+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah insanları ebedi yaşatmasındaki hikmet nedir? Neden Cennet ebedidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah insanları ebedi yaşatmasındaki hikmet nedir? Neden Cennet ebedidir?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Allah insanları ebedi yaşatmasındaki hikmet nedir? Neden Cennet ebedidir?


  Reklam  Cevap: Allah insanları ebedi yaşatmasındaki hikmet nedir?
  Neden Cennet ebedidir?

  Allah’ın celal ve cemal tecellilere sahip iki ayrı sıfatları vardır. Bu sıfatları da Zat-ı akdesi gibi hem ezelî hem de ebedîdir. Kahhar, Müntakim gibi celal sıfatları ebedî tecelli edeceği yer olan cehennemin ebedî olmasını gerektirdiği gibi; Rahman, Rahîm, Kerîm gibi cemal sıfatları da tecelli edeceği yer olan cennetin ebedî olmasını gerektirir.
  Özellikle sıfatlarının büyük çoğunluğu, hatta yüzde doksanından fazlası cemalî sıfatlar olduğundan, şefkatle, merhametle, keremle, ihsanla ikramda bulunmak isterler. Bu ebedî sıfatların tecelli etmesi için, bunlara muhtaç olan insanların devamlı var olmalarını ister. -Hazineleri tükenmez, sahaveti, keremi, cömertliği sonsuz olan Allah’ın ebediyete kadar akıp giden bir süresizlik içerisinde, ikramda bulunmak, ihsan etmek istemesi açıktır. O halde, bu ikramlara, ihsanlara, mazhar olan insanların sürekli bu ilahî ziyafetten istifade etmeleri için onların da -Allah’ın ibka etmesiyle- bakileşmeleri, ebedî olaraka hayatta kalmaları şarttır.
  Özetlersek, Allah muhtaç olanlara ikramda bulunmak, ihsanda bulunmak, lütuflarda bulunmaktan -Zat-ı akdesine layık, istiğna-i Zâtîsine muvafık- bir lezzet-i kutsiye ile memnunluk duyar. Bu ise, ikram ve ihsanlara muhtaç kimselerin varlığını gerektirir. Bu sebeple, cennet ebedidir, cennetlikler de ebedidirler.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder