+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müslüman bir hanım koku sürünüp sokağa çıkabilir mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müslüman bir hanım koku sürünüp sokağa çıkabilir mi ?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Müslüman bir hanım koku sürünüp sokağa çıkabilir mi ?


  Reklam  Cevap: Hanım koku da sürünür, ziynet de takabilir, süslü de giyinebilir. Ama bütün bunları sadece nikâhlısı için yapar, beyine karşı gösterebilir. Beyinin dışındakilere böyle süslü, kokulu, ziynetli görünmesine hem sebep yoktur, hem de cevaz. Zira beyi dışındakilere de aynı şekilde süslü, kokulu bulunmak, onların dikkatini kendi üzerine çekip, zihinlerini kendisiyle meşgul etmek demektir. Halbuki hiçbir erkek; kendi hanımının, başkasının dikkatini çekip zihnini meşgul etmesini, bakışlarını üzerine toplamasını istemez. Nitekim haysiyetli bir hanım da beyinden başkasının kendisine bakıp, meşgul olmasını arzulayıp, memnun olmaz.

  İşte bu bakımlardan evi içinde, beyine karşı koku sürünüp, ziynetlerini gösteren bir hanım, aynı şeyi yabancılara karşı izhar edemez sokakta, çarşı pazarda aynı koku ve süsle gezip, yabancıların dikkatini çekecek giyim ve kuşamda olmayı tercih edemez.

  Peygamberimiz, Tirmizî’de kaydedilen bir hadisinde şöyle buyurmuşlardır

  Geçtiği yerdeki insanları tesiri altına alacak kokuyla gezen kadın günah işlemiş sayılır! Demek ki, bir hanım, geçtiği yerdeki erkeklerin duyacağı tesirde bir kokuyla gezemez, çevredeki yabancıların hissedeceği parfümlerle dolaşamaz.

+ Yorum Gönder