+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kaynuka Yahudilerinin ihaneti ve kovulmaları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kaynuka Yahudilerinin ihaneti ve kovulmaları


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Kaynuka Yahudilerinin ihaneti ve kovulmaları


  Reklam  Cevap: Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine’de Yahûdîlerle anlasmalar yapmis, onlarla baris içinde olmak istemisti. Fakat Yahûdiler dâima düsmanca bir davranis içinde oldular. Her firsatta Evs ve Hazrec Kabîleleri arasindaki eski düsmanliklari hatirlatip, Müslümanlari birbirine düsürmege çalistilar. Kendileri ehl-i kitâb ve tek Allah inancinda olduklari halde, "müsrikler, mü’minlerden daha dogru yolda" (179) dediler. Sabahleyin Müslüman olmus görünüp, aksam dönerek(180), Müslümanlarla alay ettiler. Hz. Peygamber (s.a.s.) ve Müslümanlar aleyhine siirler yazdilar. Oysa, ellerinde bulunan Tevrat’taki bilgilerden Hz. Muhammed (s.a.s.)’in hak peygamber oldugunu da biliyorlar(181), buna ragmen düsmanlik ediyorlardi.
  Müslümanlarla Medine’deki Yahûdî kabîleleri arasinda yapilan vatandaslik anlasmasini ilk bozan Kaynukaogullari oldu. (182)
  Müslümanlardan bir kadin, Kaynuka yahûdilerinden bir kuyumcunun dükkaninda alis- veris ederken, bir Yahûdî, kadin duymadan örtüsünün etegini arkasina baglamis, kadin kalkip gitmek isteyince her tarafi açilivermisti. Kadinin feryâdi üzerine yetisen bir Müslüman bu Yahûdîyi öldürmüs, orada bulunan Yahûdîler de bu Müslümani öldürmüslerdi. Bu olay yüzünden Kaynukaogullari ile Müslümanlarin arasi açildi.(183) Rasûlullah (s.a.s.) Beni Kaynuka’ya muâhedeyi yenilemeyi teklif etti, onlar buna yanasmadilar.
  -"Sen bizi, savas bilmeyen Mekkeliler mi saniyorsun? Biz savasa haziriz…." dediler.(184) Rasûlullah (s.a.s.) Ebû Lübâbe’yi Medine’de vekil birakarak Sevval ayi ortalarinda ordusu ile Benî Kaynuka’yi muhasara etti. Kusatma 15 gün sürdü. Kaynukaogullari diger Yahûdî kabîleleri ve münâfiklardan bekledikleri yardimi göremeyince, teslim olmaga mecbûr oldular. Muâhedeyi bozduklari, vatana ihânet ettikleri için öldürülmeleri gerekiyordu. Kaynukaogullari daha önce Hazrec kabîlesinin himâyesindeydi. Hazrec kabîlesi esrâfindan, münâfiklarin basi Ubeyy oglu Abdullah, bunu bahâne ederek bunlarin öldürülmemeleri için israr ettiginden, Rasûlullah (s.a.s.) Medine’den çikarilmalarini emretti. Böylece, 700 kisiden ibâret Kaynuka Yahûdîleri, Medine’den Sam tarafina sürüldüler.(185) Ele geçen ganimet mallarinin beste biri Beytü’l-mâle (Devlet hazinesine) ayrildi.(186) Geri kalani gazilere paylastirildi. Topraklari da, topraksiz Müslümanlara verildi. Böylece Müslümanlar, Yahûdîlerin en cesûru sayilan Kaynukaogullarinin kötülüklerinden kurtulmus oldular.


+ Yorum Gönder