+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Erkek çocuğu sünnet olmak zorunda mı. Sünnet müslümanlıkta şart mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Erkek çocuğu sünnet olmak zorunda mı. Sünnet müslümanlıkta şart mı?


 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Reklam  Cevap: Değerli kardeşim. Sünnet olmak yani hitan olmak İslam dininin bir nişanı olarak kabul edilmiştir. İbrahim aleyhisselamdan itibaren bu sünnet önceki ümmetlerde de vardı. Yahudiler halen sünnet olmaktadırlar. Aslında Hristiyanlıkta da bu geçmektedir ama bu sünnet terkedilmiştir.

  Sünnet ne demektir?

  Sünnet (Hitan): Erkek üreme organının uç kısmında bulunan deri parçasının kesilmesidir.

  Bazı kaynaklarda bazı peygamberlerin sünnetli bir şekilde doğduklarına dair rivayetler vardır. Bu peygamberlerin isimleri şöyle geçmektedir:

  İmam Suyuti bunlardan bir kısmını bir şiirle ifade etmiştir. Bunlar Adem, Şit, Nuh, Sam, İdris, Musa, Salih, Lut, Yusuf, Şuayb, Yunus, Süleyman, Yahya ve Hz. İsa (a.s)'dır. Şiirin sonu "Hatem"le biter ki maksat Hz. Peygamber Efendimiz(asm)'dir. Hz. Peygamber (as)'in sünnetli doğduğuna dair (bk. İbn Haldun, Mukaddime, İstanbul 1970, II, s. 400; Cevdet Paşa, Kısas-ı Enbiya, İstanbul 1972, I, 59).

  Sünnet olmanın hükmü nedir?

  Hz. Peygamber (asm), "Sünnet (hıtan), erkeklere sünnet, kadınlar için fazilettir." (Ahmed b. Hanbel, V, 75; Ebu Davud Edeb, 167; el-Fethu'r-Rabbânî, XVII, 1312) buyurur.

  Bu sünnet, Ebu Hanife ve İmam Malik'e göre mutlak sünnet, Ahmed b. Hanbel'e göre erkeğe vacib, hanımlar için sünnettir. Şafiî erkek ve kadın arasında vucûb bakımdan bir fark görmemiştir (el-Fethu'r-Rabbanî, XVII, 1312).

 3. 3
  Misafir
  Sünnet geleneği insanlık tarihi kadar eski bir gelenektir. Atamız İbrahim (as) gelmektedir. Ümmeti Muhammed (sav) bu sünneti yerine getirmektedir.

 4. 4
  NuN
  Üye
  sünnet olmak farzdır ama şafiye göre
  Hanefi mezhebine göre sünnet Allahu alem

 5. 5
  Misafir
  Merhaba Ben yurtdışında uzun süre kaldım ve sünnet değilim 29 yaşındayım ve korktuğum için hep kaçtım sünnet olmaktan bu yaştan sonra olabilir miyim ?
  Bu arada 5 vakit namaz kılıyorum sünnet olmadan mahsuru olur mu

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Merhaba kardeşim. Sünnetin hükmü yukarıdaki ilk cevabımızda da açıkladığımız gibi bu en hafif şekliyle müekked sünnettir. Yaşı ne olursa olsun İslam dinine girenlere peygamber efendimiz hemen sünnet olmalarını söylemiştir. Kıldığın namazların ve guslün geçerlidir ancak ilk fırsatta sünnet olmalısın.

 7. 7
  Misafir
  Kıymetli kardeşim kesinlikle sünnet olmana gerek yoktur sünnet sünnettir Dolayısıyla Sünnet olmamak günah filan değildir Bu tamamen daha sonraki insanların Kur'an'dan ve sahih sünnetten delil olmaksızın Kendi kendilerine farz gibi muamele ettikleri bir adettir Haşa Allah kulunu fazlalıkla yaratmaz kesilen kıllarla sünnet derisini kesmeyi aynı görmek Allah'ın yaratılışına plastik cerrahide bulunmak demektir

 8. 8
  Misafir
  Sünnet ile ilgili tek bir ayet dahi yokken nasıl sünnet olmanıyi Allahın bir emri gibi gosterirsiniz ? Sunnetin başlangıcın ta eski mısır a dayanır ve İslam ile en ufak alakası yoktur, cahiliye devrinin bir gekenegidir, Erkek ve kadınların cinsel birlikteliklerinde daha fazla zevk almasını önlemek için uygulanan bir yöntemdir. hadis diye rivayet edilende tamamen uydurmadir...

 9. 9
  Misafir
  Selam sorum şu islam dininde sunnet kurani kerimde varmi?ve neden Cenabi ALLAH Teale biz insanlari ilk olarak sunnetsiz yaratdi sabebi ne?ALLAH SUBHANE TEALE hiç bir şeyi bize sabebsiz vermedi ve neden sonradan sunnet oldugumuza dair emr verildi?

 10. 10
  Şem'a
  YÖNETİCİ
  Sünnet olmak Kuranda geçmez ama Kuranda Peygamber efendimize itaat etmemiz emredilmiştir .
  Sünnet olmak peygamberimizin emridir.
  Neden sünnetli yaratılmadık bunu Allah bilir ama tıp bunun faydası olduğunu söyler

 11. 11
  Misafir
  Mantiksiz soru. 20 lik disini de Allah verdi ama agzina olmuyor cektirmesene o zaman davul gibi gez Allah verdi diye. Niye zamani gelince cektirmek zorunda kaliosan o sebeple sunnet oluosun. Madem ayet istiosan ac oku google amca bile ayet buluyor artik ayeti kerimede buyrulurki resulum sizi neyden nehyederse nehyolun ve size neyi yapin derse yapin. Baska bi ayet Eger beni seviyorsaniz Resulume uyun. Daha cok yazarim istersen. Peygamber sa.v. eksiksiz herkese sunneti emretmis. Sen simdi neyi istersen ona inan

 12. 12
  Misafir
  arkadaşlar,herkes bir şekilde yorumluyor.ama benim araştırmalarıma göre sünnet olmaya dair bir kaç zayıf hadis hariç hiç bir delile rastlayamazssınız.bize sünnetin hikmeti anlatırken sağlık açısından çok faydalı olduğu söylendi hep,mantıklı düşünüldüğünde 2 milyar müslümanın yarısının erkek olduğunu düşünürsek yaklaşık 3 milyar dünya erkek nufusunun 3 de biri sünnetli 3 de ikisi sünnetsiz,bu bağlamda 2 milyar insanın sünnet olmadığı için bir kısmının bazı hastalıklara maruz kalması gerekirdi;lakin bununla ilgili elimizde hiç bir veri yok.Daha kötüsü sünnet olmanın sağlıksal açıdan faydaları değil ciddi zaraları vardır.Hep google diyoruz ya bi yazın bakalım SÜNNET OLMANIN ZARALARI diye...zararları ile ilgili 2 örnek vericem birincisi gözlerimiz için göz kapağı ne ise cinsel organ için sünnet derisi odur.(bakınız google) ikincisi ise araştırılırsa çok af edersiniz erken boşalmanın sebebidir nitekim bu sorun en çok hatta en yoğun müslüman ülkelerde görülür(bilimsel araştırma) ve daha birçok zararının olduğunu ön yargısız araştırırsanız çok ilginç verilere ulaşacağınıza eminim.Şuna da eminim diyanet milli piyangonun haram olduğunu duyurduğu gibi sünnet olayınında islami bir rütüel olmadığını açıklayacaktır inşallah..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

sünnet olmak farz mı

sünnet olmak farz mıdır

sunnet olmak farz mıdır

sünnet farz mı

sünnet olmak farz mı diyanet

sünnet olmak farz mıdır diyanet

müslümanlıkta sünnet olmak şart mı