+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evlatlık çocuk ile ilgili? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evlatlık çocuk ile ilgili?

  Sual: Ben 6 yıllık evli biriyim şimdiye kadar çocuğum olmadı ve bir evlatlık aldım Aldığım bu çocuk buluğ çağına gelirse benim mahremim olur mu olursa ne yapmalıyım? ? 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Cevap: Evlatlık çocuk ile ilgili?


  Reklam  Cevap: Çocukları olmayan bir aile tanıyorum. Çocuk sahibi olmayı çok istemelerine rağmen olamadılar. Acaba evlatlık olabilir mi?
  Evlat edinmek, tarihin çok eski dönemlerinden beri bili­nen bir olay. İslâm dini, evlat edinme olayına başlangıç döne­minde izin vermiş, ancak daha sonra inen âyetler, bu kurumu sakıncalı bularak yasaklamıştır: “Evlatlıkları, babalarına nisbet edin. Bu, Allah katında doğru olandır. Eğer babalarının kim olduğunu bilmiyorsanız, bu takdirde onları din kardeşi ve dostlarınız olarak kabul edin. Yanıldıklarınızda size bir sorum­luluk yoktur, ama içinizden kastettiklerinizden sorumlusunuz. Allah, bağışlar ve merhamet eder”(1)
  Evlatlık edinmeye İslâm’ın karşı çıkmasının ahlâkî ve hukukî sebepleri vardır. Ahlâkî sebep, başkasının çocuğunu kendi çocuğu gibi görmek, dolayısıyla nesep karışıklığına yol açışıdır. Hukukî sebepler ise, karşılıklı bazı yasakların çiğnen­mesi ve daha yakın bazı akrabaların mirastan kısmen veya tamamen yoksun bırakılmasıdır.
  Yetim ve kimsesiz çocukların, özellikle akraba çocukla­rının eve alınarak büyütülmesi, tahsil, terbiye ve meslek verilmesi, yasak olmak bir yana, Hz. Peygamberin (s.a.) teşvik ettiği bir davranıştır: “Yetimi (öksüzü) koruyan ile ben, -şehadet ve orta parmak gibi- cennette yanyana olacağız”.(2)
  (1)Ahzâb: 33/5.
  (2)Buhârî, Edeb, 24; Müslim, Zühd, 42.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Evlatlıklar öz evlat hükmünde değildirler.
  Buluğ çağına erince na mahremdir.
  Diğer namahremler için geçerli olan hükümler
  evlatlığınız içinde geçerli olur.

+ Yorum Gönder