+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamber efendimiz (s.a.v) düğününü tüm mü'minler görecektir.Cezalı Mü'minler ne olacak? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber efendimiz (s.a.v) düğününü tüm mü'minler görecektir.Cezalı Mü'minler ne olacak?

  Sual: Peygamber efendimiz (Sa) düğününü tüm müğminler görecektir peki cezasını çekmekte olan müslümanlar cezalarını çekipmi?görecekler nasıl olacak yoksa geçmi kalacaklar düğünü görmeye

  Allah razı olsun şimdikten ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Peygamber efendimiz (s.a.v) düğününü tüm mü'minler görecektir.Cezalı Mü'minler ne olacak?


  Reklam  Cevap: Cehenneme giren Müslümanların, cezasını çektikten sonra cennete gireceği bir ayette açıkça belirtilmiş midir?  “Allah dilediğini affeder, dilediğini azaba uğratır.” (Bakara, 2/284; Al-i İmran, 3/129; Maide, 5/18,40) mealindeki ayetlerde müminler söz konusudur. Çünkü kâfirlerin affı diye bir şey olmaz. O halde, ayetin işaretinden şunu anlıyoruz: “Allah, günahkâr müminlerden, dilediğini affeder, dilediğini azaba uğratır, daha sonra cennete alır.”

  Şu hadis-i şerif bu manayı desteklemektedir.*Hz. Peygamber (asv) şöyle buyurmuştur:

  “Cennetlikler cennete, cehennemlikler de cehenneme girdikten (ve ancak Cenab-ı Hakk’ın bildiği bir müddet geçtikten) sonra Allah: ‘Bir hardal tanesi kadar imanı olanları cehennemden çıkarın’ buyuracak ve çıkarılacaklardır…” (Buharî, İman, 15; Müslim, İman, 147-149).

  Zerre miskal imanı bulunan bir kimsenin, netice itibariyle cehennemden çıkıp cennete gireceğine dair ehl-i sünnet alimlerinin görüşleri arasında bir ihtilaf yoktur.

  Mümin olarak ölenlerin ebedi Cehennemde kalacağını bildiren bir ayet yoktur. Ebedi cehennemde kalacaklarla ilgili ayetler ise kafirler hakkındadır.*

+ Yorum Gönder