+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimizin ilk hatibi kimdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimizin ilk hatibi kimdir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: peygamberimizin ilk hatibi kimdir?


  Reklam  Cevap: Peygamberimiz (asm); mescidinin ilk ve devamlı imamı, hatibi ve vaizi idi. Sefer ve gazalara çıkacağı zaman, yerine vekil olarak ekseriya İbn Ümmi Mektum’u bırakırdı. Mescidin müezzinlik vazifesi Peygamberimiz (asm) tarafından ilk günden itibaren Bilal-i Habeşî’ye verilmişti. İbn Ümmi Mektum da, Bilal-i Habeşî ile birlikte müezzinlik yapardı.
  Bilal-i Habeşî, uyuyanları sabah namazına kaldırmak için, ezanı erkence okurdu. İbn Ümmi Mektum ise, âmâ olduğu için, kendisine: “Sabah oldu! Sabah oldu!” diye uyarı yapılmadıkça, ezanı okumazdı. Bu iki müezzinden Bilal-i Habeşî ezan okuduğu zaman, İbn Ümmi Mektum kamet getirirdi.


  Ezanı İbn Ümmi Mektum okuduğu zaman da, Bilal-i Habeşî kamet getirirdi. Peygamberimiz (asm) Rabbine kavuştuğu zaman, Bilal-i Habeşî müezzinlikten ayrıldı.
  Hz. Ebu Bekir, Bilal-i Habeşî’nin yerine, Kuba Mescidinin müezzini Sa’du’l-Kurazî’yı nakletti. Sa’du’l-Kurazî vefatına kadar bu vazifede kaldı. Ondan sonra da, oğulları, bu şerefli vazifeyi yerine getirmeye devam ettiler. Yüce Allah hepsinden razı olsun!


+ Yorum Gönder
peygamber hatibi,  peygamber hatibi kimdir,  peygamberimizin hatibi kimdir,  peygamber efendimizin hatibi,  peygamberin hatibi,  peygamberimizin hatibi,  peygamber efendimizin hatibi kimdir