+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hazreti Mehdi bekar mı olacak? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hazreti Mehdi bekar mı olacak?


 2. Hasret Rüzgarı
  mumine.com

  Cevap: Hazreti Mehdi bekar mı olacak?


  Reklam  Cevap: Hz. Mehdi ortaya çıktığında ahir zamanın en şiddetli dönemi olacak, kıyamette çok yakın olacak. Bu yüzden Hz. Mehdi İslam ahlakını tüm dünyaya yaymak için çok yoğun bir faaliyet içine girecek. Bu yüzden de evlenmeyecek ve çocuk sahibi olamayacaktır.

  Bediüzaman Said Nursi de, üstlendiği büyük vazifeleri ve faaliyetlerinin yoğunluğundan dolayı, Hz. Mehdi'nin vaktinin müsait olmayacağına dikkat çekmiştir:

  Ehl-i imanı dalaletten muhafaza etmek (iman edenlerin doğru yoldan sapmalarını engellemek) ve bu vazife HEM DÜNYA, HEM HERŞEYİ BIRAKMAKLA, çok zaman tedkikat (araştırma ve doğruyu ortaya çıkarma) ile meşguliyeti iktiza ettiğinden (çok zaman gerektireceğinden), HAZRET-İ HZ. MEHDİ'NİN O VAZİFESİNİ BİZZÂT KENDİSİ GÖRMEĞE VAKİT VE HAL MÜSAADE EDEMEZ. Çünkü hilafet-i Muhammediye (A.S.M.) cihetindeki saltanatı (yani Peygamberimiz (sav)'in Müslümanlara emaneti olan hak din İslam’ı yaymak için gösterdiği muhteşem gayret), ONUN İLE İŞTİGALE (meşgul olmaya) VAKİT BIRAKMIYOR. (Emirdağ Lahikası, s. 259)

  Bediüzaman’ın bu açıklamalarına göre, Hz. Mehdi hem dünyasından hem de her şeyden geçecek, sadece Allah'ın rızasına yönelecek; bütün hayatını Allah'a adayacaktır. Nitekim Kuran'da da Müslümanların, Hz. Mehdi’de de tecelli eden bu ahlakı bir yönüyle işari manada şöyle haber verilmiştir:

  Rabbinin ismini zikret ve HERŞEYDEN KENDİNİ ÇEKEREK yalnızca O'na yönel. (Müzemmil Suresi, 8)


+ Yorum Gönder
hz mehdinin evliliği,  hz.mehdi evlimi olacak