+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Koca boşadığı eşine mehir vermezse ne olur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Koca boşadığı eşine mehir vermezse ne olur?


 2. imam
  Üye

  Cevap: Koca boşadığı eşine mehir vermezse ne olur?


  Reklam  Cevap:
  Koca boşadığı eşine mehir vermezse ne olur?
  Kul hakkına girmiş olur.


  Erkeğin evlenirken eşine verdiği veya vermeyi taahhüt ettiği para veya başka bir mala mehir denir. Kur'ân-ı Kerim'de, evlenen erkeğin kadına mehir vermek zorunda olduğu ve bunu zorla geri almasının caiz olmadığı konusunda âyetler bulunmaktadır (Bakara, 2/237; Nisâ, 4/4, 20, 24, 25; Mâide, 5/5). Hanefîlere göre mehir nikâhın sonuçlarından biridir. Bu nedenle nikâh esnasında belirlenmemiş olsa, hatta nikâh esnasında verilmeyeceği şart koşulsa bile evlenen kadın mehre hak kazanır.
  Mehir nikâh anında belirlenip belirlenmemesine göre ikiye ayrılır. Mehir nikâh anında belirlenmişse buna mehr-i müsemmâ, nikâh esnasında belirlenmemişse mehr-i misil denir. Evlilik sırasında mehrin belirlenmemesi veya belirlenen mehrin bir sebeple geçersiz sayılması halinde, evlenen kadın mehr-i misile hak kazanır. Mehr-i misil, evlenen kadının, akrabaları arasında her bakımdan kendi konumunda olan kadına verilen mehir demektir. Mehir, ödenme zamanına göre, mehr-i muaccel ve mehr-i müeccel olmak üzere ikiye ayrılır. Mehr-i muaccel, peşin olarak ödenen mehirdir. Kadın mehr-i muacceli almadan kendisini kocasına teslim etmeme hakkına sahiptir. Mehr-i müeccel ise, veresiye, yani ödenmesi sonraya bırakılan mehirdir. Bu mehrin ödenmesi için herhangi bir zaman belirlenmişse, bu tarih geldiğinde kadın mehre hak sahibi olur. Bir vakit belirlenmemişse, nikâhın sona ermesiyle mehir muacceliyet kazanır ve ödenmesi gerekir. Başka bir deyişle, boşanma halinde kocanın bu mehri ödemesi gerekir; ölüm halinde de, bırakmış olduğu terikeden ödenir.


 3. Misafir
  Edim bana bosanma icin tazminat verdi. Ama evlenirken bizfe mehir koyduk belirledik nikahimizda oyle kiyildi. Dimdi bana mehirimi vermiyor. Helal veya haram edebilirmiyim?

 4. Misafir
  Esim tlfnda bos ol dedi sonrada ailemin bana verdikleri altinlari geri vermedi ve mehir istedim onuda vermedi

+ Yorum Gönder
mehir verilmezse ne olur,  erkek mehir vermezse