+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuklarımı verirsem vebal alır mıyım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuklarımı verirsem vebal alır mıyım?

  Sual: merhaba ben eşimdem boşanıyorum sebeb bir iftira 4 aydır babamın evindeyim kocam bana sahip çıkmıyor çocuklarımı ver boşanalım diyor çocuklarımın biri 3 diğeri 2 yaşında acaba verirsem evladımın benim üzerimde hakkı kalırmı yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar ? 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: Çocuklarımı verirsem vebal alır mıyım?


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;
  Şüphesiz Yüce Allah bir ayet-i Kerimesinde şöyle buyurmaktadır:

  (Kadın ile kocanın) Aralarının açılmasından korkarsanız, bu durumda erkeğin ailesinden bir hakem, kadının da ailesinden bir hakem gönderin. Bunlar, (arayı) düzeltmek isterlerse, Allah da aralarında başarı sağlar. Şüphesiz, Allah, bilendir, haberdar olandır. (4/35)

  Umarım boşanmadan evvel bu hakemleri göndermişsinizdir...

  İslam hukukuna göre, çocuğun velayeti öncelikle kadınlara verilir. Çünkü onlar erkeklerden daha şefkatli ve bu konuda daha sabırlı, daha beceriklidir. Kadınlardan ilk velayet hakkına sahip olan kuşkusuz çocuğun annesidir.

  Nitekim, Hz. Peygamber (a.s.m): “Babası beni boşadıktan sonra, şimdi karnımda taşıdığım, göğsümden içirdiğim ve kucağımda büyüttüğüm oğlumu benden almak istiyor” diye şikayette bulunan bir kadına “Sen evlenmediğin sürece çocuğu almak senin hakkındır” buyurdu. (Ebu Davud, Beyhakî)

  Eğer çocukları babaya teslim edecekseniz de onların bakımını üstlenin...

  (Kocası tarafından) Boşanan (kadın)ların maruf (meşru) bir tarzda yararlanma (ve geçim pay)ları vardır. Bu sakınanlar üzerinde bir hak (borç) tır. (2/241)


  (Boşadığınız) Kadınları, gücünüz oranında oturmakta olduğunuz yerin bir yanında oturtun, onlara 'darlık ve sıkıntıya düşürmek amacıyla' zarar vermeyin. Eğer onlar hamile iseler, yüklerini bırakıncaya (doğumlarını yapıncaya) kadar onlara nafaka verin. Şayet sizler için (çocuğu) emzirirlerse onlara ücretlerini ödeyin. (Durum ve ilişkilerinizi) Kendi aranızda maruf (güzellikle ve İslam'a uygun bir tarz) üzere görüşüp-konuşun. Eğer güçlük içine girerseniz, bu durumda (çocuğu) onun (babası) için bir başkası emzirebilir. (65/6)

  Rabbim yardımcınız olsun...
  Selametle Kalın...

+ Yorum Gönder