+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Salih amel örnekleri madde madde Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Salih amel örnekleri madde madde


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Salih amel örnekleri madde madde


  Reklam  Cevap: Salih amel, iyi, güzel, faydalı iş ve davranış demektir.

  Allah’ın rızasına, kişinin ve toplumun menfaatine uygun, iyi bir niyet ile yapılan her güzel iş, söz ve davranış, salih ameldir. İbadetler birer salih amel olduğu gibi, insanlara, hayvanlara, bitkilere merhamet etmek, darda olanlara yardım etmek, yaşlıyı, özürlüyü, çocukları gözetmek de salih ameldir. İmanı kuvvetlendiren, onu çepeçevre kuşatarak sağlamlaştıran salih amellerdir. Kur’an-ı Kerim’de doksandan fazla ayette salih amel emredilmiştir. “Ant olsun zamana ki, insan gerçekten zarar içindedir. Ancak iman edip de salih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler hariç.”(Asr suresi) Bu sûrede olduğu gibi iman ve salih amel sürekli beraber anılmıştır. İnanmak ve faydalı güzel iş yapmak, bir bütünün ayrılmaz parçaları olarak ortaya konulmuştur. İman olmadan güzel amelin hiçbir değeri olmadığı gibi, salih amelin olmadığı imanın da tadı yoktur.
  Salih amel işlerken, samimi niyet ve Allah’ın rızasını gözetmek büyük önem taşır. Gösteriş ve çıkar uğruna yapılan güzel davranışlar, salih amel değildir. Salih amel aslında imanın doğal sonuçlarıdır. Kalbinde gerçek ve güçlü iman besleyen her insan, güzel davranışlar sergiler; kendisine, ailesine, vatanına, milletine, insanlığa faydalı hizmetler yapar.
  Dünyada iken, salih amel maksadıyla ibadet etmek, insanlara ve diğer canlılara zarar vermemek; bilakis onları koruyup gözetmek, zordakilere yardım etmek, ailemizin geçimini sağlamak için helal kazanç yollarında çalışmak, hayatımızın ve çevremizdeki hayatların güzelleşmesine katkıda bulunur. Allah “İnanıp salih ameller işleyenler Cennet bahçelerindedirler. Rablerinin katında onlara diledikleri verilir. İşte büyük lütuf budur.”(Şûra suresi, 22. ayet) buyurarak, salih amel işlemenin ahiretteki sonuçlarını göstermiştir.
  Salih amelin faydaları nelerdir?

  Namaz, oruç, zekât gibi ibadetlerden tutun da, yoldaki zararlı bir maddeyi alıp kenara koymayı, bir yetimi okşamayı, bir insana güler yüzle bakmayı bile salih amel sayan dinimiz, evrensel bir hayat tarzı ortaya koymuştur: “Allah rızası ve toplum faydası için daima iyi, güzel, sevap ve faydalı söz söylemek, iş ve davranışlar yapmak.”
  (M. Sadık Arslan)

 3. Misafir
  harika bir şey bu

 4. Misafir
  bence bu site çok güzel

 5. Misafir
  Salih amel iyi amel demektir
  örnek olarak namaz kılmak oruç tutmak ve misafir ağırlamak hasta ziyaretine gitmek gibi

 6. Misafir
  Salih amllere bir sürü örnekler verilebilir
  Bütün ibadet ve iyilikler salih ameldir

 7. Misafir
  Allah razı olsun çok yardımcı oldunuz

 8. Misafir
  çok güzel bir site

 9. merhaba
  Devamlı Üye
  Salih amel örnekleri maddeler halinde

  1. Namaz kilmak
  2. Oruc tutmak
  3. Zekat Vermek
  4. Hacca gitmek
  5. Sadaka vermek
  6. Güzel söz söylemek
  7. Insanlara yardim etmek
  8. Aileye iyi davranmak
  9. Ilim ogrenmek ve ogretmek
  10. Kuran okumak


 10. Misafir
  çok işime yaradı

 11. Misafir
  çok güzel bir şey.Allah sizden razı olsun

 12. Misafir
  Namaz kılmak,dürüst olmak,saygılı olmak,bağış yapmak,sabırlı olmak,hastaları ziyaret etmek,misafiri elden geldiği kadar güzel ağırlamak,İslam'ın şartlarına uymak,Kur'an-ı Kerim okumak,insanlara yardımcı olmak

+ Yorum Gönder
salih amel örnekleri,  salih amel örnekleri madde madde,  salih amele örnekler,  salih amel ile ilgili örnekler,  salih amelden örnekler,  salih amellere örnekler madde madde,  salih amel örnekler