+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuran_ı Kerimde Amenerresulu hangi surede bulunmaktadır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuran_ı Kerimde Amenerresulu hangi surede bulunmaktadır?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Kuran_ı Kerimde Amenerresulu hangi surede bulunmaktadır?


  Reklam  Cevap: Bakara süresinde

  285. Peygamber, Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, müminler de (iman ettiler). Her biri Allah a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler. "Allah'ın peygamberlerinden hiçbiri arasında ayırım yapmayız. İşittik, itaat ettik. Ey Rabbimiz, affına sığındık! Dönüş sanadır" dediler.
  286. Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. Herkesin kazandığı (hayır) kendine, yapacağı (şer) de kendinedir. Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme! Bizi affet! Bizi bağış.

  Bakara Suresi’nin son iki ayetini oluşturan ve “Amenerresulü” diye anılan bu mübarek ayetler, ilahi emirler karşısında mutlak itaate yönelen müminlerin inançlarındaki sadakatlerini ifade etmektedir. Ayrıca bir önceki ayette geçen “İçinizdekileri açıklasanız da, gizleseniz da Allah sizi hesaba çekecektir” haberiyle endişeye kapılan müminlere bu ayetlerle kolaylık bahşedilmiş, mükellefiyetler hafifletilmiştir. Böylece Allah’a tam itaat ve iltica meyvelerini verirken yersiz kuşkular da bertaraf edilmiştir.

  Mirac gecesinde Peygamberimize vasıtasız şekilde vahyolunan bu ayetler, Resulullah’ın hadislerinde övülmüş, her zaman ve özellikle yatmadan önce okunması tavsiye edilmiştir. Bir hadiste de:”Bu ayetlerin geceleyin yatmadan önce okunması kişiye yeter” denilmiştir.
+ Yorum Gönder
amenerrasulü hangi surede,  amener resulu hangi surede,  amener resulu kaçıncı ayet,  amenerrasulü hangi surede geçiyor,  amenerrasulü hangi sure,  amenerrasulü hangi surededir,  Amener resulu hangi sure