+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İnsan cinleri görebilir mi ya da cinler insanlara görünebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İnsan cinleri görebilir mi ya da cinler insanlara görünebilir mi?


 2. VanLi*
  Devamlı Üye

  Cevap: İnsan cinleri görebilirmi?Yani cinler insanlara görünebilirmi?


  Reklam  Cevap: Cinler Gözle Görülebilir mi?

  Cinler ışık gibi lâtif cisimlerdir. Elle tutulmazlar, fakat gözle görülebilirler. Gerçi İmam-ı Şafiî’nin A’raf sûresinin yirmi birinci ayetine istinaden, cinlerin görülemeyeceğini söylediği ve “Cinni gördüm, diyenin şahadeti kabul edilmez” dediği rivayet ediliyorsa da, “Hayatu’l-Hayvan” adlı eserin sahibi Demiri: “Bu sözün cinlerin asıl mahiyetleriyle görülemeyeceği mânâsına anlaşılması lâzım geldiğini” beyan etmiştir. Zira çeşitli şekillere girmiş cinleri, sahabîlerden ve başka kimselerden pek çok gören olmuştur. (Ek: Kadı İyaz, Şifa-i Şerif, 1/279-280)

  İmam-ı Gazali de aynı noktaya temas ederek, melek ve cinleri asıl şekilleriyle ancak peygamberlerin görebileceğini, sair insanların -bilhassa keşfi açık maneviyat erbabının ise- ancak çeşitli şekillerde müşahade edebildiklerini söylemektedir. (İmam-ı Gazali, İhyâu Ulumiddin, 111/53, Mısır, 1387)


  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder
insanlar cinleri görebilir mi,  cinler insanları görebilir mi,  insan cinleri görebilir mi,  insanlar cinleri görebilirmi,  insan cin görebilir mi