+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadına verilen miras hükmüne karşı çıkan kişinin imani açıdan durumu nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadına verilen miras hükmüne karşı çıkan kişinin imani açıdan durumu nedir?


 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: Mirasla ilgili soru: Kadına verilen miras hükmüne karşı çıkan kişinin imani açıdan durumu nedir?


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;
  Miras ayetleri Bizlere apaçık sunulmuştur. Bunun inkarı Küfrü gerektirir. Eğer Kadınların miras alamayacağına kanaat getirip Allah'ın ayetini inkar ediyorsa biz bu kişiye Kafir deriz. Tekrar İslam olmasını isteriz...

  Ey iman edenler kadınlara zorla mirasçı olmaya kalkışmanız helal değildir. Apaçık olan 'çirkin bir hayasızlık' yapmadıkları sürece onlara verdiklerinizin bir kısmını gidermeniz (kendinize almanız) için onlara baskı yapmanız da (helal değildir.) Onlarla güzellikle geçinin. Şayet onlardan hoşlanmadınızsa belki bir şey hoşunuza gitmez ama Allah onda çok hayır kılar. (4/19)

  “Allah size çocuklarınız hakkında erkeğe, kadının payının iki mislini emreder. İkiden fazla kadın iseler, ölünün bıraktığının 2/3’ü onlarındır. Eğer bir kadınsa yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa ana babasından herbirinin 1/6 hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da ana babası ona varis olmuşsa anasına 1/3 (düşer). Eğer ölenin kardeşleri varsa anasına 1/6 düşer.(Bunlar) yapacağı vasiyetten ve borçtan sonradır... Yapacakları vasiyetten ve borçtan sonra eşlerinizin, eğer çocukları yoksa bıraktıklarının yarısı sizindir. Çocukları varsa bıraktıklarının 1/4’ü sizindir. Çocuğunuz yoksa sizin de, yapacağınız vasiyetten ve borçtan sonra bıraktığınızın 1/4’ü onlarındır. Çocuğunuz varsa bıraktığınızın 1/8’i onlarındır. Eğer bir erkek ve kadının ana babası ve çocukları bulunmadığı halde malı mirasçılara kalırsa ve bir erkek yahut bir kızkardeşi varsa herbirine 1/6’sı düşer. Bundan fazla iseler 1/3’e ortaktırlar...”

+ Yorum Gönder