+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Başı açık bir bayanla zaruri durumlarda konuşmak caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Başı açık bir bayanla zaruri durumlarda konuşmak caiz midir?


 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Başı açık bir bayanla zaruri durumlarda konuşmak caiz midir?


  Reklam  Cevap: Başı açık bir bayanla zaruri durumlarda konuşmak caiz midir?

  İnsanın kendisine yabancı olan kadınla, kadının da kendisine yabancı olan erkekle münasebeti sınırlıdır; belli ölçülere tâbidir. Rabbimiz mü’min erkek ve kadınlara şöyle buyurur:
  “Mü’min erkeklere söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, mahrem yerlerini korusunlar. Bu onların arınmasını daha iyi sağlar. Allah yaptıklarınızdan şüphesiz haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar...”1
  Bu âyetlerde açık bir şekilde, mü’min erkeklerin kendilerine yabancı olan nâmahrem kadınlara, kendilerine nikâhları düşen hanımlara; kadınların da kendilerine yabancı olan erkeklere bakmamaları bildirilmektedir.
  Yasaklanan bu bakışın sınırı ve mahiyeti nedir, nasıl olacaktır? Âyetin geçen “gözleri kapamaktan” maksat, gözleri kapatıp başı yere eğerek yürümek, dolaşmak değildir. Zaten bu şekilde davranmak da mümkün değildir. Bir insan tâbiî olarak karşılaştığı erkeği ve kadını görür, bakar. Ancak burada anlatılmak istenen husus, karşı cinse şehvetle, cinsî bir duygu besleyerek bakmaktır. Şehvetle bakmanın ölçüsü de, devamlı olarak birkaç sefer bakıp durmaktır.
  Bu ölçüyü de Resul-i Ekrem Efendimiz (asv)'den öğrenmekteyiz. Bu hususta Hz. Ali (ra)’e şöyle buyurmuşlardır:
  “Yâ Ali, arka arkaya bakma! Birinci bakış hakkındır, fakat ikinci bakışta hakkın yoktur.”2
  Karşı cins insanın gözüne iliştiği zaman, gözlerini ayırmadan bakıp durmamalı, başını çevirmeli. Böylece şehvetle bakma sınırına da yaklaşmamış olur.
  Allah insanın kalbindeki niyetini bilir. Bu bakımdan hangi niyetle baktığımız önemlidir. Her hangi bir zaruretten dolayı bir bayanla konuşurken bakmak da kişiyi mesul etmez. Çünkü bunda zaruret vardır.
  Dipnotlar:

  1. Nur Sûresi, 30-31.
  2. Ebû Davud, Nikâh: 43; Tirmizi, Edeb: 28.


+ Yorum Gönder