+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ezan okunurken bacak bacak üstüne atmak günah mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ezan okunurken bacak bacak üstüne atmak günah mıdır ?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Ezan okunurken bacak bacak üstüne atmak günah mıdır ?


  Reklam  Cevap:
  Ezan okunurken bacak bacak üstüne atmak günah mıdır ?


  Kardeşim evine bir misafir gelince onu bacak bacak
  üstünde oturarak mı karşılıyorsun?Ayağa kalkıp buyur ediliyor dime.
  Bazı zorunlu haller dışında Ezana icabet etmek yani lafızlarını
  tekrar etmek sünnettendir.buyur konu hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki arşivden alıntı yazıdan okuyabilirsin


  _________________________
  Ezan okunurken ne yapmalı
  Allahu ekber, Allahu ekber; Allahu ekber, Allahu ekber; Eşhedu en lâilahe illâllah, Eşhedu en lâilahe illâllah; Eşhedu enne Muhammeden Resûlûllah, Eşhedu enne Muhammeden Resûlûllah; Hayye alâ's-salâh, Hayye alâ's-salâh; Hayye alâ'l-felâh, Hayye alâ'l-felâh; Allahu ekber, Allahu ekber; Lâilâhe illâllah.
  Ezan-ı Şerif'i dinleyenin uyması gereken bazı hususlar vardır: 1- Ezan okunurken konuşulmaz. Hattâ Kur'ân-ı Kerîm okuyan bir kişi ezan başladığında okumayı bırakıp ezanı dinler. 2- Ezan'ı dinleyen müslüman, müezzinin okuduğu ezanı tekrar eder ve böylece o da ezan okumuş olur. "Hayye alâ's-salâh" ve "Hayye alâ'l-felâh" cümlelerinde "Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh (Allah'tan başka hiçbir güç ve kuvvet kaynağı yoktur)" der. Sabah ezanında müezzinin "es-Salâtu hayrun mine'n-nevm" cümlesine "sadakte ve berirte (doğru söylüyorsun)" diye karşılık vermesi sünnettir. 3- Ezanı işiten kişi cünüp de olsa yukarıdaki yükümlülükleri yerine getirir. Ancak hayızlı ve nifaslı olan kadınlar bunun dışındadır. 4- Ezanın bitiminde dinleyen kişi ezan duasını okur. EZAN-I ŞERİF DUASI "Ey bu mukaddes davetin sahibi ve kılınacak namazın maliki Rabbim, Efendimiz Muhammed Aleyhisselâm'a vesile, fazilet ve geniş derece makamlarını ver. O'nu kendisine vaadettiğin en nihaî makam olan Makam-ı Mahmud'un zirvesine çıkar. Zira sen vaadinden dönmezsin."
  arşivden...

+ Yorum Gönder
ezan okunurken bacak bacak üstüne atılır mı,  ezan okunurken bacak bacak üstüne atmak,  ezan okunurken ayak ayak üstüne atmak,  bacak bacak üstüne atmak günah mı,  ayak ayak üstüne atmak günah mıdır,  ezan okunurken ayak ayak üstüne atmak günah mıdır,  ayak ayak üstüne atmak günah mı