurtulur. Düşman şerrinden korunmak için 903 defa okunur. İki ay günde 10000 defa okuyana bazı sır perdeleri açılır.

  22-EL BÂSIT: Bâsit
  Açan, Genişleten
  İşlerin büyümesi mal ve paranın bereketi için okunur.
  Ya Basıt ismini zikreden kişi korktuğu şeylerden emin ve güven içinde olur. Kalbindeki korku ve endişeler gider. Kalbi geniş olur. Keyfi ve neşesi artar. Sıkıntılarından kurtulur. Rızkı ve itibarı artar. Kalp gözü açılır. Hergün sabah namazından sonra 72 defa Ya Basıt ismini zikredenin rızkı bollaşır.

  23- EL HÂFIZ: Hafıd
  Yukardan aşağıya indiren alçaltan
  Kötüden ve belalardan korunmak için okunur.
  Ya Hafız ismini zikreden; korku, telaş, kötülük ve fenalıklardan emin olur ve korunur. Okuyana düşman saldıramaz. Cin, şeytan ve insan şerrinden korunur. Bu isim; korunması için, neye okunursa, o şey muhafaza olur, korunur.
  24- ER RÂFİ’: Râfi
  Yukarı kaldıran, yükselten
  İnsanlar arasında ve işinde yükselmek için okunur.
  Ya Rafi ismini zikreden her türlü hayırlara vesile olur. Rızkı ve derecesi artar. İnsanlar arasında yüksek mertebelere ulaşır. Düşmanlarının kalbinde korku ve ürperti olur. Fakirlikten ve zalim şerrinden muhafaza olur.

  25- EL MUİZZ: Muiz
  İzzet veren, ağırlayan
  Fakir ve zelillikten kurtulmak için okunur.
  Ya Muizz zikrine devam eden kişi aziz olur. Gücü, kuvveti artar. Kadri yücelir. Mahlukata karşı heybetli görünür. Kimseden korkmaz.

  26- EL MUZİLL: Müzil
  Ya Muzill ismini zikreden kişiye, istediği düşmanını Allah zelil kılar. Düşman ve zalim şerrinden emin olur, korunur. Düşmanını hezimete uğratır.

  27- ES SEMî’: Semi
  Herşeyi iyi işiten
  günde 180
  Duaların kabulu için okunur.
  Ya Semi ismini zikredenin duaları kabul olur. 7 gün oruç tutup, halvete girerek Ya Semi ismini zikreden ulvi ruhların sesini işitir.

  28- EL BASÎR: Basir
  Her şeyi iyi gören
  Acziyetin kalkması için okunur.
  Ya Basır ismini zikredenin dünya ve ahiret korkuları kalmaz. Basiret gözü açılır. Tüm kötülüklerden korunur. İstek ve arzuları gerçekleşir. Ya Basır ismini her sabah 302 defa zikreden gizli husus ve hadiseleri öğrenir. Ya Allahü Ya Basır isimlerini zikredenin içi temizlenir. Allah’ın rahmetini kazanır. Gözleri nurlanır.

  29- EL HAKEM: Hakem
  Hükmeden, hakkı yerine getiren

  Haklı davasını kazanması için okunur.
  Ya Hakem ismini zikredenin içi, alemin sırlarıyla dolar. Sözü geçerlive tesirli olur. Allah katında mertebesi yükselir. Eşyaların sırrına vakıf olur. Anlama ve kavrama gücü artar.

  30- EL ADL: Adl
  Çok Adaletli
  Adaletli olmak için
  Ya Adl ismini zikredenin maddi ve manevi hali düzelir. Hakim ve hükümet görevlileri her gün sabahları 104 defa Ya Adl ismini zikrederlerse, adalet üzere hareket ederler, adaletten ayrılmazlar. Gece yarısından sonra 104 defa Ya Adl ismi zikredildikten sonra bir zalime beddua edilirse; o zalim perişan olur.

  31-EL LATÎF: Latif
  En ince işlerin bütün nceliklerini bilen, kullarına iyilikler ulaştıran
  Dileklerin olması, kısmet ve rızık için Okunur.
  Ya Latif ismi; insana her hususta fayda veren, havassı en çok olan isimlerden biridir. Ya Latif ismini zikreden huzura kavuşur, her şeyde başarılı olur. Maddi durumu düzelir. Hasta olan iyileşir. Sıkıntı ve bunalımdan kurtulur. Arzu ve isteklerine kavuşur. Günde 16641 defa okunması tavsiye edilmiştir

  32- EL HABİR: Habir
  Herşeyin iç yüzünden gizli taraflarından haberdar
  Hafıza ve idrakin genişlemesi için

  33- EL HALÎM: Halim
  Suçlara karşı hemen ceza vermeyen yumuşak davranan, süre veren
  Ahlak ve hılim / huy güzelliği için okunur.
  Ya Halim ismini zikreden arifler zümresinden olur. Merhametli ve sözü geçen bir kişi haline gelir. Dünyayı bırakıp, tâata yönelir. Sinirli ve asabi olan kişiler okursa durumları düzelir.

  34- EL AZİM: Azim
  Çok Azametli
  Sözünün tesirli ve sayırlı olmak için
  Ya Azim ismini zikreden korktuğu ve çekindiği şeylerden korunur. Hastaysa şifa bulur. İnsanlar arasında itibarlı olur, şerefi yücelir. İstek ve arzularına kavuşur. İşlerinde başarıya ulaşır. Yüksek mertebelere ulaşır.

  35- EL GÂFÛR: Ğafur
  Affı ve mağfireti pek çok
  Günahların affı, kötü ahlakı bırakmak için okunur.
  Ya Gafur ismini zikredeni Allah af ve mağfirette bulunur. Fakirlikten kurtulur. Korktuklarından emin olur, korunur. Şiddet ve öfkeli kişilere karşı Ya Gafur ismi okunursa öfkeleri yatışır. Her farz namazının ardından Ya Gafur ismini okumaya devam edene; ruhaniler gelerek isteklerini yerine getirir.

  36- EŞ ŞEKÛR: Şekûr
  Kendi rızası için yapılan iyiliklere daha fazlasıyla karşılık veren
  Talihin açıklığı, bol rızık için okunur.
  Ya Şekur ismini zikreden kişinin refahı artar, sıhhat ve huzur içinde olur. Her işinde kolaylık bulur. Kazandığını kaybetmez. Nimetleri eksilmez. Zalim ve düşman şerrinden korunur.

  37- EL ALİYY: Aliyy
  Pek yüce, Pek yüksek
  Zilleten kurtulmak ve ilim için
  Ya Aliyy ismini zikreden kişi hor görülmez, onu gören herkez sever, sayar. Sözü dinlenir. Ahlakı düzelir, hikmetli konuşur. Kısmeti açılır, kötü huylarını bırakır.

  38- EL KEBÎR: Kebir
  En büyük, pek büyük
  Hürmet görmek için okunur.
  Ya Kebir ismini zikredenin ilmi ve bilgisi artar. İnsanlardan hürmet görür. Onu görenler, ondan çekinir. Yüce mertebelere erer. Borçlu kişiler günde 1000 defa okurlarsa borçlarını ödemeye muvaffak olurlar. İşinden haksız yere uzaklaştırılanlar, görevlerine ve işine geri döner.

  39- EL HAFÎYZU: Hafız
  Yapılan işleri bütün tafsilatıyla tutan,herşeyi belli bir vakte kadar bela afetten koruyan
  Nefsinin ve malının korunması için okunur.
  Ya Hafıd ismini zikreden kişi; zalim ve kötülerin şerrinden korunur. Düşmanlarına güçlü görünür ve düşmanlarına karşı üstün olur. Bir zalime beddua ederse, bedduası gerçekleşir.

  40- EL MUKÎT: Mukit
  Her yaratılmışın gıdasını, azığını veren
  Muhtaç olunan şeyi kazanmak için
  Ya Mukit ismini zikredenin rızkı artar, malı eksilmez. Açlık hissetmez. Fenalıklardan korunur, rızkı kolaylaşır, bereketi artar.

  41- EL HASÎB: Hasib
  Herkesin hayatı boyunca yapıp ettiği herşeyin hesabını bütün detayları ile bilen
  Herkese karşı alnı açık olmak için okunur.
  Ya Hasib ismini her gün zikredenin duaları kabul olur. Başkaları tarafından sevilip, sayılır. Düşman şerrinden korunur. Kötülüklerden muhafaza olur. Rızkı çoğalır.


 4. 30.Nisan.2011, 13:35
  3
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,685
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Esmaül Hüsna'nın Türk'çe karşılıklarını istiyorum verirmisiniz?

  42- EL CELÎL: Celil
  Celalet ve Ululuk sahibi
  Bir zalimi zorbayı zelil etmek için okunur.
  Ya Celil ismini zikreden insanlar arasında sevgi, saygı ve hürmet görür; heybetli ve güçlü görünür. Kimse kötü gözle bakamaz, düşmanları onu görünce korkuya kapılır. Bu ismi zikreden kişide manevi bir güç meydana gelir. Zalimleri dize getirir. Kimse kötülük yapamaz. Tehlikeli yerlerde emin olur. Okuyanın ahlakı düzelir.

  43- EL KERÎM: Kerim
  Lütfü ve keremi çok geniş, çok bol
  Bol rızık ve kolaylıklara nail olmak için okunur.
  Ya Kerim ismini zikreden kolay yoldan rızık kazanır. Hayır kapıları açılır, fakirlik çekmez. Dünya ve ahirette izzetli ve şerefli olur. Her kazancı bereketlenir.

  44- ER RAKÎB: Rakib
  Bütün varlığı gözeten bütün işleri murakabe eden
  Her işte Allah’ın koruması altında olmak için okunur.
  Ya Rakib ismini okuyanlar yitiğini bulur, başına gelecek bela ve musibetlerden korunur. Allah’ın himayesine girer. Sabah namazının ardından 612 defa Ya Rakib ismini zikreden Allah’ın himayesine girer. 40gün oruç tutup hergün 4440 defa Ya Rakib ismini okuyan bazı sırlara vakıf olur. Kalb gözü açılır, kuşların konuşmalarını anlar.

  45-EL MÜCÎB: Mücib
  Kendisine dua edenlerin isteklerini veren
  Duaların kabul olunması için okunur.
  İhlasla “Yâ Mücib” diye bir müslüman bu isme devam etse, insanlar tarafından sevilir, duası kabul olur. 55 defa okuyanın meşru duaları kabul olunur. (Allahulalem)

  46- EL VÂSİU: Vâsi
  İlmi, rahmeti, kudreti, af ve mağfireti geniş, müsaadekâr
  Ömür uzunluğu, rızık ve sıhhat genişliği için okunur.
  Ya Vasi ismini zikreden; hırs ve sıkıntılardan kurtulur. Ahlakı güzelleşir. Rızkı bollaşır ve ömrü uzar. Zor işlerinde daima kolaylık bulur. Kin ve hased çeken kişi okumaya devam ederse durumu düzelir. İhlasla okumayı sürdürenler; bazı sırlara ererler ve manevi perdeler o kişiye kalkar.

  47-EL HAKÎM: Hakim
  Bütün emirleri ve bütün işleri hikmetli
  İlim ve hikmet sahibi olmak için okunur.
  Ya Hakîm ismini zikreden kişi ilim ve hikmet sahibi olur. Cuma günü 6084 defa.

  48- EL VEDÛD: Vedûd
  Kullarını çok seven, sevilmeye gerçekten layık olan
  Herkesin sevgisini kazanmak
  Ya Vedud ismini zikreden kişiyi bütün insanlar sever, sayar, hürmet görür. Okumaya devam eden kişi başkalarına tesir eder ve karşısındakini hükmü altına alır. Kalbi nurlanır, huzura kavuşur. Günde 270 defa Ya Vedud ismini zikreden borçlarından ve fakirlikten kurtulur.

  49- EL MECÎD: Mecid
  Şanı büyük ve yüksek
  İzzet ve şerefin artması için okunur.
  Ya Mecid ismini sürekli zikredene şeytan yaklaşıp vesvese veremez. İnsanlar arasında izzeti ve sevgisi artar. Fakirlikten kurtulur, rızkı çoğalır. Arabi ayın ortasında oruç tutup, iftar zamanı Ya Mecid ismini zikreden; maddi ve manevi hastalıklardan şifaya kavuşur,Sedef hastalığından kurtulur.

  50- EL BÂ’IS: Bâis
  Ölüleri diriltip kabirlerinden çıkaran
  Kuvvetli irade ve alacaklarını almak için okunur.
  Ya Bâ’is ismini zikreden kişiden gaflet ve şiddet kalkar. Okuyanda Allah korkusu meydana gelir. İbadet ve taatını isteyerek, severek yapar. Dert ve sıkıntılarından kurtulup, huzura erer.

  51- EŞ ŞEHÎD: Şehid
  Bütün zamanlarda ve her yerde hazır ve nazır
  Şehid olmak, heybetli olmak için okunur.
  52- EL HAKK: Hakk
  Ya Hakk ismini zikreden kişi gizli sırlara vakıf olur. Halk arasında sözü geçen, dinlenen bir kişi olur. Kulluk görevlerini yerine getirmede zorlanmaz. Ahlakı ve durumu düzelir. Batıldan uzak olur.

  53- EL VEKÎL: Vekil
  Kendisine tevekkül edenlerin işlerini en iyi neticeye ulaştıran
  Allah’tan her türlü yardımı görmek için okunur.
  Ya Vekil ismini zikreden musibetlerden korunur. Rüzgar ve gök gürültüsü korkularından emin olur. Rızık kapıları açılır. Hergün sabah vakti 66 defa Ya Vekil ismini zikredenin rızkı artar. Düşman üzerine zöhre saatinde 66 defa Ya Vekil ismini 66 defa okuyarak beddua edilirse düşman hezimete uğrar.

  54- EL KAVİYY: Kavi
  Pek Güçlü
  Kansızlık ve vücudun güçlü olması için
  Ya Kaviyy ismini zikredenin himmeti artar. Kuvvetlenir. Okuyan yolculuk sırasındaki kaza, bela ve hastalıklardan korunur. Günde 126 defa Ya Kaviyy ismini zikredenin kalp ve ruh kuvveti artar. Ağır bir yük kaldırırken Ya Kaviyy ismi zikredilirse zorluk çekilmez.
  55- EL METÎN: Metin
  Çok Sağlam
  Maddi ve manevi sağlam olmak için okunur.
  Ya Metin ismini hergün 500 defa zöhre saatinde okuyanlar; fakirlikten, hırstan, zulümden, kötü ahlaktan kurtulur. Zayıflığa düşmezler. Maddi ve manevi kuvvete ererler. Bir ay süreyle günde 1000 defa okuyanlar bazı sırlara vakıf olurlar. Kötü işlerle uğraşan kişinin, o huylarından vazgeçmesi için; Ya Kaviyy Ya Metin isimleri onar defa birlikte okunarak, Allah’dan o kişinin hidayete ermesi için dua edilir.

  56- EL VELİYY: Veli
  Sevdiği kullarının dostu
  Her işinde Allah’ın yardımı için
  Ya Veliyy ismini zikreden kıyamet gününde hesabı kolayca görülür. Okuyanın derecesi Allah katında artar. İçi ve dışı temizlenir. Kötülüklerden uzak olur. Gece ve gündüz 10000 defa okuyan Allah’ın veli kullarından olur.

  57- EL HAMÎD: Hamid
  Ancak kendisine hamdedilen, bütün varlığın diliyle yegane övülen
  Kazancın genişlemesi
  Ya Hamid ismini zikredenlerin ahlakı, amelleri ve sözleri güzel olur, övgüye layık olur. Mahlukatın sevgisini kazanır. Maddi ve manevi olarak güçlenir. Bütün zor işleri kolaylaşır. 5 Vakit namazların ardından 100 defa okuyan salih kullardan olur. Dünya o kulun hizmetçisi olur.
  58- EL MUHSÎ: Muhsi
  Sonsuzda olsa tek tek herşeyin sayısını bilen
  Zekanın kuvvetli olması için okunur.
  Ya Muhsi ismini zikredene bütün kalpler itaat eder. Okuyan kötü ahlaktan kurtulur. Unutkanlık kalmaz. Vücudundaki hastalıklardan şifa bulur. Allah zihin açıklığı verir, idrak ve anlayışı artar.

  59- EL MÜBDİÜ: Mübdi
  Bütün varlıkları örneksiz ve maddesiz olarak ilk baştan yaratan
  Her işte muvaffak olmak için okunur.
  Ya Mübdi ismini zikreden hikmet sahibi olur, hikmetli konuşur. Gizli olan işlerden haberdar olur. Hergün 56 defa Ya Mübdi ismini zikreden başladığı her işi başarıyla bitirir. İşe başlarken okunursa işte muvaffak olunur. Bir işe başlamada karar veremeyen 1000 defa bu ismi zikrederse karar verme gücü kazanır.

  60- EL MUÎD: Muid
  Varlıkları yok ettikten sonra tekrar yaratan
  Elden kaçanı geriye kazanmak için okunur.
  Ya Muid ismini zikredenlerin elinden gitmiş olan herşey yerine gelir. Bir işi bozulan 7 gün sabah namazının ardından 124 defa Ya Muid ismini zikrederse bozulan işi yoluna girer. Bir şeyi unutan kişi bu ismi okursa unuttuğunu hatırlar.

  49- EL MECÎD: Mecid
  Şanı büyük ve yüksek
  İzzet ve şerefin artması için okunur.
  Ya Mecid ismini sürekli zikredene şeytan yaklaşıp vesvese veremez. İnsanlar arasında izzeti ve sevgisi artar. Fakirlikten kurtulur, rızkı çoğalır. Arabi ayın ortasında oruç tutup, iftar zamanı Ya Mecid ismini zikreden; maddi ve manevi hastalıklardan şifaya kavuşur,Sedef hastalığından kurtulur.

  50- EL BÂ’IS: Bâis
  Ölüleri diriltip kabirlerinden çıkaran
  Kuvvetli irade ve alacaklarını almak için okunur.
  Ya Bâ’is ismini zikreden kişiden gaflet ve şiddet kalkar. Okuyanda Allah korkusu meydana gelir. İbadet ve taatını isteyerek, severek yapar. Dert ve sıkıntılarından kurtulup, huzura erer.

  51- EŞ ŞEHÎD: Şehid
  Bütün zamanlarda ve her yerde hazır ve nazır
  Şehid olmak, heybetli olmak için okunur.
  52- EL HAKK: Hakk
  Ya Hakk ismini zikreden kişi gizli sırlara vakıf olur. Halk arasında sözü geçen, dinlenen bir kişi olur. Kulluk görevlerini yerine getirmede zorlanmaz. Ahlakı ve durumu düzelir. Batıldan uzak olur.

  53- EL VEKÎL: Vekil
  Kendisine tevekkül edenlerin işlerini en iyi neticeye ulaştıran
  Allah’tan her türlü yardımı görmek için okunur.
  Ya Vekil ismini zikreden musibetlerden korunur. Rüzgar ve gök gürültüsü korkularından emin olur. Rızık kapıları açılır. Hergün sabah vakti 66 defa Ya Vekil ismini zikredenin rızkı artar. Düşman üzerine zöhre saatinde 66 defa Ya Vekil ismini 66 defa okuyarak beddua edilirse düşman hezimete uğrar.

  54- EL KAVİYY: Kavi
  Pek Güçlü
  Kansızlık ve vücudun güçlü olması için
  Ya Kaviyy ismini zikredenin himmeti artar. Kuvvetlenir. Okuyan yolculuk sırasındaki kaza, bela ve hastalıklardan korunur. Günde 126 defa Ya Kaviyy ismini zikredenin kalp ve ruh kuvveti artar. Ağır bir yük kaldırırken Ya Kaviyy ismi zikredilirse zorluk çekilmez.

  55- EL METÎN: Metin
  Çok Sağlam
  sağlam olmak için okunur.

  56- EL VELİYY: Veli
  Sevdiği kullarının dostu
  Her işinde Allah’ın yardımı için
  Ya Veliyy ismini zikreden kıyamet gününde hesabı kolayca görülür. Okuyanın derecesi Allah katında artar. İçi ve dışı temizlenir. Kötülüklerden uzak olur. Gece ve gündüz 10000 defa okuyan Allah’ın veli kullarından olur.

  57- EL HAMÎD: Hamid
  Ancak kendisine hamdedilen, bütün varlığın diliyle yegane övülen
  Kazancın genişlemesi
  Ya Hamid ismini zikredenlerin ahlakı, amelleri ve sözleri güzel olur, övgüye layık olur. Mahlukatın sevgisini kazanır. Maddi ve manevi olarak güçlenir. Bütün zor işleri kolaylaşır. 5 Vakit namazların ardından 100 defa okuyan salih kullardan olur. Dünya o kulun hizmetçisi olur.


 5. 30.Nisan.2011, 13:35
  3
  Silent and lonely rains
  42- EL CELÎL: Celil
  Celalet ve Ululuk sahibi
  Bir zalimi zorbayı zelil etmek için okunur.
  Ya Celil ismini zikreden insanlar arasında sevgi, saygı ve hürmet görür; heybetli ve güçlü görünür. Kimse kötü gözle bakamaz, düşmanları onu görünce korkuya kapılır. Bu ismi zikreden kişide manevi bir güç meydana gelir. Zalimleri dize getirir. Kimse kötülük yapamaz. Tehlikeli yerlerde emin olur. Okuyanın ahlakı düzelir.

  43- EL KERÎM: Kerim
  Lütfü ve keremi çok geniş, çok bol
  Bol rızık ve kolaylıklara nail olmak için okunur.
  Ya Kerim ismini zikreden kolay yoldan rızık kazanır. Hayır kapıları açılır, fakirlik çekmez. Dünya ve ahirette izzetli ve şerefli olur. Her kazancı bereketlenir.

  44- ER RAKÎB: Rakib
  Bütün varlığı gözeten bütün işleri murakabe eden
  Her işte Allah’ın koruması altında olmak için okunur.
  Ya Rakib ismini okuyanlar yitiğini bulur, başına gelecek bela ve musibetlerden korunur. Allah’ın himayesine girer. Sabah namazının ardından 612 defa Ya Rakib ismini zikreden Allah’ın himayesine girer. 40gün oruç tutup hergün 4440 defa Ya Rakib ismini okuyan bazı sırlara vakıf olur. Kalb gözü açılır, kuşların konuşmalarını anlar.

  45-EL MÜCÎB: Mücib
  Kendisine dua edenlerin isteklerini veren
  Duaların kabul olunması için okunur.
  İhlasla “Yâ Mücib” diye bir müslüman bu isme devam etse, insanlar tarafından sevilir, duası kabul olur. 55 defa okuyanın meşru duaları kabul olunur. (Allahulalem)

  46- EL VÂSİU: Vâsi
  İlmi, rahmeti, kudreti, af ve mağfireti geniş, müsaadekâr
  Ömür uzunluğu, rızık ve sıhhat genişliği için okunur.
  Ya Vasi ismini zikreden; hırs ve sıkıntılardan kurtulur. Ahlakı güzelleşir. Rızkı bollaşır ve ömrü uzar. Zor işlerinde daima kolaylık bulur. Kin ve hased çeken kişi okumaya devam ederse durumu düzelir. İhlasla okumayı sürdürenler; bazı sırlara ererler ve manevi perdeler o kişiye kalkar.

  47-EL HAKÎM: Hakim
  Bütün emirleri ve bütün işleri hikmetli
  İlim ve hikmet sahibi olmak için okunur.
  Ya Hakîm ismini zikreden kişi ilim ve hikmet sahibi olur. Cuma günü 6084 defa.

  48- EL VEDÛD: Vedûd
  Kullarını çok seven, sevilmeye gerçekten layık olan
  Herkesin sevgisini kazanmak
  Ya Vedud ismini zikreden kişiyi bütün insanlar sever, sayar, hürmet görür. Okumaya devam eden kişi başkalarına tesir eder ve karşısındakini hükmü altına alır. Kalbi nurlanır, huzura kavuşur. Günde 270 defa Ya Vedud ismini zikreden borçlarından ve fakirlikten kurtulur.

  49- EL MECÎD: Mecid
  Şanı büyük ve yüksek
  İzzet ve şerefin artması için okunur.
  Ya Mecid ismini sürekli zikredene şeytan yaklaşıp vesvese veremez. İnsanlar arasında izzeti ve sevgisi artar. Fakirlikten kurtulur, rızkı çoğalır. Arabi ayın ortasında oruç tutup, iftar zamanı Ya Mecid ismini zikreden; maddi ve manevi hastalıklardan şifaya kavuşur,Sedef hastalığından kurtulur.

  50- EL BÂ’IS: Bâis
  Ölüleri diriltip kabirlerinden çıkaran
  Kuvvetli irade ve alacaklarını almak için okunur.
  Ya Bâ’is ismini zikreden kişiden gaflet ve şiddet kalkar. Okuyanda Allah korkusu meydana gelir. İbadet ve taatını isteyerek, severek yapar. Dert ve sıkıntılarından kurtulup, huzura erer.

  51- EŞ ŞEHÎD: Şehid
  Bütün zamanlarda ve her yerde hazır ve nazır
  Şehid olmak, heybetli olmak için okunur.
  52- EL HAKK: Hakk
  Ya Hakk ismini zikreden kişi gizli sırlara vakıf olur. Halk arasında sözü geçen, dinlenen bir kişi olur. Kulluk görevlerini yerine getirmede zorlanmaz. Ahlakı ve durumu düzelir. Batıldan uzak olur.

  53- EL VEKÎL: Vekil
  Kendisine tevekkül edenlerin işlerini en iyi neticeye ulaştıran
  Allah’tan her türlü yardımı görmek için okunur.
  Ya Vekil ismini zikreden musibetlerden korunur. Rüzgar ve gök gürültüsü korkularından emin olur. Rızık kapıları açılır. Hergün sabah vakti 66 defa Ya Vekil ismini zikredenin rızkı artar. Düşman üzerine zöhre saatinde 66 defa Ya Vekil ismini 66 defa okuyarak beddua edilirse düşman hezimete uğrar.

  54- EL KAVİYY: Kavi
  Pek Güçlü
  Kansızlık ve vücudun güçlü olması için
  Ya Kaviyy ismini zikredenin himmeti artar. Kuvvetlenir. Okuyan yolculuk sırasındaki kaza, bela ve hastalıklardan korunur. Günde 126 defa Ya Kaviyy ismini zikredenin kalp ve ruh kuvveti artar. Ağır bir yük kaldırırken Ya Kaviyy ismi zikredilirse zorluk çekilmez.
  55- EL METÎN: Metin
  Çok Sağlam
  Maddi ve manevi sağlam olmak için okunur.
  Ya Metin ismini hergün 500 defa zöhre saatinde okuyanlar; fakirlikten, hırstan, zulümden, kötü ahlaktan kurtulur. Zayıflığa düşmezler. Maddi ve manevi kuvvete ererler. Bir ay süreyle günde 1000 defa okuyanlar bazı sırlara vakıf olurlar. Kötü işlerle uğraşan kişinin, o huylarından vazgeçmesi için; Ya Kaviyy Ya Metin isimleri onar defa birlikte okunarak, Allah’dan o kişinin hidayete ermesi için dua edilir.

  56- EL VELİYY: Veli
  Sevdiği kullarının dostu
  Her işinde Allah’ın yardımı için
  Ya Veliyy ismini zikreden kıyamet gününde hesabı kolayca görülür. Okuyanın derecesi Allah katında artar. İçi ve dışı temizlenir. Kötülüklerden uzak olur. Gece ve gündüz 10000 defa okuyan Allah’ın veli kullarından olur.

  57- EL HAMÎD: Hamid
  Ancak kendisine hamdedilen, bütün varlığın diliyle yegane övülen
  Kazancın genişlemesi
  Ya Hamid ismini zikredenlerin ahlakı, amelleri ve sözleri güzel olur, övgüye layık olur. Mahlukatın sevgisini kazanır. Maddi ve manevi olarak güçlenir. Bütün zor işleri kolaylaşır. 5 Vakit namazların ardından 100 defa okuyan salih kullardan olur. Dünya o kulun hizmetçisi olur.
  58- EL MUHSÎ: Muhsi
  Sonsuzda olsa tek tek herşeyin sayısını bilen
  Zekanın kuvvetli olması için okunur.
  Ya Muhsi ismini zikredene bütün kalpler itaat eder. Okuyan kötü ahlaktan kurtulur. Unutkanlık kalmaz. Vücudundaki hastalıklardan şifa bulur. Allah zihin açıklığı verir, idrak ve anlayışı artar.

  59- EL MÜBDİÜ: Mübdi
  Bütün varlıkları örneksiz ve maddesiz olarak ilk baştan yaratan
  Her işte muvaffak olmak için okunur.
  Ya Mübdi ismini zikreden hikmet sahibi olur, hikmetli konuşur. Gizli olan işlerden haberdar olur. Hergün 56 defa Ya Mübdi ismini zikreden başladığı her işi başarıyla bitirir. İşe başlarken okunursa işte muvaffak olunur. Bir işe başlamada karar veremeyen 1000 defa bu ismi zikrederse karar verme gücü kazanır.

  60- EL MUÎD: Muid
  Varlıkları yok ettikten sonra tekrar yaratan
  Elden kaçanı geriye kazanmak için okunur.
  Ya Muid ismini zikredenlerin elinden gitmiş olan herşey yerine gelir. Bir işi bozulan 7 gün sabah namazının ardından 124 defa Ya Muid ismini zikrederse bozulan işi yoluna girer. Bir şeyi unutan kişi bu ismi okursa unuttuğunu hatırlar.

  49- EL MECÎD: Mecid
  Şanı büyük ve yüksek
  İzzet ve şerefin artması için okunur.
  Ya Mecid ismini sürekli zikredene şeytan yaklaşıp vesvese veremez. İnsanlar arasında izzeti ve sevgisi artar. Fakirlikten kurtulur, rızkı çoğalır. Arabi ayın ortasında oruç tutup, iftar zamanı Ya Mecid ismini zikreden; maddi ve manevi hastalıklardan şifaya kavuşur,Sedef hastalığından kurtulur.

  50- EL BÂ’IS: Bâis
  Ölüleri diriltip kabirlerinden çıkaran
  Kuvvetli irade ve alacaklarını almak için okunur.
  Ya Bâ’is ismini zikreden kişiden gaflet ve şiddet kalkar. Okuyanda Allah korkusu meydana gelir. İbadet ve taatını isteyerek, severek yapar. Dert ve sıkıntılarından kurtulup, huzura erer.

  51- EŞ ŞEHÎD: Şehid
  Bütün zamanlarda ve her yerde hazır ve nazır
  Şehid olmak, heybetli olmak için okunur.
  52- EL HAKK: Hakk
  Ya Hakk ismini zikreden kişi gizli sırlara vakıf olur. Halk arasında sözü geçen, dinlenen bir kişi olur. Kulluk görevlerini yerine getirmede zorlanmaz. Ahlakı ve durumu düzelir. Batıldan uzak olur.

  53- EL VEKÎL: Vekil
  Kendisine tevekkül edenlerin işlerini en iyi neticeye ulaştıran
  Allah’tan her türlü yardımı görmek için okunur.
  Ya Vekil ismini zikreden musibetlerden korunur. Rüzgar ve gök gürültüsü korkularından emin olur. Rızık kapıları açılır. Hergün sabah vakti 66 defa Ya Vekil ismini zikredenin rızkı artar. Düşman üzerine zöhre saatinde 66 defa Ya Vekil ismini 66 defa okuyarak beddua edilirse düşman hezimete uğrar.

  54- EL KAVİYY: Kavi
  Pek Güçlü
  Kansızlık ve vücudun güçlü olması için
  Ya Kaviyy ismini zikredenin himmeti artar. Kuvvetlenir. Okuyan yolculuk sırasındaki kaza, bela ve hastalıklardan korunur. Günde 126 defa Ya Kaviyy ismini zikredenin kalp ve ruh kuvveti artar. Ağır bir yük kaldırırken Ya Kaviyy ismi zikredilirse zorluk çekilmez.

  55- EL METÎN: Metin
  Çok Sağlam
  sağlam olmak için okunur.

  56- EL VELİYY: Veli
  Sevdiği kullarının dostu
  Her işinde Allah’ın yardımı için
  Ya Veliyy ismini zikreden kıyamet gününde hesabı kolayca görülür. Okuyanın derecesi Allah katında artar. İçi ve dışı temizlenir. Kötülüklerden uzak olur. Gece ve gündüz 10000 defa okuyan Allah’ın veli kullarından olur.

  57- EL HAMÎD: Hamid
  Ancak kendisine hamdedilen, bütün varlığın diliyle yegane övülen
  Kazancın genişlemesi
  Ya Hamid ismini zikredenlerin ahlakı, amelleri ve sözleri güzel olur, övgüye layık olur. Mahlukatın sevgisini kazanır. Maddi ve manevi olarak güçlenir. Bütün zor işleri kolaylaşır. 5 Vakit namazların ardından 100 defa okuyan salih kullardan olur. Dünya o kulun hizmetçisi olur.


 6. 30.Nisan.2011, 13:36
  4
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,685
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Esmaül Hüsna'nın Türk'çe karşılıklarını istiyorum verirmisiniz?

  58- EL MUHSÎ: Muhsi
  Sonsuzda olsa tek tek herşeyin sayısını bilen
  Zekanın kuvvetli olması için okunur.
  Ya Muhsi ismini zikredene bütün kalpler itaat eder. Okuyan kötü ahlaktan kurtulur. Unutkanlık kalmaz. Vücudundaki hastalıklardan şifa bulur. Allah zihin açıklığı verir, idrak ve anlayışı artar.

  59- EL MÜBDİÜ: Mübdi
  Bütün varlıkları örneksiz ve maddesiz olarak ilk baştan yaratan
  Her işte muvaffak olmak için okunur.
  Ya Mübdi ismini zikreden hikmet sahibi olur, hikmetli konuşur. Gizli olan işlerden haberdar olur. Hergün 56 defa Ya Mübdi ismini zikreden başladığı her işi başarıyla bitirir. İşe başlarken okunursa işte muvaffak olunur. 60- EL MUÎD: Muid
  Varlıkları yok ettikten sonra tekrar yaratan
  Elden kaçanı geriye kazanmak için okunur.
  Ya Muid ismini zikredenlerin elinden gitmiş olan herşey yerine gelir. Bir işi bozulan 7 gün sabah namazının ardından 124 defa Ya Muid ismini zikrederse bozulan işi yoluna girer. Bir şeyi unutan kişi bu ismi okursa unuttuğunu hatırlar.

  61- EL MUHYÎ: Muhyi
  Can bağışlayan, hayat ve sağlık veren
  İşlerin başarılı olması için okunur.
  Ya Muhyi ismini hergün 68 defa zikreden kişinin kalbine iman ve irfan nuru dolar. Kötüye giden işleri düzelir. Ya Muhyi ismini halvet ve riyazet ile zikreden manevi sırlara erer. Hastalıklara şifa verici olur. Nefsine hakim olamayan kişi geceleri okumaya devam ederse; nefsi kendisine riayet eder. Bir ay süre ile 5 vakit namazların ardından okuyan kişi tüm hastalıklardan şifa bulur.

  62- EL MUMÎT: Mümit
  Canlı bir mahlukun ölümünü yaratan
  Harama bakmamak, kötülükten vazgeçmek
  Ya Mumit ismini zikreden, nefsinin şerrinden emin olur. Allah okuyanı Hak yoluna sokar. Düşmanlarının kötülüklerinden kurtulur. Nefsini yola getirir. : Hay
  Diri, herşeyi bilen, herşeye gücü yeten
  Günde Zikir Sayısı : 324
  Sözü tesirli ve herkesten tazim görür
  Ya Hayy ismini zikreden kişinin ömrü uzun ve afiyette olur. Kalbi tevhid nuru ile nurlanır. Hastaysa şifaya kavuşur. Ya Hayyu Ya Kayyum isimlerini birlikte 184 defa zikredenin her muradı gerçekleşir. Ya Allah Ya Hayy Ya Kayyum isimlerini birlikte zikreden Allah yolundan ayrılmaz.

  64- EL KAYYÛM: Kayyum
  Gökleri ve yeri, herşeyi tutan
  Allah’ın izniyle her istekleri olur.
  Ya Kayyum ismini zikreden kişinin tüm işleri zahmetsizce halolur. Teşebbüs ettiği her iş başarılı ve hayırlı olur. Uykusu hafifleşir, unutkanlıktan kurtulur. Ezber gücü artar.

  65- EL VÂCİD: Vacid
  İstediğini istediği anda bulan
  Kaybedilen şeyi bulmak için okunur.
  Ya Vacid ismini 5 vakit namazların ardından 14 defa zikreden sahip olduğu ve elde ettiği şeyleri kaybetmez. Elindekiler zayi olmaz. Aradıklarını bulma gücüne sahip olur. Hileci ve büyücülerin kötülüklerinden korunur.

  66- EL MÂCİD: Macid
  Kadr ve şanı büyük, kerem ve iyilikleri pek çok
  Kazancın bolluğu için okunur.
  Ya Macid ismini zikredenin kalbi nurlanır. 5 Vakit namazların ardından 465 defa okuyanın malı, mülkü artar, muteber bir insan olur. Herkez tarafından sevilip sayılır. Hergün zöhre saatinde 48 defa okuyan her türlü bela ve musibetten uzak olur. Yaptığı dualar kabul görür.

  67- EL VAHİD: Vahid
  TEK
  Zatında, sıfatlarında, işlerinde, hükümlerinde, isimlerinde asla ortağı ve benzeri olmayan
  İstediği olur, kalbi uyanır, aklı nur
  68- EL EHAD:
  69- ES SAMED: Samed
  İhtiyaçları ve sıkıntıları gideren tek merci
  Hiç kimseye muhtaç olmamak
  Ya Samed ismini zikreden kişi; yeme, içme, giyim, kuşam gibi zaruri ihtiyaçların temininde kimseye muhtaç olmaz, zorluk çekmez. Azlığından veya çokluğundan dolayı elem ve keder duymaz.

  70- EL KÂDİR:Kadir
  İstediğini istediği gibi yapmaya gücü yeten
  Günde Zikir Sayısı : 305
  İstediğini yapmaya gücü yetirmek
  Ya Kadir ismini zikreden arzu ettiği her şeyde muvaffak olur. Hasta olan şifaya kavuşur. Her abdest aldıktan sonra 100 defa okuyan düşmanına karşı zafer kazanır.
  71- EL MUKTEDİR: Muktedir
  Kuvvet ve kudret sahipleri üzerinde istediği gibi tasarrufta bulunan
  Her işte başarılı olmak için okunur.
  Ya Muktedir ismini zikreden kişi teşebbüs ettiği her işte başarılı olur. Hiç bir şeyden bıkmaz, usanmaz. Yaptığı işi ve sanatı kolaylıkla yapar. Ruhu kuvvetlenir. Cin, insan ve şeytan şerrinden uzak olur.

  72- EL MUKADDİM: Mukaddim
  İstediğini ileri geçiren, öne alan
  Daima yükselmek için okunur.
  Ya Mukaddim ismini zikreden kişi kuvvet ve iktidar sahibi olur. Halk içinde heybetli olur. Makamı, mevkisi yükselir. Allah katında kadri artar. İstek ve dilekleri gerçekleşir. Savaş meydanında okunursa, düşmana karşı, okuyan kuvvetli olur.

  73- EL MÜAHHİR: Muaahhir
  İstediğini geri koyan, arkaya bırakan
  Kötü birinin uzaklaştırılması için okunur.
  Ya Müahhir ismini okuyan tevbe edip takvaya erer. Kalbi Allah sevgisiyle dolar. İsteklerine kolayca kavuşur. Allah’ın rızasını kazanan kullardan olur. İbadet etmede zorlanmaz. Basiret gözü açılır. Kötü işlerden uzak durur.

  74- EL EVVEL: Evvel
  İLK
  Her hayır işinde birinci olmak için okunur.
  Ya Evvel ismini zikreden her isteğine ve dileğine kavuşur. Yolculuğa çıkarken okunursa okuyan yol sıkıntılarından kurtulur.

  75- EL ÂHİR: Ahir
  SON
  Ömür uzunluğu için
  Ya Ahir ismini zikredenin düşmanları helak olur. Düşmanlarına karşı kuvvet kazanır. Kalbi Allah sevgisiyle dolar. Rızkı artar. Ya Evvel Ya Ahir isimlerini birlikte günde 838 defa zikreden; dünya ve ahirette üstün makamlara ulaşır. Tüm mahlukat okuyana hürmet ve itibarda bulunur.

  76- EZ ZÂHİR: Zahir
  Herşeyde görünen aşikar
  Her meselenin zuhuru için
  Ya Zahir ismini zikredenin kalbi nurlanır. Gizli işlere, sırlara erer. Kalbi üzerindeki perdeler açılır. Rüyasında istediği şeylerden haberdar olur. Güzel ahlak sahibi olur.

  77- EL BÂTIN: Bâtın
  Herşeyden gizli
  Nefsi mutmain ve kalbi geniş olması için
  Ya Batın ismini zikreden; korktuklarından emin, kalbi geniş olur. İnsanlar, ona itaat edip, isteklerini yerine getirirler. Sözü dinlenir. Sohbeti etkili ve tesirli olur. İstediği şeylerden rüyada ve uyanık halde haberdar olur.

  78- EL VÂLÎ: Vali
  Kainatı ve her an olup biten herşeyi tedbir ve idare eden
  Sözünün tesirli insanların sevmesi için

  79- EL MÜTEÂLÎ: Müta’ali
  Ya Müteali ismini zikreden salaha erer. Hakim ve amirler nezdinde hürmet ve riayet görür. Onlardan beklediği istekleri kabul görür. Zorluklardan, şiddetten ve zahmetlerden kurtulur. Kötülüklerden muhafaza olur. Her bakımdan güçlenir ve kuvvetli olur. Makam ve mevkisi yükselir. Dua ve istekleri geri çevrilmez.

  80- EL BERR: Berr
  Ya Berr ismini okumaya devam edenler tüm mahlukatın şerrinden emin olur. Bütün hal ve hareketlerinde lutuf ve kereme mazhar olur. Dilleri hikmetlenir. Makamı, mertebesi, derecesi yükselir

  .81- ET TEVVÂB: Tevvab
  Tevbeleri kabul edip, günahları bağışlayan
  Tövbelerin kabulu için
  Ya Tevvab ismini zikreden kişinin tevbesi kabul olur. Zalimin zulmünden kurtulur. Para ve geçim sıkıntısı ortadan kalkar. Rızık kapıları okuyana açılır.

  82- EL MÜNTEKİM: Müntekim
  Suçluları adaleti ile müstehak oldukları cezaya çarptıran
  Zülüm ve fenalıktan korunmak
  Ya Müntekim ismini okuyanlar düşmanlarının şerrinden korunurlar. Allah; okuyanın düşmanınına karşı intikamını alır. Hiç kimse Ya Müntekim ismini zikredene bir kötülük yapamaz.

  83- EL AFÜVV: Afüvv
  Çok affeden
  Rızık bolluğu Kalp huzuru için okunur.
  Ya Afüvv ismini zikreden kişi, iyi ahlak sahibi olur. Allah’ın mağfiretine nail olur, Allah’ın rızasını kazanan kullardan olur. Öfke anında 10 defa Ya Afüvv ismini zikredip ardından salatü selam okursa sakinleşir.

  84- ER RAÛF: Rauf
  Çok lütüfkar Çok esirgeyen
  Hiçbir varlıktan zarar görmez.
  Ya Rauf ismini zikredenin kalbinde şefkat, ruhunda letafet meydana gelir. İnsanlar arasında sevgi, saygı ve şefkat görür.

  85- MÂLİKÜL MÜLK: Malikül …
  Mülkün ebedi sahibi
  mal ve kazanca zarar gelmez
  Ya Malikel Mülk ismini zikredenin mülkü çok olur. Fakirlikten kurtulur. Rütbe ve makamı yükselir. Kimseye muhtaç olmaz. Halk arasında sevilen, sayılan, aziz biri olur. Kalbinde süphe ve vesvese olan Ya Malikel Mülk zikrine devam ederse kurtulur. Halvet ve riyazet halinde 40 gün, günde 8000 defa okuyan ve okuma esnasında tütsü yaparsa bu ismin hadimi ile görüşür.

  ZÜLCELÂLİ VELİKRÂM:Zü’l Celali…
  Hem büyüklük sahibi hem fazl-i kerem sahibi
  işlerin kolaylığı için okunur.
  Ya Zülcelali Velikram ismini zikreden her isteğine kavuşur. İzzet ve şerefe nail olur. Duaları kabül olur. Vesveseden korunur. Dünya; okuyanın hizmetçisi olur.


 7. 30.Nisan.2011, 13:36
  4
  Silent and lonely rains
  58- EL MUHSÎ: Muhsi
  Sonsuzda olsa tek tek herşeyin sayısını bilen
  Zekanın kuvvetli olması için okunur.
  Ya Muhsi ismini zikredene bütün kalpler itaat eder. Okuyan kötü ahlaktan kurtulur. Unutkanlık kalmaz. Vücudundaki hastalıklardan şifa bulur. Allah zihin açıklığı verir, idrak ve anlayışı artar.

  59- EL MÜBDİÜ: Mübdi
  Bütün varlıkları örneksiz ve maddesiz olarak ilk baştan yaratan
  Her işte muvaffak olmak için okunur.
  Ya Mübdi ismini zikreden hikmet sahibi olur, hikmetli konuşur. Gizli olan işlerden haberdar olur. Hergün 56 defa Ya Mübdi ismini zikreden başladığı her işi başarıyla bitirir. İşe başlarken okunursa işte muvaffak olunur. 60- EL MUÎD: Muid
  Varlıkları yok ettikten sonra tekrar yaratan
  Elden kaçanı geriye kazanmak için okunur.
  Ya Muid ismini zikredenlerin elinden gitmiş olan herşey yerine gelir. Bir işi bozulan 7 gün sabah namazının ardından 124 defa Ya Muid ismini zikrederse bozulan işi yoluna girer. Bir şeyi unutan kişi bu ismi okursa unuttuğunu hatırlar.

  61- EL MUHYÎ: Muhyi
  Can bağışlayan, hayat ve sağlık veren
  İşlerin başarılı olması için okunur.
  Ya Muhyi ismini hergün 68 defa zikreden kişinin kalbine iman ve irfan nuru dolar. Kötüye giden işleri düzelir. Ya Muhyi ismini halvet ve riyazet ile zikreden manevi sırlara erer. Hastalıklara şifa verici olur. Nefsine hakim olamayan kişi geceleri okumaya devam ederse; nefsi kendisine riayet eder. Bir ay süre ile 5 vakit namazların ardından okuyan kişi tüm hastalıklardan şifa bulur.

  62- EL MUMÎT: Mümit
  Canlı bir mahlukun ölümünü yaratan
  Harama bakmamak, kötülükten vazgeçmek
  Ya Mumit ismini zikreden, nefsinin şerrinden emin olur. Allah okuyanı Hak yoluna sokar. Düşmanlarının kötülüklerinden kurtulur. Nefsini yola getirir. : Hay
  Diri, herşeyi bilen, herşeye gücü yeten
  Günde Zikir Sayısı : 324
  Sözü tesirli ve herkesten tazim görür
  Ya Hayy ismini zikreden kişinin ömrü uzun ve afiyette olur. Kalbi tevhid nuru ile nurlanır. Hastaysa şifaya kavuşur. Ya Hayyu Ya Kayyum isimlerini birlikte 184 defa zikredenin her muradı gerçekleşir. Ya Allah Ya Hayy Ya Kayyum isimlerini birlikte zikreden Allah yolundan ayrılmaz.

  64- EL KAYYÛM: Kayyum
  Gökleri ve yeri, herşeyi tutan
  Allah’ın izniyle her istekleri olur.
  Ya Kayyum ismini zikreden kişinin tüm işleri zahmetsizce halolur. Teşebbüs ettiği her iş başarılı ve hayırlı olur. Uykusu hafifleşir, unutkanlıktan kurtulur. Ezber gücü artar.

  65- EL VÂCİD: Vacid
  İstediğini istediği anda bulan
  Kaybedilen şeyi bulmak için okunur.
  Ya Vacid ismini 5 vakit namazların ardından 14 defa zikreden sahip olduğu ve elde ettiği şeyleri kaybetmez. Elindekiler zayi olmaz. Aradıklarını bulma gücüne sahip olur. Hileci ve büyücülerin kötülüklerinden korunur.

  66- EL MÂCİD: Macid
  Kadr ve şanı büyük, kerem ve iyilikleri pek çok
  Kazancın bolluğu için okunur.
  Ya Macid ismini zikredenin kalbi nurlanır. 5 Vakit namazların ardından 465 defa okuyanın malı, mülkü artar, muteber bir insan olur. Herkez tarafından sevilip sayılır. Hergün zöhre saatinde 48 defa okuyan her türlü bela ve musibetten uzak olur. Yaptığı dualar kabul görür.

  67- EL VAHİD: Vahid
  TEK
  Zatında, sıfatlarında, işlerinde, hükümlerinde, isimlerinde asla ortağı ve benzeri olmayan
  İstediği olur, kalbi uyanır, aklı nur
  68- EL EHAD:
  69- ES SAMED: Samed
  İhtiyaçları ve sıkıntıları gideren tek merci
  Hiç kimseye muhtaç olmamak
  Ya Samed ismini zikreden kişi; yeme, içme, giyim, kuşam gibi zaruri ihtiyaçların temininde kimseye muhtaç olmaz, zorluk çekmez. Azlığından veya çokluğundan dolayı elem ve keder duymaz.

  70- EL KÂDİR:Kadir
  İstediğini istediği gibi yapmaya gücü yeten
  Günde Zikir Sayısı : 305
  İstediğini yapmaya gücü yetirmek
  Ya Kadir ismini zikreden arzu ettiği her şeyde muvaffak olur. Hasta olan şifaya kavuşur. Her abdest aldıktan sonra 100 defa okuyan düşmanına karşı zafer kazanır.
  71- EL MUKTEDİR: Muktedir
  Kuvvet ve kudret sahipleri üzerinde istediği gibi tasarrufta bulunan
  Her işte başarılı olmak için okunur.
  Ya Muktedir ismini zikreden kişi teşebbüs ettiği her işte başarılı olur. Hiç bir şeyden bıkmaz, usanmaz. Yaptığı işi ve sanatı kolaylıkla yapar. Ruhu kuvvetlenir. Cin, insan ve şeytan şerrinden uzak olur.

  72- EL MUKADDİM: Mukaddim
  İstediğini ileri geçiren, öne alan
  Daima yükselmek için okunur.
  Ya Mukaddim ismini zikreden kişi kuvvet ve iktidar sahibi olur. Halk içinde heybetli olur. Makamı, mevkisi yükselir. Allah katında kadri artar. İstek ve dilekleri gerçekleşir. Savaş meydanında okunursa, düşmana karşı, okuyan kuvvetli olur.

  73- EL MÜAHHİR: Muaahhir
  İstediğini geri koyan, arkaya bırakan
  Kötü birinin uzaklaştırılması için okunur.
  Ya Müahhir ismini okuyan tevbe edip takvaya erer. Kalbi Allah sevgisiyle dolar. İsteklerine kolayca kavuşur. Allah’ın rızasını kazanan kullardan olur. İbadet etmede zorlanmaz. Basiret gözü açılır. Kötü işlerden uzak durur.

  74- EL EVVEL: Evvel
  İLK
  Her hayır işinde birinci olmak için okunur.
  Ya Evvel ismini zikreden her isteğine ve dileğine kavuşur. Yolculuğa çıkarken okunursa okuyan yol sıkıntılarından kurtulur.

  75- EL ÂHİR: Ahir
  SON
  Ömür uzunluğu için
  Ya Ahir ismini zikredenin düşmanları helak olur. Düşmanlarına karşı kuvvet kazanır. Kalbi Allah sevgisiyle dolar. Rızkı artar. Ya Evvel Ya Ahir isimlerini birlikte günde 838 defa zikreden; dünya ve ahirette üstün makamlara ulaşır. Tüm mahlukat okuyana hürmet ve itibarda bulunur.

  76- EZ ZÂHİR: Zahir
  Herşeyde görünen aşikar
  Her meselenin zuhuru için
  Ya Zahir ismini zikredenin kalbi nurlanır. Gizli işlere, sırlara erer. Kalbi üzerindeki perdeler açılır. Rüyasında istediği şeylerden haberdar olur. Güzel ahlak sahibi olur.

  77- EL BÂTIN: Bâtın
  Herşeyden gizli
  Nefsi mutmain ve kalbi geniş olması için
  Ya Batın ismini zikreden; korktuklarından emin, kalbi geniş olur. İnsanlar, ona itaat edip, isteklerini yerine getirirler. Sözü dinlenir. Sohbeti etkili ve tesirli olur. İstediği şeylerden rüyada ve uyanık halde haberdar olur.

  78- EL VÂLÎ: Vali
  Kainatı ve her an olup biten herşeyi tedbir ve idare eden
  Sözünün tesirli insanların sevmesi için

  79- EL MÜTEÂLÎ: Müta’ali
  Ya Müteali ismini zikreden salaha erer. Hakim ve amirler nezdinde hürmet ve riayet görür. Onlardan beklediği istekleri kabul görür. Zorluklardan, şiddetten ve zahmetlerden kurtulur. Kötülüklerden muhafaza olur. Her bakımdan güçlenir ve kuvvetli olur. Makam ve mevkisi yükselir. Dua ve istekleri geri çevrilmez.

  80- EL BERR: Berr
  Ya Berr ismini okumaya devam edenler tüm mahlukatın şerrinden emin olur. Bütün hal ve hareketlerinde lutuf ve kereme mazhar olur. Dilleri hikmetlenir. Makamı, mertebesi, derecesi yükselir

  .81- ET TEVVÂB: Tevvab
  Tevbeleri kabul edip, günahları bağışlayan
  Tövbelerin kabulu için
  Ya Tevvab ismini zikreden kişinin tevbesi kabul olur. Zalimin zulmünden kurtulur. Para ve geçim sıkıntısı ortadan kalkar. Rızık kapıları okuyana açılır.

  82- EL MÜNTEKİM: Müntekim
  Suçluları adaleti ile müstehak oldukları cezaya çarptıran
  Zülüm ve fenalıktan korunmak
  Ya Müntekim ismini okuyanlar düşmanlarının şerrinden korunurlar. Allah; okuyanın düşmanınına karşı intikamını alır. Hiç kimse Ya Müntekim ismini zikredene bir kötülük yapamaz.

  83- EL AFÜVV: Afüvv
  Çok affeden
  Rızık bolluğu Kalp huzuru için okunur.
  Ya Afüvv ismini zikreden kişi, iyi ahlak sahibi olur. Allah’ın mağfiretine nail olur, Allah’ın rızasını kazanan kullardan olur. Öfke anında 10 defa Ya Afüvv ismini zikredip ardından salatü selam okursa sakinleşir.

  84- ER RAÛF: Rauf
  Çok lütüfkar Çok esirgeyen
  Hiçbir varlıktan zarar görmez.
  Ya Rauf ismini zikredenin kalbinde şefkat, ruhunda letafet meydana gelir. İnsanlar arasında sevgi, saygı ve şefkat görür.

  85- MÂLİKÜL MÜLK: Malikül …
  Mülkün ebedi sahibi
  mal ve kazanca zarar gelmez
  Ya Malikel Mülk ismini zikredenin mülkü çok olur. Fakirlikten kurtulur. Rütbe ve makamı yükselir. Kimseye muhtaç olmaz. Halk arasında sevilen, sayılan, aziz biri olur. Kalbinde süphe ve vesvese olan Ya Malikel Mülk zikrine devam ederse kurtulur. Halvet ve riyazet halinde 40 gün, günde 8000 defa okuyan ve okuma esnasında tütsü yaparsa bu ismin hadimi ile görüşür.

  ZÜLCELÂLİ VELİKRÂM:Zü’l Celali…
  Hem büyüklük sahibi hem fazl-i kerem sahibi
  işlerin kolaylığı için okunur.
  Ya Zülcelali Velikram ismini zikreden her isteğine kavuşur. İzzet ve şerefe nail olur. Duaları kabül olur. Vesveseden korunur. Dünya; okuyanın hizmetçisi olur.


 8. 30.Nisan.2011, 13:37
  5
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,685
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Esmaül Hüsna'nın Türk'çe karşılıklarını istiyorum verirmisiniz?

  EL MUKSİT:Muksit
  Bütün işlerini denk ve birbirine uygun yerli yerinde yapan
  Eşler arasını düzeltmek için okunur.
  Ya Muksit ismini zikreden vesveseden, öfkeden, hiddetten, kalp sıkıntısından, şeytan şerrinden kurtulur. Bu isim ateş söndürme, insanı sakin kılma hususunda etkilidir.

  86- EL CÂMİ’: Cami
  İstediğini istediği zaman istediği yerde toplayan
  Küsleri barıştırmak için
  Ya Cami ismini zikredenin dostları çoğalır, ayrılık ve hasret çekmez. Her maksadına kolayca ulaşır. Dünya ve ahiret saadetine erer.

  87- EL ĞANİYY: Gani
  Çok zengin ve herşeyden müstağni
  Büyük servet ve geniş rızık okunur.
  Ya Ğaniyy ismini zikreden; maddi ve manevi zenginliğe ulaşır, hiç bir şeye muhtaç olmaz. Zenginlerden olur.

  88- EL MUĞNİ: Muğni
  Ya Muğni ismini zikreden bütün işlerinde kolaylık bulur. Fakirlikten kurtulur. Rızkı bol, maişesi geniş olur.

  89-EL-MU’TÎ:
  Veren, ihsân eden.
  Ya Mu’tî
  Allah (c.c.), Mu’tî’dir. Yani, mahlûkatına hayat hakkını ve her istediğini verendir. Cenab-ı Hak kullarının Kendisine açılan ellerini boş çevirmez. Mahlûkâtının hal ve söz dilleriyle yaptıkları duâ, niyaz ve isteklerini kabul eder. Varlıkların ihtiyaçlarını eksiksiz yaratır ve ellerine verir. Mîde için yeryüzünü envâi türlü yiyecek ve gıdalarla donatan Cenab-ı Hak, maddî-mânevî tüm âzâların ihtiyaç duydukları nîmetleri yaratır ve ikram eder. Kullarını Cennetine alır ve her arzu ettiklerini ihsân eder. Mu’tî ismi Hazret-i Ali’nin (r.a.) Peygamber Efendimizden (a.s.m.) rivâyet ettiği vârit olmuştur.
  Duha suresi 5.ayette geçmektedir.
  Gözü veren Cenab-ı Hak, görünen âlemde göz zevkine uygun güzellikleri de yaratıp gözün önüne sermiştir. Kulağı veren Allah Teâlâ, işitme âleminde latîf nağmeleri ve güzel sesleri de yaratmış ve kulağın işitme zevkine ikram etmiştir. İnsandaki her türlü cihâzât ve âletlerin, duygu ve latîfelerin her birisinin ayrı ayrı hizmeti ve ubûdiyeti, ayrı ayrı lezzeti, elemi, vazifesi ve mükâfâtı vardır. Cenab-ı Hak ve Hakîm-i Mutlak, insanda istihdam ettiği cihâzların her birisinin, mânevî şükürlerine karşılık, lâyık ücretlerini de inşaallah verecektir.Rızkımızı veren Rezzâk’ımızdır. Zenginlik ve servet veren Ganî olan Cenab-ı Haktır. İstemelerimize ve duâlarımıza cevap veren, atiyye veren Cenab-ı Haktır. Sayısız arzularımızı ve gayelerimizi gerçekleştiren ve yerine getiren de Cenab-ı Haktır.

  90- EL MÂNİ’: Mani
  Birşeyin meydana gelmesine izin vermeyen
  Kaza beladan uzak olmak için
  Ya Mani ismini zikreden çok korktuğu ve çekindiği şeylerden emin ve muhafaza olur. Gelecek zararlardan korunur. Ya Mani ismi insanı şehvet ve nefsin arzularından korur. Yatarken okunursa eşler arasındaki soğukluk kalkar. Yolculuk sırasında okunursa her türlü bela ve kazalardan uzak olunur.
  91- Ed DÂRR: Darr
  Elem ve zarar verecek şeyleri yaratan
  Zararlı kişinin kahrı için
  Ya Darr ismi düşmana ve zalimlere çeşitli hastalıklar verdirme hususunda etkilidir. Bu ismi okuyan insanların şerrinden korunur.

  92- EN NÂFİ’: Nafi
  Ya Nafi ismini zikreden güzel bir hayat yaşar. Darlık, hastalık, musibet, stres ve sıkıntılardan kurtulur. Sırlara vakıf olur. Bir hastayı eliyle mesh ettiğinde, o hasta şifa ve afiyet bulur.

  93- EN NÛR: Nur
  Ya Nûr ismini zikredenin kalbini iman nuru ve hikmet kaplar. Kalbinden taşan nur yüzündede görülür. Kalpleri ve bedenleri nurlanır. Okuyan doğru yolu bulur.

  94- EL HÂDÎ: Hadi
  Hidayet veren, istediği kulunu muradına erdiren
  çocukların itaatkar olması için okunur.
  Ya Hadi ismini zikreden hidayete erer. Hükmedecek kuvvete erer. Her işinde başarılı olur. Bütün mahlukat itaat eder. Rızkını kolay kazanır.

  95- EL BEDî’: Bedi
  Ya Bedi ismini zikreden sanatında ilerler, başarılı olur. Görülmemiş icatlarda bulunur. Bilmediğini anlama gücü oluşur. Zarar ve ziyandan kurtulur. İşsiz olan iş bulur, işini kaybeden işine kavuşur.

  96- EL BÂKÎ: Baki
  Varlığının sonu olmayan
  Ömrün uzunluğu, sıhhatin iyiliği için
  Ya Baki ismini zikredenin ömrü uzun ve sıhhatli olur.Afet ve belalardan uzak olur. Makam ve mevki edinir. Makamı, mülkü elinden gitmez. Korkularından kurtulur.

  97- EL VÂRİS: Varis
  Ya Varis ismini zikreden kişi; mal, mülk ve itibar sahibi olur. İnsanlar arasında nüfuz ve merci sahibi olur. İsteklerine çabuk kavuşur. Kötülüklerden muhafaza olur.

  98-ER RAŞÎD: Reşid
  Bütün işleri ezeli takdirine göre yürütüp, dosdoğru bir nizam ve hikmet üzere sonucuna ulaştıran
  İçki ve zinadan kurtulmak ve güzel ahlak için
  Ya Raşîd ismini zikredenin ameli kabul görür. Duası, niyazı, yalvarış ve yakarışları kabul olur. Okuyan ıslah olur. Pişman olacağı şeyler yapmaz. İşleri kolaylaşır.

  99- ES SABÛR: Sabur
  Çok sabırlı
  Başladığı işi kolay bitirmek için
  Ya Sabur ismini zikreden; şiddet ve zorluk görmez. Müşkülat anında Allah, sabır ve sebat ihsan eder. Teşebbüs ettiği her işi tamamlamadan bırakmaz. O işten acizlik getirmez, ondan vaz geçmeden sonunu getirir. Kalbi Allah sevgisi ile dolar. Bela, zulüm ve iftiralardan uzak olur.


 9. 30.Nisan.2011, 13:37
  5
  Silent and lonely rains
  EL MUKSİT:Muksit
  Bütün işlerini denk ve birbirine uygun yerli yerinde yapan
  Eşler arasını düzeltmek için okunur.
  Ya Muksit ismini zikreden vesveseden, öfkeden, hiddetten, kalp sıkıntısından, şeytan şerrinden kurtulur. Bu isim ateş söndürme, insanı sakin kılma hususunda etkilidir.

  86- EL CÂMİ’: Cami
  İstediğini istediği zaman istediği yerde toplayan
  Küsleri barıştırmak için
  Ya Cami ismini zikredenin dostları çoğalır, ayrılık ve hasret çekmez. Her maksadına kolayca ulaşır. Dünya ve ahiret saadetine erer.

  87- EL ĞANİYY: Gani
  Çok zengin ve herşeyden müstağni
  Büyük servet ve geniş rızık okunur.
  Ya Ğaniyy ismini zikreden; maddi ve manevi zenginliğe ulaşır, hiç bir şeye muhtaç olmaz. Zenginlerden olur.

  88- EL MUĞNİ: Muğni
  Ya Muğni ismini zikreden bütün işlerinde kolaylık bulur. Fakirlikten kurtulur. Rızkı bol, maişesi geniş olur.

  89-EL-MU’TÎ:
  Veren, ihsân eden.
  Ya Mu’tî
  Allah (c.c.), Mu’tî’dir. Yani, mahlûkatına hayat hakkını ve her istediğini verendir. Cenab-ı Hak kullarının Kendisine açılan ellerini boş çevirmez. Mahlûkâtının hal ve söz dilleriyle yaptıkları duâ, niyaz ve isteklerini kabul eder. Varlıkların ihtiyaçlarını eksiksiz yaratır ve ellerine verir. Mîde için yeryüzünü envâi türlü yiyecek ve gıdalarla donatan Cenab-ı Hak, maddî-mânevî tüm âzâların ihtiyaç duydukları nîmetleri yaratır ve ikram eder. Kullarını Cennetine alır ve her arzu ettiklerini ihsân eder. Mu’tî ismi Hazret-i Ali’nin (r.a.) Peygamber Efendimizden (a.s.m.) rivâyet ettiği vârit olmuştur.
  Duha suresi 5.ayette geçmektedir.
  Gözü veren Cenab-ı Hak, görünen âlemde göz zevkine uygun güzellikleri de yaratıp gözün önüne sermiştir. Kulağı veren Allah Teâlâ, işitme âleminde latîf nağmeleri ve güzel sesleri de yaratmış ve kulağın işitme zevkine ikram etmiştir. İnsandaki her türlü cihâzât ve âletlerin, duygu ve latîfelerin her birisinin ayrı ayrı hizmeti ve ubûdiyeti, ayrı ayrı lezzeti, elemi, vazifesi ve mükâfâtı vardır. Cenab-ı Hak ve Hakîm-i Mutlak, insanda istihdam ettiği cihâzların her birisinin, mânevî şükürlerine karşılık, lâyık ücretlerini de inşaallah verecektir.Rızkımızı veren Rezzâk’ımızdır. Zenginlik ve servet veren Ganî olan Cenab-ı Haktır. İstemelerimize ve duâlarımıza cevap veren, atiyye veren Cenab-ı Haktır. Sayısız arzularımızı ve gayelerimizi gerçekleştiren ve yerine getiren de Cenab-ı Haktır.

  90- EL MÂNİ’: Mani
  Birşeyin meydana gelmesine izin vermeyen
  Kaza beladan uzak olmak için
  Ya Mani ismini zikreden çok korktuğu ve çekindiği şeylerden emin ve muhafaza olur. Gelecek zararlardan korunur. Ya Mani ismi insanı şehvet ve nefsin arzularından korur. Yatarken okunursa eşler arasındaki soğukluk kalkar. Yolculuk sırasında okunursa her türlü bela ve kazalardan uzak olunur.
  91- Ed DÂRR: Darr
  Elem ve zarar verecek şeyleri yaratan
  Zararlı kişinin kahrı için
  Ya Darr ismi düşmana ve zalimlere çeşitli hastalıklar verdirme hususunda etkilidir. Bu ismi okuyan insanların şerrinden korunur.

  92- EN NÂFİ’: Nafi
  Ya Nafi ismini zikreden güzel bir hayat yaşar. Darlık, hastalık, musibet, stres ve sıkıntılardan kurtulur. Sırlara vakıf olur. Bir hastayı eliyle mesh ettiğinde, o hasta şifa ve afiyet bulur.

  93- EN NÛR: Nur
  Ya Nûr ismini zikredenin kalbini iman nuru ve hikmet kaplar. Kalbinden taşan nur yüzündede görülür. Kalpleri ve bedenleri nurlanır. Okuyan doğru yolu bulur.

  94- EL HÂDÎ: Hadi
  Hidayet veren, istediği kulunu muradına erdiren
  çocukların itaatkar olması için okunur.
  Ya Hadi ismini zikreden hidayete erer. Hükmedecek kuvvete erer. Her işinde başarılı olur. Bütün mahlukat itaat eder. Rızkını kolay kazanır.

  95- EL BEDî’: Bedi
  Ya Bedi ismini zikreden sanatında ilerler, başarılı olur. Görülmemiş icatlarda bulunur. Bilmediğini anlama gücü oluşur. Zarar ve ziyandan kurtulur. İşsiz olan iş bulur, işini kaybeden işine kavuşur.

  96- EL BÂKÎ: Baki
  Varlığının sonu olmayan
  Ömrün uzunluğu, sıhhatin iyiliği için
  Ya Baki ismini zikredenin ömrü uzun ve sıhhatli olur.Afet ve belalardan uzak olur. Makam ve mevki edinir. Makamı, mülkü elinden gitmez. Korkularından kurtulur.

  97- EL VÂRİS: Varis
  Ya Varis ismini zikreden kişi; mal, mülk ve itibar sahibi olur. İnsanlar arasında nüfuz ve merci sahibi olur. İsteklerine çabuk kavuşur. Kötülüklerden muhafaza olur.

  98-ER RAŞÎD: Reşid
  Bütün işleri ezeli takdirine göre yürütüp, dosdoğru bir nizam ve hikmet üzere sonucuna ulaştıran
  İçki ve zinadan kurtulmak ve güzel ahlak için
  Ya Raşîd ismini zikredenin ameli kabul görür. Duası, niyazı, yalvarış ve yakarışları kabul olur. Okuyan ıslah olur. Pişman olacağı şeyler yapmaz. İşleri kolaylaşır.

  99- ES SABÛR: Sabur
  Çok sabırlı
  Başladığı işi kolay bitirmek için
  Ya Sabur ismini zikreden; şiddet ve zorluk görmez. Müşkülat anında Allah, sabır ve sebat ihsan eder. Teşebbüs ettiği her işi tamamlamadan bırakmaz. O işten acizlik getirmez, ondan vaz geçmeden sonunu getirir. Kalbi Allah sevgisi ile dolar. Bela, zulüm ve iftiralardan uzak olur.

+ Yorum Gönder