+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evli bir erkekle dini nikah kıyılırmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evli bir erkekle dini nikah kıyılırmı


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Evli bir erkekle dini nikah kıyılırmı


  Reklam  Cevap: Evli olduğu hanımından gizli başka bir bayana gizli nikah kıyılırsa geçerli olur mu?  Erkeğin evlenmek istediği zaman hanımına haber vermesi veya ondan izin alması nikahın geçerliliği açısından şart değildir. Ama aile huzurunun temini için böyle bir niyeti olan erkeğin hanımına haber vermesi ve bu işi gizli yapmaması tavsiye edilir.

  Birden fazla evlenmeyi düşünen erkek, eşler arasında davranış, geceleme, adalet, giyim, ihtiyaçları giderme ve diğer konularda aralarında hiç bir fark gözetmeyeceği konusunda kesin kararlı ise ve ikinci bir evliliğe ihtiyaç hissediyorsa evlenmesi caizdir. Yoksa caiz değildir. Eğer bu şartlara riayet etmezse haram işlemiş ve kul hakkına tecavüz etmiş olur.

  Allah Kuran-ı Kerimde birden fazla evliliğe müsaade etmiştir. Ancak adaletli olunamayacak durumlarda tek evliliğin yapılmasını istemiştir. Bu nedenle zorunlu olmadıkça birden fazla evliliğin doğru olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü birden fazla evlilik durumunda eşit davranmanın nerdeyse imkansız olduğunu en azından çok zor olduğunu ve her erkeğin işi olmadığını görmekteyiz.

  Bununla beraber ikinci bir evliliğin zorunlu olduğunu düşünen birisinin de şahitler yanında nikah kıyabileceğini ve akrabalarına haber vermesinin farz olmadığını ifade edelim.

  Çok eşlilik İslam'ın getirdiği bir sistem değildir. İslam öncesi dünyada yaygın olan ve sınır tanımayan bir şekildeydi. Kadının zaten hiçbir konuda fikir beyan etmesi bile mümkün değildi. İslam dini böyle bir ortamda ortaya çıktı ve bu çok eşliliği 20-30'dan dörde indirdi. Buna da çeşitli şartlar getirdi. Bu konuda eşler arasında adaletin yapılması gibi ağır şartlar getirdi. Aksi takdirde bir hanımla evlenmenin daha sağlıklı olacağını tavsiye etti.

  İslam dininin çok evliliğe ruhsat vermesinin önemli hikmetleri vardır. Toplumlarda azımsanmayacak derecede var olan hastalık, iki cins arasındaki nüfus orantısızlığı gibi faktörler bu hikmetlerden bir kaçıdır. Örneğin, Batı medeniyetinde, hanımı felç de geçirse, deli de olsa, bir erkek ikinci bir hanımla evlenemez. Bu sebeple de gayr-ı meşru yolların kapısını açmak zorunda kalmıştır. Genellikle erkekler savaşa katılırlar. Bu savaşlarda erkeklerin ölmesi ve –özellikle ahir zamanda, bir hikmete binaen doğumlarda kız çocukların sayısının daha fazla olması, kadınların ister istemez bekâr kalmasına sebep olmaktadır. İşte, gerek ağır ve müzmin hastalıklar sebebiyle olsun, ister kızların sayıca daha fazla olmasından dolayı olsun, bazen çok evlilik zorunlu hale gelebilir. Aksi takdirde, aile yuvası bir yandan erkek için cehenneme dönerken, diğer yandan birçok kadın, bu kutsal evlilik hakkından mahrum kalır. Bu ise, toplusal barışı zedelediği gibi, ahlâkı da deforme eder.

  İşte İslam'ın çok evlilikle ilgili verdiği ruhsat bu yaraları tedavi etmeye yöneliktir.

  Bu asırda, mümkün oldukça, fertlerin tek evlilikle yetinmeleri daha uygundur. Onları zulümden, mutsuzluktan, hukukî yönden illegal-eş ve çocuklarının haklarını zayi etmekten korur. Çok evlilik söz konusu olduğu takdirde, formel hukuk açısından eski eşinden izin alması gerekmiyorsa da, ailede saygı ve sevginin devamı adına böyle bir izin ve rızanın alınması daha uygun düşer.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
  *

 3. Misafir
  Evli biriyle beraberiz eşi bizi daha önceden biliyordu ama şuan bilmiyor çocukları küçük o yüzden evliliğini sonlandırmayı biz de zina yapmak istemiyoruz bir senedir beraberiz birbirimizden ayrilamıyoruz ne yapmamiz gerek nasıl kiydira biliriz tanıdık hoca felen yok diğerlerinde resmi nikah soruyo

 4. Misafir
  Mrb benim sorum sevdigim bir erkek var ve ne yazikki evli ama esiyle hicbir sekilde karikoca iliskileri bitmis benimle evlenmek istiyo yalniz henuz bosanamadigi icin evlenemiyoruz ama bu arada dini nikah yapalim diyo ve ben ailemden gizlemek zorundayim en azindan o bosanana kadar lutfen yardimci olurmusunuz

 5. arifselim
  Yönetici
  Evliliği devam ettiği sürece senin onunla olan her ilişkin haramdır. Belkide evliliklerinin bitmesine sebep olabilirsin ve bir ömür bu günahla yaşayabilirsin. Eğer olacaksa o kişi boşandıktan sonra evlenmen ancak uygun olur. Gizli olarak dini nikah geçerli değildir.

+ Yorum Gönder
evli biriyle imam nikahı kıyılır mı,  evli erkekle imam nikahı kıyılır mı,  evli erkekle dini nikah,  evli biriyle dini nikah,  dini nikah,  imam nikahı iki kişi arasında kıyılırmı,  bir erkek eşine haber vermeden başkasıyla dini nikâh kıyabilir mi