+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dünyanın sakal tıraşı yapmayan tek berberi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dünyanın sakal tıraşı yapmayan tek berberi


 2. m.deniz
  Devamlı Üye

  Cevap: Dünyanın sakal tıraşı yapmayan tek berberi


  Reklam  Cevap: Evet, dünyada bir ilk. Bütün dünyayı arasanız beklide bulamazsınız. Sakal tıraşı yapılmayan berber. Fatih, Çarşamba’da bir berber dükkanı. Bu berberde sakala ustura vurulmuyor. Sadece düzeltme yapılıyor. Yani sakalı kazımak, jilet vurmak yok.
  Neden?
  Çünkü sakal, Efendimizin uzatın buyurduğu sünnetlerindendir. Bir çok alime göre sakalı tıraş ederek kazımak haramdır. Efendimiz bir hadis-i Şeriflerinde: “Sakalınızı uzatın, bıyıklarınızı kısaltın” buyurmuştur. Buradaki uzunluk ölçüsü insanın bir avucu kadardır. Yani sakal, el ile tutulduğunda bir avuç boyunda ise sünnet uygulanmış olur. Sakalın daha uzun olması kerih (çirkin) görülmüştür. Çünkü sakalını uzatan bir çok kesim vardır. Bunların sakalı ya çok uzun ve dağınıktır, ya da kısadır.
  Zaten müslümanın sakalı hemen belli olur. Sakalı bir avuç miktarı, etrafı tertemiz, düzgün, bıyığı kısa… Hemen anlaşılır.
  Kimiside işi veya ortamı gereği uzatamamaktadır ama haram işlememek için kazımamaktadır.
  Evet sakalı tıraş etmek bir çok alime göre haramdır. Berberler bu vebali üstlenmemelidir. Çarşambadaki bu berber en güzel misaldir.

+ Yorum Gönder