+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Erkeğin peruk takması caiz mi. Peruk üzerine meshedilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Erkeğin peruk takması caiz mi. Peruk üzerine meshedilir mi?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Erkeğin peruk takması caiz mi. Peruk üzerine meshedilir mi?


  Reklam  Cevap: Peruk denilen takma saç, insanın saçından yapılmış ise haramdır. Onu satmak, satın almak haram olduğu gibi takmak da haramdır. Çünkü insan değerli bir varlıktır. Mübtezel bir hale getirilip onun saçını veya herhangi bir uzvunu "zaruret olmadıkça" satmak ve kullanmak haram olur.

  Ancak peruk deve tüyünden, naylondan veyahut sun'i herhangi başka bir şeyden yapılmışsa onu takmakta beis yoktur. Hakkında hiç bir şey varid olmamıştır. Peruk olarak insan saçından başka birşey kullanmasına izin verilmiştir.(bk. İbni Abidin V/239)

  Peuk üzerine yapılan mesh geçerli değildir. Bu bakımdan peruğu çıkarıp başa meshedilmesi gerekir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Peruk konusunda verilen fetvalar aşağıdaki gibidir.
  Peruk üstüne mest verilmez çıkarılması gerekli.

  _________________________________

  Peygamberimiz (s.a.s.), saçına insan saçı takan ve taktıran kadınlara da lânet etmiştir. (Örnek olarak bk. Buhârî, libas 83, 85; Müslim, libas 115. ) Çünkü bu da Allah'ın beğendigi yaratılışı bozma ve karşısındakini aldatmak demektir. Islâm'da bunların her ikisi de yasaktır.

  Kullanılan perukun, insan saçından başka bir şeyden olması halinde câiz olacağı söylenmiştir. (Ibn Âbidin VI/373.) Ancak peruku kadının bir başörtüsü gibi kullanması ayrı bir olaydır. Çünkü kadının başını kapatma emri, saçının câzibesiyle fitneye sebep olacağı içindir. Peruk ise bu câzibeyi çoğu zaman eksiltmez, tersine artırır.

+ Yorum Gönder
erkek peruk takmak gunahmi