+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sağlıklı bir Müslüman erkeğin Cuma namazını terk etmesinin hikmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sağlıklı bir Müslüman erkeğin Cuma namazını terk etmesinin hikmü nedir?


 2. Arsoy
  Devamlı Üye

  Cevap: Sağlıklı bir Müslüman erkeğin Cuma namazını terk etmesinin hikmü nedir?


  Reklam  Cevap:
  Daire amiri, memurların cuma namazına git-melerine izin vermezse ne yapmaları gerekir?
  Cuma namazı akıl baliğ olan sağlıklı erkeklere farzdır. Bu nedenle Cuma namazını bilerek kılmayanlar haram işlemiş olurlar.

  Daire amiri, memurların cuma namazına gitmelerine izin vermezse, önce amiri, makbul bir yolla takındığı menfi tavırdan vazgeçirmeye çalışırlar. İmkân olmadığı takdirde memur ya kendi naklini başka yere yaptıracak, yahut da maddi durumu müsait olduğu takdirde istifa edecektir. Durumu müsait olmazsa görevine devam edip cuma namazına gitmeden öğle namazını kılar, vebal de amire ait olur, işçinin de durumu böyledir.

  İbn Kasım ve Şebramilisi şöyle diyorlar: Cuma namazına izin vermeyen bir işverenin yanında bir işçinin çalışabilmesi için, muhtaç olması gerekir. Muhtaç olmadığı takdirde cuma namazını kılmayarak yanında çalışması haramdır(1).

  Hanefî ulemâsından el-İmam Abu Hafs gibi zevat; işverenin izni olmadan işçinin cuma namazına gitmesi caiz değildir, demişler ise de işçi ve memurun cuma namazına gitmelerine mani olmak büyük bir vebaldir

+ Yorum Gönder