+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Abdulkadir Geylani'nin Risale-i Gavsiyesi'nin niteliği ilham mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Abdulkadir Geylani'nin Risale-i Gavsiyesi'nin niteliği ilham mıdır?

  Sual: Abdulkadir Geylani'nin Risale-i Gavsiyesi'nin niteliği ilham mıdır? ? 2. m.deniz
  Devamlı Üye

  Cevap: Abdulkadir Geylani'nin Risale-i Gavsiyesi'nin niteliği ilham mıdır?


  Reklam  Cevap: Bu tür kitaplara ilhama mazhar eserler olarak bakmak gerekir. Karşılıklı konuşma sitili verilmesine rağmen bunu doğrudan bir diyalog olarak kabul etmek doğru olmaz. Çünkü, ilhamın dışındaki konuşma vahiy sınırına girer, o da peygamberlere mahsustur.
  Muhammed İkbal'in de “Muhavere-i ma beyne insan-u Huda = İnsan Allah arasında geçen karşılıklı konuşma” başlığıyla yazdığı bir şiiri vardır. Bu ilham olmasa da, vahyin ışığında kurgulanan ilmî bir diyalog sahnesidir. Söz gelimi: Allah buyuruyor ki “Ey insan! Ben hepinizi aynı topraktan yarattım, ama siz kalkıp ırkçılık yaptınız; 'Şu beyazdır, şu zencidir.' dediniz.” diye bir beyti var dır ki, tamamen İslam’ın ruhunu canlandırmaktadır.
  Tabii ki; Abdulkadir Geylanî Hazretlerinin ilhama mazhar olduğunda bizim gibilerin şüphesi olmaz. Bu sebeple onun Risale-i Gavsiye'sini, ilhama dayalı ve de Kur’an'ın ışığında, tasavvuf formatı içerisinde canlandırılmış bir diyalog sahnesini andırmaktadır.
  s.islamiyet

+ Yorum Gönder