+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Daha iyi bakabilmek için Hayvanları kısırlaştırmada dini bir sakınca varmıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Daha iyi bakabilmek için Hayvanları kısırlaştırmada dini bir sakınca varmıdır?

  Sual: Benim kapıda baktığım 9 tane kedi var.bunlardan birini eve alıyorum.eşim kedi doğurursa yavrularına bakmama izin vermiyor.dolayısıyla kediyi uzaklaştırmam gerekecek.mahalledede bir çok kişi bu kadar kedi bakmamdan rahatsız oluyor .kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum.islamiyette buna fetva varmı. ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Daha iyi bakabilmek için Hayvanları kısırlaştırmada dini bir sakınca varmıdır?


  Reklam  Cevap:
  Benim kapıda baktığım 9 tane kedi var.bunlardan birini eve alıyorum.eşim kedi doğurursa yavrularına bakmama izin vermiyor.dolayısıyla kediyi uzaklaştırmam gerekecek.mahalledede bir çok kişi bu kadar kedi bakmamdan rahatsız oluyor .kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum.islamiyette buna fetva varmı.
  Evde besledigim disi bir kedim var. Kizginlik doneminde veterinere goturduk ve durgunlasmasi icin bir ıgne yapti ve 3 ay surdu etkisi. Simdi tekrar basladi ve 2. kez igne vurmak tıbben yasak oldugu icin ya kisirlastiricaz ya da erkek es bulucaz.. Es bulmaktan yana degiliz cunku dogacak bebeklere bakamayiz. Kisirlastirmak, Rabbin yarattigi doga kanunlarına aykırı dusuyor mu. Onun bu hakkini elinden alıyor gibi oluyor muyuz bir gunahı var mıdır?

  Kendilerine hiçbir fayda vermeyecek ve hatta zarar verecekse hayvanları kısırlaştırmak caiz değildir. Fakat evde beslenen kedi ve buna benzer diğer hayvanlarda durum farklıdır. Bu tür hayvanlar beslendikleri ortam dışındaki hayvanlarla bir araya geldiklerinde çeşitli hastalıklar kapabilmekte ve bu hastalıklar yüzünden ömürleri kısalmaktadır. Kısırlaştırma gibi çözümler bu tür hayvanlar için zarardan çok fayda sağlamakta, hatta ömürlerini uzattığı söylenmektedir. Dolayısıyla bu tür hayvanları “kendilerine gelebilecek zararları onlardan gidermek ve onlara fayda sağlamak” kuralına göre kısırlaştırma caiz olmalıdır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder