+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kulağı 2 3 yerden deldirmek günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kulağı 2 3 yerden deldirmek günah mı?

  Sual: Arkadaşlar bir kişinin kulağı 2 3 yerden deldirmek günah mı dinimizce hükmü nedir bilgi verir misiniz ? ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Kulağı 2 3 yerden deldirmek günah mı?


  Reklam  Cevap: Küpe için kulak delinebilir mi?


  Reddû'l-Muhtar ve el-Feteva'l-Hindiyye gibi Hanefi mezhebinin, Îânetû't-Tâlibîn gibi Şafiî mezhebinin fıkıh kitaplarında kaydedildiğine göre, kız çocuğunun veya kadının küpe takmak maksadıyla kulağının delinmesinde bir mahzur yoktur.(Reddû'l-Muhtar, 5: 270; el-Feteva'l-Hindiyye, 5: 358)

  Çünkü bu çeşit bir işlem Peygamber Efendimizin zamanında da yapılıyordu, ancak bu yasaklanmıyordu.( İânetüt-Tâlibîn, 4: 175)

  Fakat Şafiî ulemasından bazıları, sebepsiz yere eziyet olacağı için kız çocuklarının kulaklarının delinmesini caiz görmezler. Bugün artık bu mahzurlar da söz konusu değildir. Çünkü hiç acı ve eziyet vermeden ağrısız bir metodla kulak delinebilmektedir. (Mehmet Paksu, Kadın, Aile, Hayat, Nesil Yayınları)

  İslâm Hukukuna göre kulakların küpe takılmak üzere delinmesi ve küpe takılması, kadınlar için caiz görülmüş; ama erkekler için caiz görülmemiştir. Bazı hukukçular, erkek çocukların da kulaklarının delinebileceğini ve bu tür bir olayın Hz. Peygamber zamanında yapıldığı halde yasaklanmadığını ileri sürmektedirler. Her halükârda ergen erkeklerin kulaklarını deldirmeleri ve küpe takmaları, çoğu hukukçulara göre haram ve bazılarına göre ise mekrûhtur; yani kısaca caiz değildir.

  Kadının zinetlerini namahrem erkeklere göstermesi caiz değildir. Bu bakımdan pirsing takıldığı takdirde namahrem erkeklere gösterilmemesine dikkat edilmelidir.

  Erkekler için de çoğu hukukçulara göre küpe ve pirsing takmaları haram, bazılarına göre ise mekruhtur.


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Kadınların kulağını 2,3 yerden deldirmesinin dini
  açıdan bir yasaklılığı yok fakat uzmanlar sağlık
  açısından bunun bazı zararları olduğunu savunuyorlar.
  Kulak memesi damarsal yapıdan oluştuğundan dolayı
  çoklu deldirmelerde bu damarlar zedelenerek
  işitne kaybı ve sinirlerde zayıflama olabileceği görüşündeler.

 4. nesligul
  Devamlı Üye
  ALLAH C.C razi olsun..
  etrafimdaki buyuyen yeni nesiller birtane degil birkac tane kizlar hollandalilarda gorduklerine hevesleniyorlar..
  halimiz neolacak yazzik..
  dualarinizi eksik etmeyin..


+ Yorum Gönder
kulak deldirmek günah mı,  kulak deldirmek günah mıdır,  kulağa ikinci delik günah mı,  kulağı birden fazla deldirmek günah mıdır,  kulak deldirme günah mı,  kulağa 2. delik günah mı,  birden fazla kulak deldirmek günah mı