+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölüm korkusuna yakalandım sebebi ne olabilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölüm korkusuna yakalandım sebebi ne olabilir?

  Sual: Nisanın 23'ünde namaza başlamamın 1. yılı olacak inşallahta devam ederim... benim asıl sorum şu olacak .. son aylarda beni ölüm korkusu sardı amansız bir hastalık beni bu dünyadan alıp götürecekmiş gibi sanki.... eşimle 3 yıldır evlat sahibi olmak için uğraşıyoruz.. evladımı kucağıma alamadan ölecekmişim gibi kötü hisler hissediyorum.. bunun nedeni nedir acaba?? ? 2. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...

  Cevap: Ölüm korkusuna yakalandım sebebi ne olabilir?


  Reklam  Cevap: Allah cc namazınızı daim etsin inşAllah.. aşağıdaki konuya bi göz atın isterseniz..

  Soru: Son günlerde ölümden çok korkmaya başladım. Ölümden korkmak günah mı? Ölüm korkusunu bir türlü yenemiyorum. Ölümden korkmamak için ne yapmak gerekir?
  Cevap: İnsanlar genelde şu sebeplerden dolayı ölümden korkar:
  1. Ölümün bizzat kendisinin zor ve acı veren bir olay olduğunu düşünmelerinden.
  2. Ölümle birlikte sahip olunan maddi ve manevi değerleri yitirecek olmalarından.
  3. Ölüm sonrasında başına gelecek şeyleri tam olarak bilmemelerinden veya kötü şeyler geleceğini tahmin etmelerinden.
  Ölüm, zor bir olaydır ve insanların bundan korkmaları da gayet normaldir. Ama ölümden sonra olacaklar yüzünden korkmak, bir Müslümana yaraşmaz. Allah’ın emirlerini elinden geldiğince tutan ve yasaklarından kaçınan Müslüman daima iyi şeyler ummalıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:
  “Kimler inanır, iyi işler yapar, namazı dosdoğru kılar ve zekâtı verirlerse; onlara Rableri katında ödül vardır. Üstlerinde ne bir korku olur, ne de üzülürler.” (Bakara, 2/277)
  “Rabbimiz Allah’tır deyip sonra da dosdoğru yaşayanlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir.” (Ahkâf, 46/13)
  Ölümün zorluğu hakkında Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: “Resulullah aleyhissalâtu vesselâm, kendisini ölüme götüren hastalığa yakalandığı zaman derdi ki:
  “Ey Aişe! Ben Hayber’de yediğim (zehirli) yemeğin acısını hep hissediyordum. İşte şimdi kalp damarımın kesildiğini hissettiğim anlar geldi.” (Buhârî, Megâzî, 83)
  Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem işte böyle ifade etmiş ölümün zorluğunu… Bunun gibi daha birçok hadis vardır. Ama bunları düşünmekten çok imanlı ölmek için çalışmamız lazım. Zira Allah Teâlâ bize bunu emretmiştir:
  “Ey inananlar! Allah’tan nasıl sakınmak gerekiyorsa öyle sakının. Son nefesinize kadar Müslüman kalın!” (Âl-i İmrân, 3/102)
  “Bu dini İbrahim kendi oğullarına vasiyet ettiği gibi Yakup da vasiyet etti ve: “Oğullarım! Bu dini size Allah seçti. Son nefesinize kadar Müslüman kalın!”(Bakara, 2/132)
  Son nefes için dualarımız şöyle olmalıdır:
  “Ey göklerin ve yerin yaradanı olan Allah’ım! Gerek dünyada, gerek ahirette tek dayanağım sensin; canımı müslüman olarak al ve beni iyi kulların arasına kat.” (Yusuf, 12/101)
  “Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ve canımızı müslüman olarak al. (A’raf, 7/126)
  Bu tür korkuları yenmek için zihninizi başka şeylerle yormanız gerekir. Size tavsiyemiz bol bol Kur’an meali okumaktır. Kendinize program yapın. Her gün bir sayfa meal okuyun. Ama anlayarak. Anlamadan okursanız hiçbir şeye yaramaz. Zamanla ölüm korkusunun azaldığını göreceksiniz.
  Günahlarınıza tevbe edin, bir daha yapmamaya karar verin ve kararınızı uygulamaya koyun. O zaman günahlarınız da affedilir.


 3. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  1. Ölümün bizzat kendisinin zor ve acı veren bir olay olduğunu düşünmelerinden
  Bende son günlerde bu sebepten ötürü korkuyordum ölümden.Kalbim nasıl duracak o kadar çalışmasına alıştık durması acıtır diye düşünüyordum ama
  Bu tür korkuları yenmek için zihninizi başka şeylerle yormanız gerekir. Size tavsiyemiz bol bol Kur’an meali okumaktır
  geçenlerden Kur'an okudum çok şükür azaldı hatta gitti diyebilirim bu korku.Şimdi diyorumki herkese olan bişey.Her nefis ölümü tadacaktır.Bizde tadacagız elbet.Allah sadece müslüman hatta mümin olarak alsında canımı, ben O'nun istediği, razı olacagı şekilde vereyim de canımı o bana yeter diyorum çok şükür.

  Allah razı olsun paylaşım için.

  Selametle...

 4. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  Allah cc senden de razı olsun musab kardeşim Allah cc selamet versin..

 5. Mürid74
  Devamlı Üye
  Aslinda kendi kelimelerimle birseyler yazmak istemisdim fakat Selami Yalcin´in Ölün Korkusu ile ilgili yazisini buraya aktarmak istiyorum, kendi payimiza düseni alabiliriz.

  http://www.vuslatdergisi.com/article...sid=3406875291  Allah (c.c.) yardimcimiz olsun!!!

 6. sevim yalçın
  Sürgün dünya....
  Ölüm eminim her insanda bir korku uyandırmıştır.Bu korku dünyadan soğumaya hayatın yanlızca geçici oyun ve eğlenceden ibaret olduğunu anlamaya ve ahireti hatırlamaya sebeb oluyorsa ne mutlu size Kissayi kisa anlatalim can SIKMASIN...

  Hz. Ömer (ra) bir gün bir ameleye rastlamis ve demiski her gün yanima gel ve bana "ÖLÜM VAR YA ÖMER de, sana bu hizmetin icin her gün bir altin" demis günler aylari kovalar ve amele her gün gelir Hz. Ömerin yanina "ÖLÜM VAR YA ÖMER" der ve altinini alir gider. Bir gün gene gelir ve "ÖLÜM VAR YA ÖMER" der. Hz. Ömer de adama derki tamam artik bundan sonra gelmene gerek yok. Adam sasirir, ya Ömer der bunca yil bunu yapmami istedin simdi gelme diyorsun, sebebi hikmeti nedir? Hz.Ömer adama sakalindaki bir adet beyaz teli gösterir ve "Artik bana her saniye ÖLÜMÜ hatirlatan birsey var" der...Rabbim ölümü unutanlardan eylemesin kardeşim inşallah.ecmain

 7. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Bu arada bir psikiyatristen yardım alabilirsin
  çünkü bu tür korkuların kökeninde psikolojik bozukluklar
  görülmüştür buda sağlıklı düşünememeye neden olur
  Tıpta bu gibi korkular geliştirmeye
  Özellikle kişnin sürekli ölüm korkusu çekmesine
  Panik Atak adı verilmiştir...
  geçmiş olsun kardeşim.

+ Yorum Gönder