+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Resmi nikah bitince dini nikah da düşermi ? Aynı evde yaşamaya devam eden çiftler yeniden dini nikah yaptırmalı mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Resmi nikah bitince dini nikah da düşermi ? Aynı evde yaşamaya devam eden çiftler yeniden dini nikah yaptırmalı mı ?


 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: Resmi nikah bitince dini nikah da düşermi ? Aynı evde yaşamaya devam eden çiftler yeniden dini nikah yaptırmalı m


  Reklam  Cevap: Resmi nikahla boşanma geçerlidir. Ancak resmi nikahın geçerli olması için dinin nikahla koyduğu şartlara uygun olması gerekir.
  Bir insan karısını bir veya iki talakla boşadığı takdirde tekrar evlenebilir. Üç talakla boşadığı zaman artık dinen kadınla erkeğin bir araya gelmesi mümkün değildir.
  Mahkemeye baş vurmadan önce veya sonra üç defa hanımını boşayan kimsenin dinen hanımıyla bir araya gelmesi mümkün değildir. Hukuken mümkün olması bağlayıcı değildir.
  Mahkemeden önce veya sonra hanımını boşamamış ise boşanmak için mahkemeye müracaat ettiği zaman boşanma yetkisini hakime verdiği için yani onu vekil olarak tayin ettiği için, hakim onu boşadığında bir talâk gider.
  Ama daha iki talâk hakkı vardır. Buna göre hanımıyla bir araya gelmelerinde kanunen bir sakınca olmadığı gibi dinen de bir sakınca yoktur. Yalnız mahkemece vaki olan boşama şeklini -yani talâk bain mi, rîc'i mi- bilmediğimiz için biraraya gelmek azmedildiği takdirde tecdidi nikâh yapmak lazımdır.
  İslam dinine göre bir erkek hanımını üç talak ile boşarsa bu insanın tekrar hanımıyla beraber olması belirli şartlara bağlıdır. Bu şart ise, kadının başka birisi ile evlenip normal bir şekilde boşanmaları veya kocanın ölmesi sonucu eski kocasına varabilir.

  Selametle...

+ Yorum Gönder
resmi nikah bitince dini nikah düşer mi,  resmi nikah bitince dini nikah düşermi,  resmi nikah bitince dini nikah bitermi