+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Babaları ölmüş olan çocuklar dedelerinden babalarına düşen mirastan pay alabilirler mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Babaları ölmüş olan çocuklar dedelerinden babalarına düşen mirastan pay alabilirler mi ?

  Sual: 1 ailenin 3 çocuğu var 3 de evli çoçukları var erkek.çocuklardan biri ölüyor.1yıl sonra ailenin aneside babasıda ölüyor. paylaşım nasıl olmalı. islimi açıdan-(torunlar mirastan babalarının payını alabilirmi) ? 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Cevap: Babaları ölmüş olan çocuklar dedelerinden babalarına düşen mirastan pay alabilirler mi ?


  Reklam  Cevap: Soru
  Dede yetimi denilen çocukların mirastan hakları nedir?

  Dede yetimi olan çocuklar, ölen dedelerinin mirasından pay alabilirlermi dinen? Yoksa ölen dede nin mirası öncelikle onun hayatta olan oğullarının hakkımıdır (yani çocukların amcalarının)? Eğer çocukların miras hakkı varsa, bu ne kadardır?


  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  Babası dedesinden önce ölmüş bir çocuk (dedeye göre tanımlarsak oğulun oğlu) düşünelim, bu çocuğun (torunun) dedesi (babasının babası) vefat ettiğinde, dedenin başka oğulları (torunun amcaları) varsa, bunlar ölene (miras bırakana, mûrise), torundan daha yakın oldukları için öncelikle varis oluyorlar ve torun varis olamaz; işte bu toruna "dede mahrumu, yetimi" denir.

  Dede yetiminin varis olamayacağı, bu hususu doğrudan ifade eden bir nassa (âyete veya hadise) dayanmıyor, "yakın var iken uzak varis olamaz" kuralının istisnasız yorumuna ve uygulanmasına dayanıyor. Ortada açıkça bir mağduriyet olduğunu gören bazı alimler, vacib (mecburi, kanuni) vasıyet kuralından yola çıkarak bu durumda torunun, babası hayatta olsaydı alacağı mirası, âyete dayanan (Bakara: 2/180) vâcib vasiyet yoluyla alması gerektiğini ileri sürmüşlerdir ve bu yorum, çağımızda da birçok İslam ülkesi hukukunda kanunlaşmıştır. Yani dede mahrumu olayı çözülmüş, mahrumiyet ve mağduriyet yine İslam hukuku çerçevesinde önlenmiştir.

  Prof. Dr. Hayrettin Karaman

+ Yorum Gönder