+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslam'da evlere girerken uyulması gereken kurallar nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslam'da evlere girerken uyulması gereken kurallar nelerdir?


 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: İslam'da evlere girerken uyulması gereken kurallar nelerdir?


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;
  Yabancı bir eve ya da yakın - uzak akrabamızın(farketmez) veya komşumuzun evine misafirliğe gittiğimizde, evlere girmeden önce zil çalarak veya kapı tıklatılarak izin istenir, buyurun edilince içeri girilir ve selam verilir.
  Bu hususu yüce Allah, Nur Suresi 27.ayette şöyle anlatmaktadır:


  يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَدْخُلُوا بُيُوتًا غَيْرَ بُيُوتِكُمْ حَتَّى تَسْتَأْنِسُوا وَتُسَلِّمُوا عَلَى أَهْلِهَا ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

  “Ey inananlar! Evlerinizden başka evlere, izin almadan, seslenip sahiplerine selam vermeden girmeyiniz. Eğer düşünürseniz bu sizin için daha iyidir” (Nur 24/27)

  İçeri girmemize İzin verilmez ise girilmemeli ve eve kabul etmedi veya beni içeriye almadı, buyur etmedi diye de alınılmamalıdır. Çünkü gitmek istediğimiz kimse müsait olmayabilir, bir mazereti bulunabilir, uygun bir vaziyette olmaya bilir vs. çoğaltıla bilir.
  Bu husus Kur'an Kerim'in Nur Suresi 28.ayet-i kerimesi'nde şöyle bildirilmektedir:


  فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فِيهَا أَحَدًا فَلَا تَدْخُلُوهَا حَتَّى يُؤْذَنَ لَكُمْ وَإِنْ قِيلَ لَكُمْ ارْجِعُوا فَارْجِعُوا هُوَ أَزْكَى لَكُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ
  “Eğer evde kimseyi bulamazsanız, yine de size izin verilmedikçe içeriye girmeyiniz. Size "Dönün" denirse dönün. Bu, sizi daha çok temize çıkarır. Allah yaptıklarınızı bilir" ( Nur 24/28)

  Selametle Kalın...


+ Yorum Gönder