+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Fedekarlık denilince aklımıza ne gelir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fedekarlık denilince aklımıza ne gelir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Fedekarlık denilince aklımıza ne gelir?


  Reklam  Cevap: Fedakarlık
  Fedakarlık denilince sayılmaya başlanır, yapılanlar en ince ayrıntısına kadar düşünülüp ‘ben yaptım’ cümleleri kurulmaya başlanır. Ya da daha yapılmadan fedakârlık, ince hesaplarla kafa yorulmaya başlanır.

  Hâlbuki fedakârlık; insanın sahip olduğu, sevdiği, değer verdiği şeylerden hiç düşünmeden ve seve seve feragat edebilmesidir. İnandığı değerler ya da sevdiği insanlar uğruna gerektiğinde kendi çıkarlarından vazgeçip her türlü zorluk ve sıkıntıyı göze alabilmesi, bu konuda elinden gelenin en fazlasını yapabilecek şevk, azim ve iradeyi kendisinde bulabilmesidir.


  Allah, kendi eceli gelmiş bulunan hiçbir kimseyi kesinlikle ertelemez. Allah, yaptiklarinizdan haberdardır. (Münafikun Suresi, 11)

  İnsan nefsi bencillik, egoistlik, kıskançlık gibi çeşitli kötü ahlak özelliklerine yatkındır. Nefsini eğitmediği takdirde, bu duygular kişinin tüm ahlakına hakim olur. Böyle bir kişi ise genellikle herkesten çok, hatta çoğu zaman yalnızca kendisini düşünür. Allah,

  . Kim nefsinin bencil-tutkularından (ya da cimri tutumundan) korunursa; işte onlar, felah (kurtuluş) bulanlardır." (Teğabün Suresi, 16) ayetiyle dünyada ve ahirette insanları kurtuluşa yöneltecek olan tavrın, nefislerinin bu kötü özelliğinden sakınmak olduğunu bildirmiştir.


  Fedakarlık denince akla, sadece insanın maddi anlamda sahip olduklarının bir kısmını ya da ihtiyacından fazlasını başkalarına vermesi gelmemelidir.

  Fedakarlık, insanın hayatının tümüne hakim olan bir hayat şeklidir. Bu fedakârlık ruhu, kişinin çevresindeki her konuya karşı vicdani bir duyarlılık içerisinde olmasını gerektirir.

  Fedakarlık, insanın karşılaştığı toplumsal sorunlardan, dünyanın dört bir yanında zulüm ve eziyet gören, açlık çeken, ihtiyaç içerisindeki insanlara kadar olabilecek her konuda kendisini sorumlu hissetmesi ve tüm bunlara çözüm getirmeyi hedeflemesidir.


+ Yorum Gönder
fedekarlık,  FEDEKARLIK,  fedakarlık deyince aklımıza ne geliyor