+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tasavvuf, murteziler, fıkhi mezhepler nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tasavvuf, murteziler, fıkhi mezhepler nedir?

  Sual: tasavvuf, murteziler, fıkhi mezhepler nedir? olucak acill yardım gerek
  bulanlar varsa lütfen yayınlarmısınız şimdiden teşekkür ederim.. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: tasavvuf, murteziler, fıkhi mezhepler nedir?


  Reklam  Cevap: İtikadî bir mezheb olarak ehl-i bid'a ayrıca kendi arasında birçok kollara ayrılır ki, başlıcaları şunlardır:
  1. Cebriye, (Temel Olarak KAderdeki görüşlerinden dolayı hak mezheplerden ayrıdırlar... Kurucusuna göre; İnsanda cüz'i irade yoktur, seçme şansı verilmemiştir)
  2. Mu'tezile, (Aklı vahiyten daha üstün tutar... Örneğin; Şeriatta Nas olan birşey bilimsel kurallara uymuyorsa tevil edilir ve akla uygun hale getirilir)
  3. Mürcie, (İnsanın yalnızca kelime-i tevhid inancı ile Allah-u tealanın hiçbiri emrini yerini getirmese de ehli necattır(kurtulmuş) diye savunurlar, istedikleri kadar da günah işleyebilirler... Hatta bunlara göre munafıklar; "La ilahe illallah Muhammeden resulullah" (kavlen) dedikleri için aslında cennete gireceklerdir)
  4. Haricîlik, (Yalnızca kurandan hüküm çıkarma metodu... Sünneti şer'i nas olarak kullanmazlar, bu yüzden sıffin savaşında Hz. Ayşe validemizin ve Aşere-i mübeşşere (cennet ile müjdelenen 10 sahabe) den ikisi olan Hz. Ebu Talha bin Ubeydullah ve Zübeyr Bin Avvam'ın; Hakem olayında da Hz. Ali ve Hz. Muaviye'nin kafir olduklarına hüküm vermişlerdir)
  5. Şîa, (Genel itibariyle 4 Büyük Halifeden Hz. Ali dışındakileride sevmeyen ve tanımayanlardır ve kuranı kerimin bazı ayetlerinde (haşa) eksiklik olduğunu iddia ederler)
  6. Vehhâbîlik. (İngilizlerin ümmeti parçalamak için ortaya çıkardığı siyasi menşeli bir harekettir...Günümüzde SELEFİ'lik adı altında başka bir kola ayrılmışlardır...)
  Ehl-i bid'anın bu temel mezheblerinin her biri de, kendi arasında pek çok fırkalara, gruplara ayrılırlar.

  3. Ehl-i Dalalet mezhebi.

  Bahailik Örnek verilebilir... Ve Şia'nın bazı kolları ile birlikte Durzilik...
  Bunların Allah'a, Peygamber'e ve Ahirete İman konusunda Sapkınlığa düşmüşlerdir...
  Mesela Bahailer kurucularının ilah olduğunu iddia eder, namazlarını onun öldüğü eve doğru kılarlar...

 3. Misafir
  harika çok şey öğrendimmm tşk

 4. Misafir
  Din Kültürü Ahlak Bilgisi dersi öğretmenimiz Tasavvufi Mezheplerle ilgili performans ödevi verdi.Performans ödevi olacak bir araştırma.)

 5. Misafir
  Çok güzel elnize sağlık

 6. Misafir
  keşke bu tasavvufi mezhepler ve Şiilik le mutezilik arasında farkları anlatacak şeyler olsa çok sagolun

+ Yorum Gönder
tasavvufi mezhepler,  tasavvufi mezhepler nelerdir,  murtezilik,  tasavvuf mezhepleri,  tasavvuf mezhepleri nelerdir,  tasavvuf mezhebi nedir,  tasavvufi mezhepleri nelerdir