+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Erkek çocuğu sünnet olmak zorunda mı. Sünnet müslümanlıkta şart mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Erkek çocuğu sünnet olmak zorunda mı. Sünnet müslümanlıkta şart mı?


 2. arifselim
  Yönetici

  Reklam  Cevap: Değerli kardeşim. Sünnet olmak yani hitan olmak İslam dininin bir nişanı olarak kabul edilmiştir. İbrahim aleyhisselamdan itibaren bu sünnet önceki ümmetlerde de vardı. Yahudiler halen sünnet olmaktadırlar. Aslında Hristiyanlıkta da bu geçmektedir ama bu sünnet terkedilmiştir.

  Sünnet ne demektir?

  Sünnet (Hitan): Erkek üreme organının uç kısmında bulunan deri parçasının kesilmesidir.

  Bazı kaynaklarda bazı peygamberlerin sünnetli bir şekilde doğduklarına dair rivayetler vardır. Bu peygamberlerin isimleri şöyle geçmektedir:

  İmam Suyuti bunlardan bir kısmını bir şiirle ifade etmiştir. Bunlar Adem, Şit, Nuh, Sam, İdris, Musa, Salih, Lut, Yusuf, Şuayb, Yunus, Süleyman, Yahya ve Hz. İsa (a.s)'dır. Şiirin sonu "Hatem"le biter ki maksat Hz. Peygamber Efendimiz(asm)'dir. Hz. Peygamber (as)'in sünnetli doğduğuna dair (bk. İbn Haldun, Mukaddime, İstanbul 1970, II, s. 400; Cevdet Paşa, Kısas-ı Enbiya, İstanbul 1972, I, 59).

  Sünnet olmanın hükmü nedir?

  Hz. Peygamber (asm), "Sünnet (hıtan), erkeklere sünnet, kadınlar için fazilettir." (Ahmed b. Hanbel, V, 75; Ebu Davud Edeb, 167; el-Fethu'r-Rabbânî, XVII, 1312) buyurur.

  Bu sünnet, Ebu Hanife ve İmam Malik'e göre mutlak sünnet, Ahmed b. Hanbel'e göre erkeğe vacib, hanımlar için sünnettir. Şafiî erkek ve kadın arasında vucûb bakımdan bir fark görmemiştir (el-Fethu'r-Rabbanî, XVII, 1312).

 3. Misafir
  Sünnet geleneği insanlık tarihi kadar eski bir gelenektir. Atamız İbrahim (as) gelmektedir. Ümmeti Muhammed (sav) bu sünneti yerine getirmektedir.

 4. NuN
  Üye
  sünnet olmak farzdır ama şafiye göre
  Hanefi mezhebine göre sünnet Allahu alem

 5. Misafir
  Merhaba Ben yurtdışında uzun süre kaldım ve sünnet değilim 29 yaşındayım ve korktuğum için hep kaçtım sünnet olmaktan bu yaştan sonra olabilir miyim ?
  Bu arada 5 vakit namaz kılıyorum sünnet olmadan mahsuru olur mu

 6. arifselim
  Yönetici
  Merhaba kardeşim. Sünnetin hükmü yukarıdaki ilk cevabımızda da açıkladığımız gibi bu en hafif şekliyle müekked sünnettir. Yaşı ne olursa olsun İslam dinine girenlere peygamber efendimiz hemen sünnet olmalarını söylemiştir. Kıldığın namazların ve guslün geçerlidir ancak ilk fırsatta sünnet olmalısın.

 7. Misafir
  Kıymetli kardeşim kesinlikle sünnet olmana gerek yoktur sünnet sünnettir Dolayısıyla Sünnet olmamak günah filan değildir Bu tamamen daha sonraki insanların Kur'an'dan ve sahih sünnetten delil olmaksızın Kendi kendilerine farz gibi muamele ettikleri bir adettir Haşa Allah kulunu fazlalıkla yaratmaz kesilen kıllarla sünnet derisini kesmeyi aynı görmek Allah'ın yaratılışına plastik cerrahide bulunmak demektir

+ Yorum Gönder
sünnet olmak farz mı,  sünnet olmak farz mıdır,  sünnet olmak farz mı diyanet,  müslümanlıkta sünnet olmak şart mı,  sünnet olmak farz mıdır diyanet,  sünnet farz mı,  sünnet şart mı