+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuran-ı Kerimde ismi geçen tek kadın kimdir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuran-ı Kerimde ismi geçen tek kadın kimdir ?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Kuran-ı Kerimde ismi geçen tek kadın kimdir ?


  Reklam  Cevap: Kurani Kerimde adı geçen kadin
  Kuranda ismiyle anılan tek kadın hazreti meryemdir

  İmran'ın karısı: "Rabbim, karnımdakini tam hür olarak sana adadım, benden kabul buyur, şüphesiz sen işitensin, bilensin." demişti.

  Onu doğurunca -Allah onun ne doğurduğunu bilip dururken- şöyle dedi: "Rabbim, onu kız doğurdum; erkek, kız gibi değildir. Ona Meryem adını verdim. Onu ve soyunu koğulmuş şeytanın şerrinden sana ısmarlıyorum".

  Bunun üzerine Rabbi onu güzel bir şekilde kabul buyurdu ve onu güzel bir bitki gibi yetiştirdi ve Zekeriyya'nın himayesine verdi. Zekeriyya ne zaman kızın bulunduğu mihraba girse, onun yanında yeni bir yiyecek bulurdu. "Meryem! Bu sana nereden geldi?" deyince, o da: "Bu, Allah katındandır." derdi. Şüphesiz Allah, dilediğine hesapsız rızık verir.

  al-i imran 35-36-37

  42 - Hani melekler: "Ey Meryem! Allah seni seçti, seni tertemiz yarattı ve seni dünya kadınlarına üstün kıldı.

  43 - Ey Meryem! Rabbine divan dur ve secdeye kapan ve rüku' edenlerle beraber rüku' et" demişlerdi.

  44 - İşte bu, sana vahyettiğimiz gayb haberlerindendir. (Yoksa) "Meryem'i kim himayesine alıp koruyacak?" diye kalemlerini (kur'a için) atarlarken sen yanlarında değildin. (Bu hususta) Tartışırlarken de yanlarında bulunmadın.

  45 - Melekler şöyle demişti: "Ey Meryem! Allah sana kendisinden bir kelimeyi müjdeliyor ki, adı Meryem oğlu İsa Mesih'dir; dünyada da ahirette de itibarlı, aynı zamanda Allah'a çok yakınlardandır.

  46 - Beşikte de, yetişkin çağında da insanlarla konuşacak ve iyilerden olacaktır.

  47 - (Meryem): "Ey Rabbim, bana bir beşer dokunmamışken benim nasıl çocuğum olur?"
  dedi. Allah: "Öyle ama, Allah dilediğini yaratır, bir şeyin olmasını dilediğinde ona sadece 'ol!' der, o da hemen oluverir." dedi.  al-i imran 42-43-44-45-46-47


 3. Misafir
  Teşekkürler ödevime çok yardımcı oldun

+ Yorum Gönder
kuranı kerimde ismi geçen tek kadın kimdir,  kuranda ismi geçen tek kadın,  kuranda adı geçen tek kadın,  kuranı kerimde ismi geçen kadın kimdir,  kuranı kerimde adı geçen tek kadın,  kuranda adı geçen kadınlar,  kuranda ismi geçen tek kadın kimdir