+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mirasta Medeni Hukuk mu yoksa Şer'i Hukuk mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mirasta Medeni Hukuk mu yoksa Şer'i Hukuk mu?

  Sual: biz bir erkek 3 kız kardeşiz. bababmız vefat etmeden bizlere vasiyet etti mallarımı islami usullere göre taksim edin diye şimdi kız kardeşlerim biz medeni hukuka göre taksim yaparız biz erkekğe 2 kadına 1 hakkandaki paylaşımı kabul etmiyoruz diyorlar ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz.Bu sözü söylemek imani açıdan da sakıncalı değil mi? ? 2. _Kul
  Emekli

  Cevap: Mirasta Medeni Hukuk mu yoksa Şer'i Hukuk mu?


  Reklam  Cevap: Yani Kur'ana göre erkeğin hakkı da kızın hakkıda belli.Senin hakkın o para bişey dememesi lazım.Ama sizin ihtiyacınız yoksa normal taksim yapıldıkdan sonra parayı kız kardeşlerine hiğbe edebilirsin.Hiğbe etme de herhangi bir yasak söz konusu değil.Bence ihtiyacın yoksa böyle yapsan iyi olur.

  Burda üzücü taraf kız kardeşlerin medeni hukuka göre taksim etmelerini istemeleri gerçekten çok üzücü.Ben aynı durumda olsaydım önce şer'i hukuka göre taksim eder.Bana gelen pay medeni hukuka göre fazlaysa benim de ihtiyacım yoksa kızlara dağıtırdım.Tabi sana kalmış bişey.Bir de erkeğe 2 kadına 1 i kabul etmiyoruz şeklinde sakat laflar iş uzamasa daha iyi olur gibi.Allah şüphesiz Adil dir.Yani bunların hep açıklaması var nedenleri var Hikmeti nedir diye.Kaldı ki olmasa bile Allah'a güvenmek gerekir ki hiç hoş bir durum değil.


 3. imam
  Üye
  biz bir erkek 3 kız kardeşiz. bababmız vefat etmeden bizlere vasiyet etti mallarımı islami usullere göre taksim edin diye şimdi kız kardeşlerim biz medeni hukuka göre taksim yaparız biz erkekğe 2 kadına 1 hakkandaki paylaşımı kabul etmiyoruz diyorlar ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz.Bu sözü söylemek imani açıdan da sakıncalı değil mi?
  Yani Kur'ana göre erkeğin hakkı da kızın hakkıda belli.Senin hakkın o para bişey dememesi lazım.Ama sizin ihtiyacınız yoksa normal taksim yapıldıkdan sonra parayı kız kardeşlerine hiğbe edebilirsin.Hiğbe etme de herhangi bir yasak söz konusu değil.Bence ihtiyacın yoksa böyle yapsan iyi olur.

  Burda üzücü taraf kız kardeşlerin medeni hukuka göre taksim etmelerini istemeleri gerçekten çok üzücü.Ben aynı durumda olsaydım önce şer'i hukuka göre taksim eder.Bana gelen pay medeni hukuka göre fazlaysa benim de ihtiyacım yoksa kızlara dağıtırdım.Tabi sana kalmış bişey.Bir de erkeğe 2 kadına 1 i kabul etmiyoruz şeklinde sakat laflar iş uzamasa daha iyi olur gibi.Allah şüphesiz Adil dir.Yani bunların hep açıklaması var nedenleri var Hikmeti nedir diye.Kaldı ki olmasa bile Allah'a güvenmek gerekir ki hiç hoş bir durum değil
  .
  Babanız vasiyet etmiş bu güzel ama Rabbimiz Kuranda, Peygamberimiz Sünneti ile miras taksimini bize başta tavsiye etmiş-emretmişlerdir.

  Batıda, Kızlara ve erkeğe eşit mal vermek adil olmadığı gibi, Doğuda kızlara hiç vermemek de adil değildir.
  İSlam ile bizi müşerref kılan Allah'a hamdolsun.

+ Yorum Gönder
şeri hukukta miras