+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz.Ömerin Okuduğu Hutbelere Örnekler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz.Ömerin Okuduğu Hutbelere Örnekler


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Hz.Ömerin Okuduğu Hutbelere Örnekler


  Reklam  Cevap: Hz. Ömer’in (ra) Adaletle İlgli Hutbesi:
  Ey İnsanlar!
  Öyle zamanlarım oldu ki, ben her Kur’an’ı Kerim okuyanların bu okuyuşuyla, Allah’ı ve onun katındaki nimetleri istediğini zannediyordum. Fakat bana şimdi öyle geliyor ki, Kur’an’ı Kerim’i okuyan bazı kişiler, bununla insanlardan bir şeyler istiyorlar.

  Dikkat ediniz! Kur’an tilaveti ve amellerinizle Allah’ı ve onun rızasını isteyiniz. Biz sizi Allah’ın resulü aramızda, vahiy ediyorken tanıyorduk. Hâlbuki şimdi Hz. Peygamber gitti, vahiy kesildi.

  Dikkat ediniz! Bize kim hayır ve iyilik ortaya koyarsa, onun hakkında hayır düşünür ve onu hayırla hatırlar ve överiz. Kim de kötülük ortaya koyarsa, onun hakkında kötü şeyler düşünür, ona kin tutar ve buğz ederiz.

  Nefislerinizin kötülüklerine mani olunuz. Zira nefisler arzularına çok düşkündürler. Siz nefislerinizi helak edici kötülüklerden alıkoymazsanız, onlar sizi neticesi felaket olan bir hüsrana sürüklerler.

  Şüphesiz ki hak ağır, fakat sonu güzeldir. Batıl ise hafif, fakat neticesi pek acıklıdır. Hatayı baştan tövbe etmek, onu işleyip de ardından tövbe ile meşgul olmaktan daha hayırlıdır. Birçok bakışlar, şehvet tohumu ekerler, bir anlık şehvetler, uzun hüzün ve sıkıntılara sebep olur.

  Dikkali olunuz! Ben sizlere dininizi ve peygamberimizin sünnetini öğretmeleri için valiler gönderiyorum, yoksa sizi dövsün ve malınızı alsınlar diye değil. Bu konuda bir valinin adaletinden kim şüphe ederse, meseleyi derhal bana ulaştırsın. Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, haksızlığa uğrayan kimsenin hakkını sizden alırım.

  Bunun üzerine Amr bn. As ayağa kalkarak şöyle dedi. “Ya Emirel’ Müminin, valilerden birisi tebaasını terbiye için döverse ona da kısas uygular mısın?” Hz. Ömer (ra): “Evet, Ömer’in nefsi kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, o mazlumun hakkını ondan alırım.”
  Fikirbahçesi

+ Yorum Gönder