+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cünüp gezmek günahmıdır?Net olarak cevap verin öğrenmek istiyorum. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cünüp gezmek günahmıdır?Net olarak cevap verin öğrenmek istiyorum.


 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Cünüp gezmek günahmıdır?Net olarak cevap verin öğrenmek istiyorum.


  Reklam  Cevap: Bir insanın cenabet gezmesi günah değildir. Ancak bir vakit namazı geçirecek kadar cünüb durmak namazın aksamasına neden olacağı için caiz değildir. Bu durumdan dolayı namaz kazaya kalmışsa hem kaza edilmeli hem de tevbe istiğfar yapılmalıdır.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Bir insanın cünüp gezmesi günahtır.
  Birincisi=Gusul abdestinin gerekliliği Kur'an Ayetleriyle sabit Allah c.c emridir
  İkincisi=Cünüp insana Namaz kılmak,Kur'an okumak yada Kur'ana dokunmak
  Hac tavaf etmek yasaklanmıştır.Kısacası Müslüman'a ibadet gerek
  İbadet yapabilmek içinde hertürlü pislikten arınmak gerek.
  Ama bazı durumlarda biraz tehir etmeye izin verilmiştir
  buda iki namaz arasındadır.

  _____________________

  Ey iman edenler, sarhoş iken ne dediğinizi bilinceye ve cünüp iken de -yolculukta olmanız hariç- gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişseniz, yahud kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin; (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz Allah, bağışlayandır esirgeyendir. (4/43)
  Ey iman edenler, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin); eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah, size güçlük çıkarmak istemez ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki, şükredersiniz. (5/6)


 4. Altundal
  Devamlı Üye
  Bir insanın cenabet gezmesi günah değildir. Ancak bir vakit namazı geçirecek kadar cünüb durmak namazın aksamasına neden olacağı için caiz değildir. Bu durumdan dolayı namaz kazaya kalmışsa hem kaza edilmeli hem de tevbe istiğfar yapılmalıdır.

  Cünüp olanların yaptığı bazı şeyler vardır ki bunlar kendileri için mubahtır. Ancak en kısa zamanda gusül almak iyidir. Özellikle bir namaz vakti geçirmeden yıkanmak ise farzdır. Bununla beraber cünüp olarak yemek içmek uyumak haram değildir. Konuyu haram ve helal noktasından değerlendirmek böyledir. Cünübün uyuması: Gudayf ibnu'l- Haris şöyle anlatıyor: "Hz. Âişe'ye: "Rasulullah (s.a.v.) cenabetten gecenin başında mı yıkanırdı sonunda mı?" diye sordum. Hz. Âişe (r.a.) şöyle cevapladı: "Bazen başında bazen de sonunda yıkanırdı." Ben: "Allahuekber! Bu konuda genişlik veren Allah'a hamd olsun" dedim."(1) Hz. Aişe (r.a.)'nin bir rivayeti de şöyledir:"Rasulullah cünüpken uyur ve suya hiç dokunmazdı. "(2) Hz. Ömer geceleyin cünüp olduğunu (ne yapacağım) sordu. Rasulullah (s.a.v.): "Abdest al uzvunu yıka sonra uyu"dedi.(3) Bu delillere göre cünüp olan kimsenin uyumadan önce abdest alması daha uygundur. Bu arada şunu da unutmadan söylemek gerekir. Bu uyuma işi namaz vaktinin geçirilmemesi şartına bağlıdır. Cünübün yemesi ve içmesi: Cünüpken insanların yeme ve içmesinin nasıl olacağını yine Rasulullah (s.a.v.)'ın sünnetinden öğrenelim. Rasulullah (s.a.v.) cünüpken yemek ve içmek istediğinde ellerini yıkar ve sonra yer içerdi.(4) "Peygamber (s.a.v.) cünüpken yemek yemek veya uyumak istediği zaman abdest alırdı."(5) Cünüp olan kimsenin yemek içmek için sadece ellerini yıkaması yeterlidir ancak abdest alması daha iyi olur. Cünüp olan kimseyle oturmak: Cünüp olan kimse diğer insanlarla oturabilir. Ancak dinimizce uygun olan hemen yıkanmasıdır. Ebu Hureyre (r.a.)'nin anlattığına göre Rasulullah (s.a.v.) Medine sokaklarından birinde kendisine rastlamıştı. Ebu Hureyre bu sırada cünüp olduğu için Rasulullah (s.a.v.)'in yanından sıvışıp gitti ve yıkandıktan sonra da geldi. Rasulullah (s.a.v.) onun geldiğini görünce sordu: "Ey Ebu Hureyre neredeydin?" O da cevab verdi: "ben cünüp idim pis pis yanınızda oturmak istemedim." Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) şöyle dedi: "Sübhanallah! Müslüman pis olmaz."(6) Cünüp olana dokunmak: Cünüp olan kimseye dokunmanın hiçbir sakıncası yoktur. Bu konuyla ilgili olarak şu hadisi delil olarak gösterebiliriz: Huzeyfe bin el- Yemân bir gün Rasulullah (s.a.v.) ile karşılaştı. Peygamberimiz onunla musafaha etmek için ona doğru elini uzattı. Huzeyfe cünüp olduğunu söyledi. Rasulullah (s.a.v.) de bunun üzerine şöyle dedi: "Mü'min necis olmaz."(7) Cünüp olan kimselerin yukarıda zikrettiğimiz şeyleri belli ölçüler içinde yapmasında bir sakınca yoktur. Yani cünüp olanın yemesi içmesi uyuması toplum içinde bulunması mubahtır. Ancak mü'minin hem maddî hem de manevî olarak her zaman temiz olması gerekir. Üzerindeki yükleri ağırlıkları kaldırıp atması lazımdır. Bunun için ilk fırsatta geciktirmeden gusül abdestini almak en iyisidir. Su bulunamadığı takdirde teyemmüm alarak bu yükten kurtulmak mümkündür

 5. Mürid74
  Devamlı Üye
  Cevap verilmis sonradan gördüm 6. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Cünüp gezmek fiiliyat olarak günah değildir. Lakin cünüp gezmenin neticesinde yerine getirilmesi gereken farz ibadetleri (5 vakit farz namaz) tehir edeceği veya yapılamsını engelleyeceği için hükmi olarak günahtır.

 7. Misafir
  cenabet gezenin gezdiği yerler kendsine lanet eder...!

 8. Misafir
  uzun lafın kısası cenabet durumunu ilk müsait zamanda gidermek gerekir.

 9. Misafir
  Cunup gzmk ginahmidir yoksa haramdr!!!!

 10. Misafir
  inan ki bize diyorlar ki sen pis pis attığın her adım sana lanet okuyor diyorlar ama günah olmadığını yeni bunu okuduğum da öğrendim ama inşallah öyledir

+ Yorum Gönder
cünüp gezmek günahmıdır,  cünüpken gezmek,  cünüp gezmek günahmı,  cünüp gezmek,  cunupken gezmek,  cünüpken dolaşmak günah mı,  cenabet olarak gezmek