Konusunu Oylayın.: İslam'a Göre Mal Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
İslam'a Göre Mal Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?
 1. 22.Nisan.2011, 10:14
  1
  Misafir

  İslam'a Göre Mal Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?


  İslam'a Göre Mal Paylaşımı Nasıl Olmalıdır? Mumsema ben eşimle 6 yıl önce evlendim.eşimle evlendiğimde sadece alt kat vardı. şu an oturduğumuz ev kaba inşaattı. görümcelerim evli idi. gaynım lise son da idi. benim eşim çocukluğundan beri çalışıyor. 28 yaşına kadar kayın validemlerle bir oturduk. bu arada ben de çalıştım. paraları getirip kayınvalideme teslim ettik. bize yol parası,giyim kuşam herşey dahil haftalık 20 tl verildi.başka hiç bir masraf edilmedi. gelin olurken bende hiç bir şey aldırmadım.eşim mobilyacı olduğundan patronları yatak odası vs evimizin bir kısım eşyalarını temin etti. eşya falan seçmedim beğenmedim. beyaz eşyalarımı kendim getirdim. yani masrafsız ev döşendi gelin alındı.üstüme giyecek birpenye dahi almadılar karda süet ayakkabıyla pazara gittim. çocuğuma en kalitesiz bezlerden kullandırttılar. çocuğuma kaynımın 18 yıl önceki battaniyelerini örttüler.köy beşiğinde çocuğumu büyüttüler para yok dediler vs...bu arada 3.,4. ve çatı katı çıktık dayadık döşedik kiraya verdik. 1 senedir ayrıyız kendi doğal gazımızı halılarımızı vs ayrıldıktan sonra aldık. kaynım okulu 1,5 - 2 sene önce bitirdi ve askeriyede çalışıyor parasını ailesine hiç vermedi. hiç kimse hesap sormuyor çünkü. kaynım evlenecek sanki bir padişah evleniyormuş gibi masraf yapılıyor. tektaş pırlantalar, pırlanta alyanslar,1 milyarlık makjaj malz. en lüks mağazadan ev eşyaları...ve eşimin ailesinin ebeveyinleride bizde onların hertürlü işleri ilede ben uğraşıyorum. evleri eşit olarak paylaştıracaklarmış herkese bir daire. bu islama uygun mu?


 2. 22.Nisan.2011, 10:14
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  ben eşimle 6 yıl önce evlendim.eşimle evlendiğimde sadece alt kat vardı. şu an oturduğumuz ev kaba inşaattı. görümcelerim evli idi. gaynım lise son da idi. benim eşim çocukluğundan beri çalışıyor. 28 yaşına kadar kayın validemlerle bir oturduk. bu arada ben de çalıştım. paraları getirip kayınvalideme teslim ettik. bize yol parası,giyim kuşam herşey dahil haftalık 20 tl verildi.başka hiç bir masraf edilmedi. gelin olurken bende hiç bir şey aldırmadım.eşim mobilyacı olduğundan patronları yatak odası vs evimizin bir kısım eşyalarını temin etti. eşya falan seçmedim beğenmedim. beyaz eşyalarımı kendim getirdim. yani masrafsız ev döşendi gelin alındı.üstüme giyecek birpenye dahi almadılar karda süet ayakkabıyla pazara gittim. çocuğuma en kalitesiz bezlerden kullandırttılar. çocuğuma kaynımın 18 yıl önceki battaniyelerini örttüler.köy beşiğinde çocuğumu büyüttüler para yok dediler vs...bu arada 3.,4. ve çatı katı çıktık dayadık döşedik kiraya verdik. 1 senedir ayrıyız kendi doğal gazımızı halılarımızı vs ayrıldıktan sonra aldık. kaynım okulu 1,5 - 2 sene önce bitirdi ve askeriyede çalışıyor parasını ailesine hiç vermedi. hiç kimse hesap sormuyor çünkü. kaynım evlenecek sanki bir padişah evleniyormuş gibi masraf yapılıyor. tektaş pırlantalar, pırlanta alyanslar,1 milyarlık makjaj malz. en lüks mağazadan ev eşyaları...ve eşimin ailesinin ebeveyinleride bizde onların hertürlü işleri ilede ben uğraşıyorum. evleri eşit olarak paylaştıracaklarmış herkese bir daire. bu islama uygun mu?


  Benzer Konular

  - İslam hukukuna göre miras paylaşımı

  - İslam Hukukuna Göre Miras Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?

  - Dinimize göre erkek ve kız kardeşler arasında miras paylaşımı nasıl olmalıdır?

  - Zina yapan bir eşe İslam'ın öngürdüğü müdahele şekli nasıl olmalıdır? Recm uygulanmadığına göre ne y

  - İslam hukukuna göre aile içi ilişkiler nasıl olmalıdır ?

 3. 22.Nisan.2011, 10:32
  2
  haci
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Ocak.2011
  Üye No: 83513
  Mesaj Sayısı: 320
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: İslam'a Göre Mal Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?
  tabiki bu anlattıklarız hem islama hemde insanlıga aykırı ama maalesef insanlarımız islam hukukuna göre taksim etmiyor kende heva ve heveslerine göre taksim ediyorlar bu durumda size ne diyeyim daha iyi bilen erkadaşlar inşaallah yol gösterirler bende zamanında daha fazla haksızlıga ugradım bir şey yapamadım Allaha sıgındım ve ecrini Allah ezzevecelleden bekledim ve rabbim kat kat verdi Allah hic kimsenin emegini zayi etmez.


 4. 22.Nisan.2011, 10:32
  2
  Özel Üye  tabiki bu anlattıklarız hem islama hemde insanlıga aykırı ama maalesef insanlarımız islam hukukuna göre taksim etmiyor kende heva ve heveslerine göre taksim ediyorlar bu durumda size ne diyeyim daha iyi bilen erkadaşlar inşaallah yol gösterirler bende zamanında daha fazla haksızlıga ugradım bir şey yapamadım Allaha sıgındım ve ecrini Allah ezzevecelleden bekledim ve rabbim kat kat verdi Allah hic kimsenin emegini zayi etmez.

+ Yorum Gönder