+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kelale ne demektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kelale ne demektir?


 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: Kelale ne demektir?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;
  Kelâle; Babası olmayan (Babası kendisinden önce ölmüş bulunan - Çocuksuz ve Babasız olan) kimseye verilen isimdir...
  Bu konu miras hukukunda tartışılmış bir meseledir.

  Rivayete göre, bir gün Hz. Ömer (r.anh) cuma hutbesini okurken, Resulullah (a.s.m)’ı ve Hz. Ebu Bekir (r.anh)’i andıktan sonra şunları söyledi:
  “Ben, benden sonraya yanımda“Kelale”meselesinden daha önemli bir mesele bırakmıyorumResulullah (asm)’a hiçbir konuda “Kelale” kadar müracaatta bulunmadımO da bana hiçbir konuda, bu konudaki kadar sert davranmamıştıHatta (bir keresinde)parmaklarıyla göğsüme vurarak; Ya Ömer! Nisa Suresi'nin son ayeti sana yetmiyor mu?’ dedi
  Hz.Ömer daha sonra şunları söyledi;
  “Eğer ben yaşarsam (fırsat bulursam), bu konuda öyle bir hüküm ortaya koyacağım ki, Kur’an’ı okuyanlar da okumayanlar da (onu bilenler de bilmeyenler de) bu konuda artık onunla hüküm verirler”(Müslim, Faraiz,9)
  Nisa Suresi 176.Âyet-i Kerime
  ''Senden fetva isterler. De ki: "Allah ''çocuksuz ve babasız olanın (kelale'nin)' mirasına ilişkin hükmü açıklar. Ölen kişinin çocuğu yok da kız kardeşi varsa geride bıraktıklarının yarısı kız kardeşinindir. Ama (ölen) kız kardeşinin çocuğu yoksa kendisi (erkek kardeşi) ona mirasçı olur. Eğer kız kardeşi iki ise geride bıraktıklarının üçte ikisi onlarındır. Ama (mirasçılar) erkekler ve kız kardeşler ise bu durumda erkek için dişinin iki payı vardır. Allah -şaşırıp sapmayasınız diye- açıklar. Allah herşeyi bilendir." (Nisa/176)

 3. reyna89
  Es Rahmet Rüzgarı
  Allah razı olsun Kelale ilk defa duydum öğrendim

+ Yorum Gönder
kelale nedir,  kelale ne demek,  kelale ayeti,  kelâle ne demektir,  kelâle,  kelale ayeti nedir,  kelale ayeti hangisidir