+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kıskançlık hastası oldum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kıskançlık hastası oldum

  Sual: mrb,ben 22 yasinda iki cokuk annesiyim esimle iki yillik evliyiz,esimi kiz kardesi basta olmak üzere tüm ailesinden kiskanyiorum nedenini acikliyamyiorum kendime böyle olmasini istemyiorum ama kizkardesinin abisine olan asiri sevgisi ve ilgisi beni cildirtiyor sanki telefonda bile konussa ellerim titriyor ,böyle olsun istemyiorum ne yxapa bilirim ne yapmaliyim , allah rizasi icin bir cevap verin !!! ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kıskançlık hastası oldum


  Reklam  Cevap: Aşırı kıskançlıktan nasıl kurtulurum?


  Ben eşimi çok kıskanıyorum. Onu çok üzüyorum. Kendim de çok üzülüyorum ama bunları elimde olmadan yapıyorum.
  Bu arada ibadetlerimi de yapamıyorum. Kıskançlık huyundan kurtulmak istiyorum. İntiharı bile düşünüyorum. Bana yol gösterin, çok çaresizim.
  Her şeyin aşırısı zarar verir. Kıskançlık da böyle. İnsan eşini sever ve sevmeli.
  Bu sevgi üzüntüye dönüşmemeli. Ne siz üzülmelisiniz, ne de eşiniz...
  Bu kadar fazla kıskanmanızın sebebi ne olabilir?
  Eşinizden en ufak bir şüpheniz mi var? Sizden başka birisine mi ilgi duyuyor? Yanınızda başka kadınlardan mı bahsediyor? Şaka yollu da olsa, ikinci bir evlilik yapacağını mı söylüyor?
  Yahut size olan sevgisini dile getirmiyor mu? Sizi ihmal mi ediyor? Size yakınlık duymuyor mu? Telefon mesajlarında, MSN'de veya başka bir şekilde bir kadınla ilişkisini mi öğrendiniz?
  ***
  Bütün bunların hiçbiri yoksa sizi bu kadar aşırı kıskançlığa götüren sebep ne olabilir?
  Sokakta giderken bir kadının ona baktığını mı gördünüz? İşyerinde çalışan kadınlar mı var? Bir toplantı esnasında kadınların onunla ilgilendiğini mi gördünüz?
  Bunlar normal/olağan şeyler. Herkesin hayatında böyle şeyler olabilir.
  Toplumda kadın erkek beraber yaşıyor, birlikte çalışıyor, bir arada seyahat ediyor.
  Böyle şeylerden şüpheye düşmenin bir anlamı yoktur. Anlamı olmadığı için de kıskanmak için bir sebep yoktur. Olsa olsa obsesif bir haldir sizde olan. Bu da bir takıntıdır, bir vesvesedir ve bir evhamdır.
  Olmayan bir şeyi olmuş gibi görmek, görülmeyen bir şeyi görmüş gibi düşünmek, yaşanmayan bir olayı yaşanmış gibi hayal etmekten başka bir şey değildir.
  ***
  "İbadetlerimi yapamıyorum" dediğinize göre mutluluğunuzu, huzurunuzu ve sevginizi bozan birisi var. Bu da vesvesenin, bütün takıntıların kaynağı ve üreticisi olan ortak düşmanımız şeytan.
  Bu hain varlık, birbirini seven, birbirine tutkun ve birbirine bağlı çiftlerin arasına girer, aralarındaki sevgiyi ve bağlılığı yok etmeye çalışır. Hayallerine en olmadık kötü düşünceleri sürekli atar.
  Siz de bu düşüncelerin kendinizden kaynaklandığını sanırsınız, kendinizi böyle tanımlarsınız, ortada hiçbir şey yokken eşinizden şüphe etmeye, lüzumsuz yere onu kıskanmaya başlarsınız.
  Sonra bu düşünceyi benimsersiniz, büyütürsünüz, şişirirsiniz, kafanızı, zihninizi onunla doldurursunuz. Ondan sonra da "kurtulamıyorum" diye kendinizi suçlarsınız.
  Bilseniz ki, bu şeytanın bir oyunudur. Bu oyuna gelmezsiniz.
  Bundan kurtulmak için en önemli çare, şeytandan Allah'a sığınmak, ibadetlerinize yönelmek, dualarınızı artırmaktır. Bu arada mümkünse bir psikiyatra görünmektir.

  Mehmet Paksu

 3. Misafir
  Herkeze merhabalar bizim sınıfta beyza diye bir kız var kendisini birşey zanedip okula rujla geliyor hep annesinin şallarını boynuna takıyo bir gün ben yanlışıkla onun şalına bastım hemen gidip öğretmene söylüyor okuldaki kimse onu sevmiyor bazı şeyleri bizim elimizden almaya çalışıyor.

+ Yorum Gönder