+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Nişanlılık dönemimizde aşırı sinirlendim ve 3 kere boş ol dedim nikahım boş olmuş mudur,olmuşsa ne yapmalıyım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nişanlılık dönemimizde aşırı sinirlendim ve 3 kere boş ol dedim nikahım boş olmuş mudur,olmuşsa ne yapmalıyım?

  Sual: Selamun aleyküm;
  Ben nişanlandıktan sonra dini nikah yaptım. fakat nişanlılık dönemimizde aşırı sinirlendim ve 3 kere boş ol dedim. Ama eşimle cinsel ilişkimiz olmadı hiç. tekrar biraraya gelmemiz yani nikahlanmamız mümkün mü? (bu arada şafii mezhebiyim)
  araştırmalarımda tam bir cevap bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.
  Allah razı olsun. ? 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: Nişanlılık dönemimizde aşırı sinirlendim ve 3 kere boş ol dedim nikahım boş olmuş mudur,olmuşsa ne yapmalıyım?


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;
  Şüphesiz ki yüce Allah konuyla alakalı şöyle buyurmaktadır:

  Ey iman edenler, mü'min kadınları nikahlayıp sonra onlara dokunmadan boşarsanız, bu durumda sizin için üzerlerine sayacağınız bir iddet yoktur. Artık (hemen) onları yararlandırın (onlara yetecek bir miktar verin) ve güzel bir salma tarzıyla onları salıverin. (33/49)


  Başka bir ayet-i kerime'de de şöyle buyrulmaktadır:

  Kendilerine el sürmediğiniz mehirlerini tesbit etmediğiniz kadınları boşamanızda sizin için bir sakınca yoktur. Onları yararlandırın, zengin olan kendi gücü, darda olan da kendi gücü oranında, maruf (meşru ve örfe uygun) bir şekilde yararlandırsın. (Bu) iyilik edenler üzerinde bir haktır. (2/236)

  Eğer onlara mehir tesbit eder de el sürmeden boşarsanız bu durumda -kendileri veya nikah bağı elinde olanın bağışlaması hariç- tesbit ettiğiniz (mehr)in yarısı onlarındır. Sizin (tümünü veya fazlasını) bağışlamanız takvaya daha yakındır. Aranızdaki üstünlüğü (derece farkını) unutmayın. Şüphesiz Allah yapmakta olduklarınızı görendir. (2/237)

  Tekrar evlene bilmeyle alakalı yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

  Yine onu (kadını üçüncü defa) boşarsa, (kadın) onun dışında bir başka kocayla nikahlanmadıkça ona helal olmaz. Eğer (bu koca da) onu boşarsa, onlar (ilk koca ile karısı) Allah'ın sınırlarını ayakta tutacaklarını sanıyorlarsa, tekrar birbirlerine dönmelerinde ikisi için günah yoktur. İşte bunlar, Allah'ın sınırlarıdır; bilen bir topluluk için bunları (böyle) açıklar. (2/230)

  Selametle Kalın...

 3. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  Paylaşım için Allah razı olsun.

+ Yorum Gönder