+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sabah ile yatsı namazını diğer namazlardan ayıran özellikler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sabah ile yatsı namazını diğer namazlardan ayıran özellikler


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Sabah ile yatsı namazını diğer namazlardan ayıran özellikler


  Reklam  Cevap: Allah'ın üzerimize farz kıldığı her namazın faziletli olduğu şüphesizdir. Ancak bunlar arasında derece farkı vardır. Sabah ve yatsı namazı gecenin iki ucundaki namazlardır. Biri gecenin bitip yeni bir günün başladığı zamanda, diğeri de gündüzün bitip karanlığın tamamen bastırdığı vakitte kılınır. İnsanlar içinde münafıklara en ağır gelen namaz bu ikisidir. İnsanın bu iki namazın vaktinde uyanık olması, bir de camiye cemaate gitmesi, sağlam bir imanın, ibadet ve tâate düşkünlüğün, Allah'ın rızasını kazanmak için ciddî bir azim ve gayretin eseridir. Bu açılardan da son derece faziletlidir. İşte bunun faziletine işaret için Efendimiz, "Emekleyerek veya oturakları üzerinde sürtünerek de olsa bu namazlara giderlerdi" buyurmuşlardır.

 3. jerusselam
  Devamlı Üye
  Sabah ile yatsı namazını diğer namazlardan ayıran özellikler  Bütün namazları cemaatle kılmak faziletli ise de, sabah ve yatsı namazlarında cemaate gitmek daha faziletlidir.
  Sabah ve yatsı namazını cemaatle kılan kimsenin sevabı, bütün gece namaz kılan kimsenin sevabına eşittir.
  Yatsı namazını cemaatle kılan, gecenin yarısını namazla geçiren kimse gibi sevap kazanır.
  Sabah namazını cemaatle kılan, geceyi ibadetle geçirmiş gibi sevaba nâil olur.

 4. Misafir
  En ağır gelen namazlar sabah ve yatsı namazlarıdır.

+ Yorum Gönder
sabah namazının diğer namazlardan farkı,  cuma namazını diğer namazlardan ayıran özellik nedir